Przejdź do głównej zawartości

PLASTIKOWE OPAKOWANIA- DOBRODZIEJSTWO CZY PRZEKLEŃSTWO?


Kiedy twoje dziecko zachorowało, z pewnością znacząco zmieniłeś swoje życie. Pewnie bardziej uważasz na to co podajesz dziecku i całej rodzinie do jedzenia. Wybierasz produkty lepszej jakości, starasz się kupować produkty ekologiczne. Czy jednak zwracasz uwagę, w co te produkty są pakowane? Czy zdajesz sobie sprawę, że wszechobecny plastik może stwarzać zagrożenie?

Idealnie byłoby aby produkty spożywcze pakować w papier lub szkło- te materiały nie wchodzą w reakcje chemiczne z jedzeniem. Jednak w obecnych czasach to naprawdę rzadki widok spotkać mleko w szklanej butelce (choć jest to możliwe) a pieczywo dostać w papierowej torbie (choć to również jest wykonalne). Czy zatem skazani jesteśmy na plastik? Faktycznie, ciężko go wyeliminować z codziennego życia. Poza tym plastik plastikowi nierówny. Nie każdy plastik jest szkodliwy, nie każdego trzeba unikać. Warto jednak sprawdzać symbole na opakowaniu aby nie kupować tych w szkodliwych pudełkach. Czasami wartościowy produkt jest wpakowany w foliowy worek, który już taki odpowiedni nie jest i produkt traci na wartości...odżywczej.
Od dzisiaj koniec z marnej jakości plastikiem. Przeczytaj do końca, a już nie padniesz ofiarą niewiedzy. Bądź świadomym konsumentem.

Zacznę od początku. O co właściwie cała afera? O malutki trójkąt umieszczony na odwrocie opakowania. No może nie sam trójkąt jest najważniejszy, ale cyfra która jest w nim umieszczona. To ona mówi nam o jakości plastiku. 



01 PET- politereftalan etylenu, najczęściej spotykane opakowania. Z tego plastiku wykonane są naczynia jednorazowe oraz butelki na wodę mineralną. Opakowania wykonane z tego materiału nie powinny być używane ponownie. Niektóre źródła podają, że te opakowania zawierają substancje o działaniu zbliżonym do estrogenów. Żywności w tych opakowaniach nie należy podgrzewać. Opakowań wykonanych z plastiku PET nie wolno również wystawiać na bezpośredni kontakt z promieniami UV. Substancje zawarte w butelkach plastikowych, będących pochodnymi ropy naftowej i benzenu, przenikają do wody czy napoju wówczas gdy są one niewłaściwie przechowywane. Zaleca się, by przetrzymywać butelki w temperaturze do 15 stopni C.


02 HDPE- polietylen o dużej gęstości, jeden z bezpieczniejszych plastików. Opakowania z tym znaczkiem nadają się do przechowywania żywności. Możemy również te opakowania używać powtórnie. Ten rodzaj plastiku wykorzystywany jest do produkcji butelek na mleko.

03 PVC- polichlorek winylu, szkodliwy dla zdrowia, może wydzielać toksyny. Jego stosowanie w kontakcie z żywnością zostało mocno ograniczone, aczkolwiek możesz je spotkać. Wykorzystuje się go do produkcji m.in. folii. Uwaga, może być rakotwórczy !!!

04 LDPE- Stosunkowo bezpieczny polietylen o małej gęstości, używany do produkcji wielu rodzajów opakowań do żywności. Jest bezwonny i uznawany za całkowicie obojętny fizjologicznie. Mało odporny na wysokie temperatury. Dozwolony jest do powtórnego użytku, jednak uważany za mniej bezpieczny niż tworzywa 2 i 5. Wykorzystywany do produkcji torebek foliowych, foli spożywczej oraz opakowań na ketchup czy musztardę.

05 PP- Wraz z tworzywem nr 2, czyli HDPE uznawany jest za jeden z najbezpieczniejszych plastików. Uznawany za obojętny fizjologicznie pod warunkiem nie podgrzewania go do bardzo wysokich temperatur które powodują jego szybki rozkład. Podatny na zgrzewanie. Często stosowany do produkcji opakowań na żywność zwłaszcza kubeczków na jogurty, pudełek na margarynę czy zakrętek do butelek.

06 PS-  polistyren, może wydzielać toksyny i nie powinien być stosowane jako opakowanie do żywności. Nie stosuje się go do produkcji opakowań żywnościowych zawierających tłuszcze. Choć rzadko używany do tego celu ze względu na niezbyt dużą odporność chemiczną , to jednak obecny np. w jednorazowych kubkach na kawę, jednorazowej zastawie stołowej  lub w pojemnikach na jedzenie na wynos. Najpopularniejszą odmianą tego tworzywa jest styropian.

07 OTHER- Kategoria, w której znajdziemy wiele niebezpiecznych dla naszego zdrowia związków, m.in. bardzo toksyczny bisfenol A (BPA). Plastików oznaczonych tym numerem nigdy nie powinniśmy powtórnie używać (chyba, że zawierają dodatkową informację BPA Free lub BPA 0%). BPA to związek, który może zwiększać prawdopodobieństwo zachorowania na schizofrenię, depresję czy chorobę Alzheimera. Żywność, która miała kontakt z BPA może powodować zaburzenia układu nerwowego i hormonalnego. W żadnym wypadku nie można tego plastiku używać w kuchenkach mikrofalowych, które zwielokrotniają przenikanie BPA do żywności.

PODSUMOWANIE:
- jeśli korzystasz z opakowań plastikowych, wybieraj tylko te oznaczone 2 lub 5
- postaraj się unikać innych numerów do przechowywania żywności, szczególnie niebezpiecznej 7. Nie używaj powtórnie butelek PET 
- w zmywarce myj wyłącznie te pudełka, które są do tego przystosowane (informacja na opakowaniu). Podobnie z mikrofalówką. Można podgrzewać jedynie w opakowaniu do tego dostosowanym.
- w miarę możliwości zamieniaj plastik na szkło i papier  
- jeśli pakujesz żywność w plastikowe torby, po przyjściu do domu od razu je rozpakuj
- nie zostawiaj żywności w metalowych puszkach. Jeśli nie wykorzystasz całego groszku, przełóż go do słoiczka lub miseczki. 

Plastik jest wytrzymały i praktyczny- to prawda. Pamiętaj jednak, że substancje chemiczne z butelki trafiają wraz z wodą do twojego organizmu a plastikowa reklamówka, wyprodukowana w sekundę będzie się rozkładać nawet 500 lat!!! 
Zacznij dbać o siebie i środowisko. Wszystko zaczyna się od jednostki. 


źródło- odzywianie.info.pl, ulicaekologiczna.pl
 

Komentarze

  1. Świetny, uświadamiający wpis. Myślę, że w dzisiejszych czasach opakowania dla e-commerce mogą być zrobione z różnego rodzaju materiałów i plastiku spokojnie da się uniknąć. Nasza planeta powinna być dla nas ważna, bo to właśnie tu będą żyły przyszłe pokolenia!

    OdpowiedzUsuń
  2. Wszystko zależy od tego na jakiego producenta opakowań postawicie. Jeśli takie opakowania powstają z najlepszych materiałów, ich produkcję kontrolują najlepsi specjaliści to na pewno nie będą szkodliwe dla naszego zdrowia.

    OdpowiedzUsuń
  3. Świetnie napisane. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  4. Mimo, że folia plastikowa jest stosunkowo nowym materiałem, to szybko opanowała cały świat. To prawda, że foliówki stanowią duży problem dla środowiska, jednak w odpowiedni sposób zutylizowane nie stanowią żadnego zagrożenia.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

DIETA PRZY USUNIĘTEJ NERCE- RAK NERKI

  Choć nie ma potrzeby stosowania specjalnej diety przy raku nerki, nie mniej jednak jest kilka zasad dotyczących żywienia, które powinny być wprowadzone. Pewne produkty powinny być ograniczone, inne dodane. Pamiętajmy jednak, że dziecko to bardzo wymagający pacjent. Posiłki dla niego powinny być przede wszystkim atrakcyjne wizualnie i oczywiście trafiać w jego gust smakowy. To nie lada wyzwanie dla dietetyków stworzyć taki jadłospis aby było smacznie, zdrowo, kolorowo :) Jednak nie jest to niemożliwe. Przy tym rodzaju raka, zaatakowana nerka zwykle jest usuwana. Sama chemioterapia czy radioterapia zwykle jest mało skuteczna. Po operacji pacjent zostaje z jedną nerką, z którą może normalnie funkcjonować. Musi jedynie pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim należy zwiększyć ilość wypijanych płynów. Dziecko w wieku 7-12 lat powinno wypijać ok.1,5 l płynów dziennie. Powinna to być woda, herbatki owocowe. Staramy się wyeliminować a przynajmniej ograniczyć słodkie napoje, napoj

ZALECENIA ŻYWIENIOWE PODCZAS ZAKAŻENIA CLOSTRIDIUM DIFFICILE

Zakażenie bakterią clostridium należy do najczęstszych zakażeń szpitalnych. Nie będę opisywać szczegółowo co to za bakteria i w jakich formach występuje. Skupię się na diecie i zaleceniach żywieniowych. Istotą choroby jest zaburzenie równowagi w składzie mikroflory jelita grubego. Zwykle objawia się to biegunką. Dieta jest wiec nieodzowna w zakażeniu. Muszę również zaznaczyć, iż biegunka nie ma związku ze sposobem odżywiania a jej ustąpienie uzależnione jest od zastosowania odpowiedniej farmakopterapii.   Jednak odpowiednie żywienie może przynieść ulgę w dolegliwościach oraz ograniczyć niebezpieczne skutki biegunki takie jak odwodnienie, zaburzenia elektrolitów, niedobory pokarmowe. Sposób żywienia uzależniony jest od wielu czynników- wieku chorego, stopnia nasilenia biegunki, ogólnego stanu zdrowia oraz indywidualnej tolerancji niektórych składników pokarmowych. BIEGUNKA O NIEZNACZNYM NASILENIU (kilka luźnych stolców) Zalecana jest dieta łatwostrawna z ograniczeniem tłusz

ZIOŁA WSPOMAGAJĄCE LECZENIE BIAŁACZKI

" Tonący brzytwy się chwyta " - dużo prawdy jest w tym powiedzeniu. W pewnych sytuacjach człowiek jest gotowy do wielu poświeceń. Pisząc "pewne sytuacje" mam na myśli nasze zdrowie, zdrowie naszej rodziny. Powiesz - zdrowie to nie wszystko, jasne że tak, ale "bez zdrowia wszystko jest niczym". Oczywiście zdrowie zaczynamy doceniać wówczas kiedy je tracimy. Niestety tak to już jest. Najważniejsze to wyciągnąć wnioski i dążyć do zdrowia :) Jestem osobą dość konserwatywną jeśli chodzi o leczenie. Dla mnie autorytetem w tej dziedzinie jest przede wszystkim lekarz. To jego sposób leczenia respektuję. Jednak ostatnio coraz więcej czytam o medycynie niekonwencjonalnej i ziołolecznictwie. Chciałabym w tym poście napisać parę słów o ziołach, szczególnie tych które korzystnie wpływają na układ krwiotwórczy i wspomagają leczenie białaczek. POKRZYWA ZWYCZAJNA W dzieciństwie obrzucaliśmy się tym chwastem aby kogoś "poparzyć" tymczasem pokrzywa jes