Przejdź do głównej zawartości

BEZGLUTENOWE POTRAWY DLA DZIECI


Bardzo często pytacie o bezglutenowe potrawy. Mimo, iż u większości dzieci nie ma potrzeby wykluczać glutenu podczas leczenia, czasami zdarzają się sytuacje, iż gluten warto na jakiś czas wyeliminować.
Pamiętaj, że podczas leczenia nie ma sensu robić testów na nietolerancje pokarmowe gdyż wyniki nie będą wiarygodne.
Jeśli dziecko skarży się na ból brzucha lub ma biegunki możemy zakładać , że to nietolerancja na gluten. Jednak w większości przypadków to reakcja na intensywne leczenia. Tak czy siak- kilka pysznych propozycji nie zaszkodzi :)

Dzisiejsze propozycje będą oparte na kaszy lub płatkach jaglanych. Produkty te są lekkostrawne i dostarczają wielu witamin. Kasza jaglana jest neutralna w smaku, dlatego można ją przygotowywać na wiele sposobów- na słodki, słono, wytrawnie. 

Pierwsza moja propozycja to JAGLANE PLACUSZKI. Wystarczy kilka składników aby wykonać błyskawiczne placuszki. Proste, smaczne i zdrowe.

SKŁADNIKI:
- szklanka ugotowanej kaszy jaglanej
- 2 łyżki mąki kokosowej lub kukurydzianej
- jedno jajko
- szczypta kurkumy
- łyżka cukru trzcinowego lub syropu daktylowego czy klonowego
- 100 ml gęstego jogurtu
- łyżeczka sody oczyszczonej

Przestudzoną kaszę jaglaną zmiksuj blenderem na gładko (nie powinno być żadnych grudek). Dodaj przesianą przez sito mąkę, jajko, kurkumę, coś słodkiego, jogurt i sodę. Wymieszaj. Masa powinna mieć konsystencję gęstej śmietany. Smaż na rozgrzanej patelni po 2 min. z każdej strony. Placuszki możesz również upiec w piekarniku. Po przestudzeniu podawaj z ulubionymi owocami lub dżemem. Możesz posypać wiórkami kokosowymi.



 
Druga propozycja zupełnie inna. Można powiedzieć, że dwa w jednym czyli kasza i mięso i powstaną ZIELONE PULPECIKI :)
SKŁADNIKI:
- 1/2 szklanki ugotowanej kaszy jaglanej
- 300 g mięsa mielonego drobiowego
- jajko
- łyżka posiekanej natki pietruszki lub koperku
- szczypta słodkiej papryki
- sól i pieprz do smaku.
Wszystkie składniki wyrób na gładką masę. Formuj kuleczki wielkości orzecha włoskiego. Tak przygotowane pulpeciki ugotuj w lekkim bulionie, upiecz w piekarniku lub ugotuj w wodzie.
Podawaj z ulubionym sosem i surówką.



 
W moich propozycjach musi pojawić się również koktajl- gęsty, słodki i pożywny :) KOKTAJL JAGLANY


W skład koktajlu wchodzi oczywiście kasza jaglana, która- po pierwsze zagęści koktajl, po drugie sprawi iż będzie on bardziej kaloryczny i pożywny, po trzecie bardzo pozytywnie wpływa na jelita.

SKŁADNIKI:
- 2 łyżki ugotowanej kaszy jaglanej
- 200 ml jogurtu naturalnego lub kefiru
- ulubione owoce (mogą być zarówno świeże jak i mrożone). Do kaszy jaglanej super pasują czereśnie, borówki, jeżyny lub maliny albo pieczone jabłko.
Pieczone jabłko jest wskazane kiedy dziecko ma problemy z brzuszkiem, działa łagodząco.
- mały banan
- opcjonalnie łyżka syropu klonowego lub cukru trzcinowego
Do dekoracji możesz użyć świeżych listków mięty lub melisy.


Mam nadzieję, że moje przepisy spełnią oczekiwania twojej pociechy. Więcej przepisów szukaj na blogu i na stronie zdrowolandia. com. Smacznego :)

Komentarze

  1. Solidnie napisane. Pozdrawiam i liczę na więcej ciekawych artykułów.

    OdpowiedzUsuń
  2. Solidnie napisane. Pozdrawiam i liczę na więcej ciekawych artykułów.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

DIETA PRZY USUNIĘTEJ NERCE- RAK NERKI

  Choć nie ma potrzeby stosowania specjalnej diety przy raku nerki, nie mniej jednak jest kilka zasad dotyczących żywienia, które powinny być wprowadzone. Pewne produkty powinny być ograniczone, inne dodane. Pamiętajmy jednak, że dziecko to bardzo wymagający pacjent. Posiłki dla niego powinny być przede wszystkim atrakcyjne wizualnie i oczywiście trafiać w jego gust smakowy. To nie lada wyzwanie dla dietetyków stworzyć taki jadłospis aby było smacznie, zdrowo, kolorowo :) Jednak nie jest to niemożliwe. Przy tym rodzaju raka, zaatakowana nerka zwykle jest usuwana. Sama chemioterapia czy radioterapia zwykle jest mało skuteczna. Po operacji pacjent zostaje z jedną nerką, z którą może normalnie funkcjonować. Musi jedynie pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim należy zwiększyć ilość wypijanych płynów. Dziecko w wieku 7-12 lat powinno wypijać ok.1,5 l płynów dziennie. Powinna to być woda, herbatki owocowe. Staramy się wyeliminować a przynajmniej ograniczyć słodkie napoje, napoj

ZALECENIA ŻYWIENIOWE PODCZAS ZAKAŻENIA CLOSTRIDIUM DIFFICILE

Zakażenie bakterią clostridium należy do najczęstszych zakażeń szpitalnych. Nie będę opisywać szczegółowo co to za bakteria i w jakich formach występuje. Skupię się na diecie i zaleceniach żywieniowych. Istotą choroby jest zaburzenie równowagi w składzie mikroflory jelita grubego. Zwykle objawia się to biegunką. Dieta jest wiec nieodzowna w zakażeniu. Muszę również zaznaczyć, iż biegunka nie ma związku ze sposobem odżywiania a jej ustąpienie uzależnione jest od zastosowania odpowiedniej farmakopterapii.   Jednak odpowiednie żywienie może przynieść ulgę w dolegliwościach oraz ograniczyć niebezpieczne skutki biegunki takie jak odwodnienie, zaburzenia elektrolitów, niedobory pokarmowe. Sposób żywienia uzależniony jest od wielu czynników- wieku chorego, stopnia nasilenia biegunki, ogólnego stanu zdrowia oraz indywidualnej tolerancji niektórych składników pokarmowych. BIEGUNKA O NIEZNACZNYM NASILENIU (kilka luźnych stolców) Zalecana jest dieta łatwostrawna z ograniczeniem tłusz

ZIOŁA WSPOMAGAJĄCE LECZENIE BIAŁACZKI

" Tonący brzytwy się chwyta " - dużo prawdy jest w tym powiedzeniu. W pewnych sytuacjach człowiek jest gotowy do wielu poświeceń. Pisząc "pewne sytuacje" mam na myśli nasze zdrowie, zdrowie naszej rodziny. Powiesz - zdrowie to nie wszystko, jasne że tak, ale "bez zdrowia wszystko jest niczym". Oczywiście zdrowie zaczynamy doceniać wówczas kiedy je tracimy. Niestety tak to już jest. Najważniejsze to wyciągnąć wnioski i dążyć do zdrowia :) Jestem osobą dość konserwatywną jeśli chodzi o leczenie. Dla mnie autorytetem w tej dziedzinie jest przede wszystkim lekarz. To jego sposób leczenia respektuję. Jednak ostatnio coraz więcej czytam o medycynie niekonwencjonalnej i ziołolecznictwie. Chciałabym w tym poście napisać parę słów o ziołach, szczególnie tych które korzystnie wpływają na układ krwiotwórczy i wspomagają leczenie białaczek. POKRZYWA ZWYCZAJNA W dzieciństwie obrzucaliśmy się tym chwastem aby kogoś "poparzyć" tymczasem pokrzywa jes