Przejdź do głównej zawartości

JAKICH SKŁADNIKÓW UNIKAĆ W KOSMETYKACH DLA DZIECI


Jeśli czytacie bloga to wiecie, że główną tematyką jest żywienie i wszystko co z nim związane. Dziś będzie nieco inna tematyka, a mianowicie kosmetyki.
Sami wiecie jak trudno znaleźć dobre kosmetyki, z naturalnym składem, bez sztucznych dodatków. Przedstawiam więc ściągę, czego unikać w kosmetykach dla najmłodszych (dla nas również)



Czy mogą być kosmetyki niebezpieczne dla dzieci? Przecież z myślą o dzieciach opracowuje się jak najlepsze produkty. A kosmetyki często są nam niezbędne. Nie tylko te myjące, czyli mydła i płyny do kąpieli, lecz także szampony do włosów, balsamy do ciała, kremy z filtrem na lato, kremy ochronne na zimę. Rzecz w tym, że wiele kosmetyków może zawierać substancje niebezpieczne dla zdrowia dzieci, zresztą nie tylko ich. Sprawdź, jakich składników unikać.


SLS i SLES
Sodium Lauryl Sulphate i Sodium Laureth Sulphate to syntetyczne detergenty, które zapewniają pienienie się. Naruszają strukturę lipidową skóry, silnie wysuszają. Długotrwały, częsty kontakt może prowadzić do pojawienia się wyprysków, a nawet egzemy. Są obecne w szamponach i płynach pod prysznic i do kąpieli. SLS i SLES wchłaniają się przez skórę i kumulowane w organizmie, szczególnie w wątrobie. Mogą uszkodzić układ nerwowy i odpornościowy. Wielu chemików twierdzi, że mają działanie kancerogenne.
Parabeny
Pod określeniem „parabeny” kryją się między innymi: Methylparaben, Ethylparaben, Isopropylparaben, Propylparaben, Butylparaben, Benzylparaben. Ich działanie polega na tym, że przedłużają trwałość kosmetyków. Ale jednocześnie bardzo często powodują stany zapalane skóry, pokrzywki, egzemę. Przez skórę wchłaniają się do krwi i limfy, a że działają estrogennie, nie należy ich aplikować chłopcom. Bardzo prawdopodobne jest ich działanie rakotwórcze.
Pochodne formaldehydu
Formaldehyd jest silną trucizną i o ile jego pochodne nie są toksyczne dla organizmu człowieka, w połączeniu z pewnymi związkami mogą się takimi stać. Do grupy pochodnych formaldehydu należą: 2-Bromo-2-Nitropropane-1,3-Diol, Diazolidinyl Urea, Imidazolidinyl Urea, Bromopol, DMDM Hydantoin, Quaternium–15, Sodium Hydroxymethylglycinate. Wszystkie te związki nie tylko alergizują, ale też mogą być rakotwórcze.
Pochodne destylacji ropy naftowej
To może się nam wydawać zaskakujące, ale niezwykle często pochodne ropy naftowej dodawane są do kosmetyków. Kryją się one pod nazwami: Mineral Oil, Petrolatum, Paraffin Oil, Paraffinum Liquidum, olej mineralny, parafina, olej parafinowy. Wszystkie te związku powodują powstawanie zaskórników i wyprysków na skórze, utrudniają regenerację skóry, przyspieszają proces starzenia skóry. Co więcej, hamują metabolizm skórny, zatykają pory, absorbują brud i sprawiają, że toksyny, które powinny wydostać się z ciała przez skórę, pozostają w niej. Znajdziemy je zarówno w płynach do kąpieli, balsamach, jak i chusteczkach nawilżanych.
Fragrances, czyli związki zapachowe
Nazywają się ładnie i kojarzą z przyjemnym aromatem. Jednak prawda jest zupełnie inna. Pod tą zgrabną nazwą ukrywa się prawdziwa bomba chemiczna, niezwykle często powodująca alergie, astmę oraz działająca rakotwórczo.
PEG i PPG

Jeśli w nazwie składnika kosmetyków pojawia się PEG lub PPG to nie jest to kosmetyk dla dzieci. Ani dla dorosłych. Glikole polietylenowe i glikole polipropylenowe powodują świąd, pękanie naskórka, wysypki. Zatykają pory skórne i mogą powodować stany zapalne. Podejrzewane są również o działania kancerogenne. Sprawiają również, że skóra staje się bardziej przepuszczalna i przez nią do krwiobiegu trafiać mogą szkodliwe związki. Występują głównie w szamponach, balsamach, spray’ach do włosów.
BHA, BHT i EDTA
BHA i BHT to kwas butylohydroksyanizol i butylohydroksytoluen – stosowane jako konserwanty. Mają działanie alergizujące, powodują wysypki, zmiany skórne, rumień. EDTA w kosmetykach jest stabilizatorem, który może podrażniać skórę i błony śluzowe, powodować kaszel alergiczny, a nawet zapalenie spojówek. EDTA wiąże metale, dlatego też nie należy stosować kosmetyków go zawierających podczas terapii z zastosowaniem cynku, żelaza, miedzi.
Oleje silikonowe
Oleje silikonowe kryją się pod nazwami: Dimethicone, Dimethiconol Cyclopentasiloxane, Cyclohexasiloxane, Lauryl methicone copolyol – dodawane do kremów, balsamów, szamponów. Składniki te przede wszystkim powodują podrażnienie skóry, mogą zaostrzać objawy trądziku, negatywnie wpływać na działanie układu hormonalnego i rozrodczego.
Filtry
I tu kolejna niespodzianka, przecież filtry UV są niezbędne do ochrony skóry przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Jeśli na liście składników pojawiają się nazwy: Etylhexyl Methoxycinnamate, Octylmethoxycinnamate, Benzophenone-3, 4- Methylbenzylidene Camphor, Octyl Dimethyl PABA, Homosalate, nie należy tych kosmetyków stosować ani na dziecku, ani na sobie. Filtry te przenikają do krwiobiegu, a nawet do mleka matki. W ciele potrafią zachowywać się jak hormony, destabilizując pracę organizmu. Wiele z nich działa rakotwórczo.
DEA, MEA, TEA
Związki chemiczne posiadające jeden z powyższych przedrostków dodawane są do kosmetyków jako emulgatory i detergenty. Mogą działać podrażniająco na błony śluzowe, skórę, powodować pokrzywkę i świąd. W połączeniu ze związkami azotowymi, często obecnymi w kosmetykach, stają się rakotwórcze. Przykładowe nazwy tych szkodliwych związków: TEA Sodium Lauryl Sulfate, Cocamide DEA, Lauramide DEA, Monoethalonamine (MEA), Dietanolamina.
Im mniej, tym lepiej
Zasada im mniej, tym lepiej obowiązuje w wielu obszarach naszego życia. Im mniej przetworzonej żywności, tym zdrowsi będziemy. Im mniej spędzonych na kanapie popołudni, tym jesteśmy szczuplejsi. Im krótszy skład kosmetyku, tym lepszy jest on dla naszej skóry. Im mniej kosmetyków używamy, tym lepiej, bo w gruncie rzeczy nie potrzebujemy ich wielu, zwłaszcza przy pielęgnacji delikatnej skóry dziecka.
źródło- dziecko.siostraania.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

DIETA PRZY USUNIĘTEJ NERCE- RAK NERKI

  Choć nie ma potrzeby stosowania specjalnej diety przy raku nerki, nie mniej jednak jest kilka zasad dotyczących żywienia, które powinny być wprowadzone. Pewne produkty powinny być ograniczone, inne dodane. Pamiętajmy jednak, że dziecko to bardzo wymagający pacjent. Posiłki dla niego powinny być przede wszystkim atrakcyjne wizualnie i oczywiście trafiać w jego gust smakowy. To nie lada wyzwanie dla dietetyków stworzyć taki jadłospis aby było smacznie, zdrowo, kolorowo :) Jednak nie jest to niemożliwe. Przy tym rodzaju raka, zaatakowana nerka zwykle jest usuwana. Sama chemioterapia czy radioterapia zwykle jest mało skuteczna. Po operacji pacjent zostaje z jedną nerką, z którą może normalnie funkcjonować. Musi jedynie pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim należy zwiększyć ilość wypijanych płynów. Dziecko w wieku 7-12 lat powinno wypijać ok.1,5 l płynów dziennie. Powinna to być woda, herbatki owocowe. Staramy się wyeliminować a przynajmniej ograniczyć słodkie napoje, napoj

ZALECENIA ŻYWIENIOWE PODCZAS ZAKAŻENIA CLOSTRIDIUM DIFFICILE

Zakażenie bakterią clostridium należy do najczęstszych zakażeń szpitalnych. Nie będę opisywać szczegółowo co to za bakteria i w jakich formach występuje. Skupię się na diecie i zaleceniach żywieniowych. Istotą choroby jest zaburzenie równowagi w składzie mikroflory jelita grubego. Zwykle objawia się to biegunką. Dieta jest wiec nieodzowna w zakażeniu. Muszę również zaznaczyć, iż biegunka nie ma związku ze sposobem odżywiania a jej ustąpienie uzależnione jest od zastosowania odpowiedniej farmakopterapii.   Jednak odpowiednie żywienie może przynieść ulgę w dolegliwościach oraz ograniczyć niebezpieczne skutki biegunki takie jak odwodnienie, zaburzenia elektrolitów, niedobory pokarmowe. Sposób żywienia uzależniony jest od wielu czynników- wieku chorego, stopnia nasilenia biegunki, ogólnego stanu zdrowia oraz indywidualnej tolerancji niektórych składników pokarmowych. BIEGUNKA O NIEZNACZNYM NASILENIU (kilka luźnych stolców) Zalecana jest dieta łatwostrawna z ograniczeniem tłusz

ZIOŁA WSPOMAGAJĄCE LECZENIE BIAŁACZKI

" Tonący brzytwy się chwyta " - dużo prawdy jest w tym powiedzeniu. W pewnych sytuacjach człowiek jest gotowy do wielu poświeceń. Pisząc "pewne sytuacje" mam na myśli nasze zdrowie, zdrowie naszej rodziny. Powiesz - zdrowie to nie wszystko, jasne że tak, ale "bez zdrowia wszystko jest niczym". Oczywiście zdrowie zaczynamy doceniać wówczas kiedy je tracimy. Niestety tak to już jest. Najważniejsze to wyciągnąć wnioski i dążyć do zdrowia :) Jestem osobą dość konserwatywną jeśli chodzi o leczenie. Dla mnie autorytetem w tej dziedzinie jest przede wszystkim lekarz. To jego sposób leczenia respektuję. Jednak ostatnio coraz więcej czytam o medycynie niekonwencjonalnej i ziołolecznictwie. Chciałabym w tym poście napisać parę słów o ziołach, szczególnie tych które korzystnie wpływają na układ krwiotwórczy i wspomagają leczenie białaczek. POKRZYWA ZWYCZAJNA W dzieciństwie obrzucaliśmy się tym chwastem aby kogoś "poparzyć" tymczasem pokrzywa jes