piątek, 28 lipca 2017

JAKICH PRODUKTÓW NIE ZAMRAŻAĆMrożenie jest prostym i najlepszym sposobem konserwowania oraz przechowywania żywności. Produkty i potrawy poddane procesowi mrożenia w większości zachowują swój smak i zapach. Mrożenie nie jest czasochłonne i nie wymaga używania konserwantów, a w zamrożonych produktach, w porównaniu z innymi metodami przechowywania żywności, jest stosunkowo niski ubytek wartości odżywczych. Większość produktów spożywczych i gotowych potraw doskonale znosi proces mrożenia, ale są również takie w przypadku, których mrożenie nie sprawdza się. Pamiętacie jak pisałam o produktach, które warto mrozić? Więcej informacji znajdziesz tutaj. Dziś o produktach których nie powinno się mrozić. Sprawdź, czego nie można mrozić. Świeżych warzyw z dużą zawartością wody

Warzywa, takie jak: sałata, ogórki, rzodkiewki, seler naciowy, po rozmrożeniu wyglądają, jak zgniłe i w ogóle nie nadają się do spożycia. Tak samo źle mrożenie wpływa na niektóre zioła (bazylia, mięta, tymianek). Zioła najlepiej drobno posiekać, włożyć do pojemnika na kostki lodu i zalać bulionem. Mamy wówczas domowe bulionetki do zup czy sosów. 
Mrożone pomidory, papryka, cukinia również nie smakują, jak świeże, ale doskonale nadają się do zup czy sosów. Można ewentualnie zamrozić zmiksowane pomidory, wówczas do zupy można wykorzystać. Proces mrożenia również źle znoszą cebula i czosnek, robią się miękkie, a czosnek dodatkowo gorzknieje.

Jajek

Odmrożone ugotowane jajko jest twarde, gumiaste i niesmaczne. Natomiast zamrożenie surowego jajka w skorupce, skutkuje tym, że jajko pęka i wylewa się. Jeżeli jednak mamy nadmiar świeżych jajek, z którymi nie wiemy co zrobić, to można je zamrozić w małych pojemniczkach, najlepiej oddzielnie żółtka i oddzielnie białka. Białka można wykorzystać np. do zrobienia bezy, natomiast żółtka będą odpowiednie do ciasta kruchego.

Produktów już raz rozmrożonych

Nie wolno ponownie mrozić już raz rozmrożonych produktów i potraw, a w szczególności mięsa. Dlaczego? Proces zamrażania nie zabija drobnoustrojów, a jedynie je "usypia". W trakcie rozmrażania, a więc stopniowego ogrzewania, uśpione drobnoustroje szybko się namnażają, dlatego ponowne mrożenie jest niewskazane. Powtórne mrożenie powoduje również, że produkt traci więcej wartości odżywczych i smakowych. Rozmrożony produkt można ponownie zamrozić po poddaniu go obróbce termicznej, czyli gotowaniu czy pieczeniu.

Gotowanego ryżu, makaronu, ziemniaków

Produkty te po rozmrożeniu nie smakują już tak, jak świeże. Zmienia się też ich konsystencja, ziemniaki robią się suche, "kaszowate", a makaron rozmięka, szczególnie ten zamrożony w zupach czy innych potrawach.

Majonezu i śmietany

Tworzące się w tych produktach podczas mrożenia kryształki lodu sprawiają, że po rozmrożeniu majonez czy śmietana tracą swoją jednolitą konsystencję, rozwarstwiają się. Tak samo zachowuje się mleko, jogurty i kremy na bazie śmietany czy masła. Nie należy również mrozić sałatek z dodatkiem majonezu.

Owoców z dużą zawartością wody

W owocach, takich jak: pomarańcze, grejpfruty, winogrona, arbuz, kryształki lodu uszkadzają ich struktury, w wyniku czego owoce tracą jędrność. Można je jednak wykorzystać do przyrządzenia koktajli czy deserów. Wyjątkowo źle znoszą mrożenie banany, kiwi i awokado - ciemnieją i są nieapetyczne.

Potraw z dodatkiem żelatyny

Lepiej zrezygnować z mrożenia takich potraw, jak: ryby czy nóżki w galarecie. Galaretka robi się mętna, wodnista i znacznie pogarszają się jej walory smakowe.


Miękkich serów

Serek śmietankowy czy ricotta po rozmrożeniu nie są już takie puszyste. Zmieniają swoją konsystencję, rozwarstwiają się. Mrożenie zmienia również strukturę twardych serów żółtych. Stają się bardziej suche, kruszeją. Jeśli masz nadmiar żółtego sera najlepiej zetrzyj go na tarce, zamroź w pudełeczku a później wykorzystaj do pizzy, zapiekanek czy risotto. Nie nadaje się do kanapek po rozmrożeniu.

Produktów nieświeżych

Mrozimy tylko produkty świeże. Gotowe dania, przeznaczone do mrożenia, zaraz po ochłodzeniu umieszczamy w zamrażarce. Jeżeli jakaś potrawa stoi w lodówce już dwa dni, to jej zamrożenie nie ma już sensu, obniży dodatkowo jej wartość. Podobnie jest z warzywami czy owocami. Nieświeże, przywiędłe, lepiej przetworzyć inaczej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz