Przejdź do głównej zawartości

JAKICH PRODUKTÓW NIE ZAMRAŻAĆ



Mrożenie jest prostym i najlepszym sposobem konserwowania oraz przechowywania żywności. Produkty i potrawy poddane procesowi mrożenia w większości zachowują swój smak i zapach. Mrożenie nie jest czasochłonne i nie wymaga używania konserwantów, a w zamrożonych produktach, w porównaniu z innymi metodami przechowywania żywności, jest stosunkowo niski ubytek wartości odżywczych. Większość produktów spożywczych i gotowych potraw doskonale znosi proces mrożenia, ale są również takie w przypadku, których mrożenie nie sprawdza się. Pamiętacie jak pisałam o produktach, które warto mrozić? Więcej informacji znajdziesz tutaj. Dziś o produktach których nie powinno się mrozić. Sprawdź, czego nie można mrozić. 



Świeżych warzyw z dużą zawartością wody

Warzywa, takie jak: sałata, ogórki, rzodkiewki, seler naciowy, po rozmrożeniu wyglądają, jak zgniłe i w ogóle nie nadają się do spożycia. Tak samo źle mrożenie wpływa na niektóre zioła (bazylia, mięta, tymianek). Zioła najlepiej drobno posiekać, włożyć do pojemnika na kostki lodu i zalać bulionem. Mamy wówczas domowe bulionetki do zup czy sosów. 
Mrożone pomidory, papryka, cukinia również nie smakują, jak świeże, ale doskonale nadają się do zup czy sosów. Można ewentualnie zamrozić zmiksowane pomidory, wówczas do zupy można wykorzystać. Proces mrożenia również źle znoszą cebula i czosnek, robią się miękkie, a czosnek dodatkowo gorzknieje.

Jajek

Odmrożone ugotowane jajko jest twarde, gumiaste i niesmaczne. Natomiast zamrożenie surowego jajka w skorupce, skutkuje tym, że jajko pęka i wylewa się. Jeżeli jednak mamy nadmiar świeżych jajek, z którymi nie wiemy co zrobić, to można je zamrozić w małych pojemniczkach, najlepiej oddzielnie żółtka i oddzielnie białka. Białka można wykorzystać np. do zrobienia bezy, natomiast żółtka będą odpowiednie do ciasta kruchego.

Produktów już raz rozmrożonych

Nie wolno ponownie mrozić już raz rozmrożonych produktów i potraw, a w szczególności mięsa. Dlaczego? Proces zamrażania nie zabija drobnoustrojów, a jedynie je "usypia". W trakcie rozmrażania, a więc stopniowego ogrzewania, uśpione drobnoustroje szybko się namnażają, dlatego ponowne mrożenie jest niewskazane. Powtórne mrożenie powoduje również, że produkt traci więcej wartości odżywczych i smakowych. Rozmrożony produkt można ponownie zamrozić po poddaniu go obróbce termicznej, czyli gotowaniu czy pieczeniu.

Gotowanego ryżu, makaronu, ziemniaków

Produkty te po rozmrożeniu nie smakują już tak, jak świeże. Zmienia się też ich konsystencja, ziemniaki robią się suche, "kaszowate", a makaron rozmięka, szczególnie ten zamrożony w zupach czy innych potrawach.

Majonezu i śmietany

Tworzące się w tych produktach podczas mrożenia kryształki lodu sprawiają, że po rozmrożeniu majonez czy śmietana tracą swoją jednolitą konsystencję, rozwarstwiają się. Tak samo zachowuje się mleko, jogurty i kremy na bazie śmietany czy masła. Nie należy również mrozić sałatek z dodatkiem majonezu.

Owoców z dużą zawartością wody

W owocach, takich jak: pomarańcze, grejpfruty, winogrona, arbuz, kryształki lodu uszkadzają ich struktury, w wyniku czego owoce tracą jędrność. Można je jednak wykorzystać do przyrządzenia koktajli czy deserów. Wyjątkowo źle znoszą mrożenie banany, kiwi i awokado - ciemnieją i są nieapetyczne.

Potraw z dodatkiem żelatyny

Lepiej zrezygnować z mrożenia takich potraw, jak: ryby czy nóżki w galarecie. Galaretka robi się mętna, wodnista i znacznie pogarszają się jej walory smakowe.


Miękkich serów

Serek śmietankowy czy ricotta po rozmrożeniu nie są już takie puszyste. Zmieniają swoją konsystencję, rozwarstwiają się. Mrożenie zmienia również strukturę twardych serów żółtych. Stają się bardziej suche, kruszeją. Jeśli masz nadmiar żółtego sera najlepiej zetrzyj go na tarce, zamroź w pudełeczku a później wykorzystaj do pizzy, zapiekanek czy risotto. Nie nadaje się do kanapek po rozmrożeniu.

Produktów nieświeżych

Mrozimy tylko produkty świeże. Gotowe dania, przeznaczone do mrożenia, zaraz po ochłodzeniu umieszczamy w zamrażarce. Jeżeli jakaś potrawa stoi w lodówce już dwa dni, to jej zamrożenie nie ma już sensu, obniży dodatkowo jej wartość. Podobnie jest z warzywami czy owocami. Nieświeże, przywiędłe, lepiej przetworzyć inaczej.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

DIETA PRZY USUNIĘTEJ NERCE- RAK NERKI

  Choć nie ma potrzeby stosowania specjalnej diety przy raku nerki, nie mniej jednak jest kilka zasad dotyczących żywienia, które powinny być wprowadzone. Pewne produkty powinny być ograniczone, inne dodane. Pamiętajmy jednak, że dziecko to bardzo wymagający pacjent. Posiłki dla niego powinny być przede wszystkim atrakcyjne wizualnie i oczywiście trafiać w jego gust smakowy. To nie lada wyzwanie dla dietetyków stworzyć taki jadłospis aby było smacznie, zdrowo, kolorowo :) Jednak nie jest to niemożliwe. Przy tym rodzaju raka, zaatakowana nerka zwykle jest usuwana. Sama chemioterapia czy radioterapia zwykle jest mało skuteczna. Po operacji pacjent zostaje z jedną nerką, z którą może normalnie funkcjonować. Musi jedynie pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim należy zwiększyć ilość wypijanych płynów. Dziecko w wieku 7-12 lat powinno wypijać ok.1,5 l płynów dziennie. Powinna to być woda, herbatki owocowe. Staramy się wyeliminować a przynajmniej ograniczyć słodkie napoje, napoj

ZALECENIA ŻYWIENIOWE PODCZAS ZAKAŻENIA CLOSTRIDIUM DIFFICILE

Zakażenie bakterią clostridium należy do najczęstszych zakażeń szpitalnych. Nie będę opisywać szczegółowo co to za bakteria i w jakich formach występuje. Skupię się na diecie i zaleceniach żywieniowych. Istotą choroby jest zaburzenie równowagi w składzie mikroflory jelita grubego. Zwykle objawia się to biegunką. Dieta jest wiec nieodzowna w zakażeniu. Muszę również zaznaczyć, iż biegunka nie ma związku ze sposobem odżywiania a jej ustąpienie uzależnione jest od zastosowania odpowiedniej farmakopterapii.   Jednak odpowiednie żywienie może przynieść ulgę w dolegliwościach oraz ograniczyć niebezpieczne skutki biegunki takie jak odwodnienie, zaburzenia elektrolitów, niedobory pokarmowe. Sposób żywienia uzależniony jest od wielu czynników- wieku chorego, stopnia nasilenia biegunki, ogólnego stanu zdrowia oraz indywidualnej tolerancji niektórych składników pokarmowych. BIEGUNKA O NIEZNACZNYM NASILENIU (kilka luźnych stolców) Zalecana jest dieta łatwostrawna z ograniczeniem tłusz

ZIOŁA WSPOMAGAJĄCE LECZENIE BIAŁACZKI

" Tonący brzytwy się chwyta " - dużo prawdy jest w tym powiedzeniu. W pewnych sytuacjach człowiek jest gotowy do wielu poświeceń. Pisząc "pewne sytuacje" mam na myśli nasze zdrowie, zdrowie naszej rodziny. Powiesz - zdrowie to nie wszystko, jasne że tak, ale "bez zdrowia wszystko jest niczym". Oczywiście zdrowie zaczynamy doceniać wówczas kiedy je tracimy. Niestety tak to już jest. Najważniejsze to wyciągnąć wnioski i dążyć do zdrowia :) Jestem osobą dość konserwatywną jeśli chodzi o leczenie. Dla mnie autorytetem w tej dziedzinie jest przede wszystkim lekarz. To jego sposób leczenia respektuję. Jednak ostatnio coraz więcej czytam o medycynie niekonwencjonalnej i ziołolecznictwie. Chciałabym w tym poście napisać parę słów o ziołach, szczególnie tych które korzystnie wpływają na układ krwiotwórczy i wspomagają leczenie białaczek. POKRZYWA ZWYCZAJNA W dzieciństwie obrzucaliśmy się tym chwastem aby kogoś "poparzyć" tymczasem pokrzywa jes