Przejdź do głównej zawartości

JADŁOSPIS DLA DZIECKA PODCZAS LECZENIA SZPITALNEGO


Bardzo często pytacie mnie, jak powinien wyglądać prawidłowy jadłospis kilkulatka podczas intensywnego leczenia szpitalnego. Co podawać dziecku w czasie chemioterapii.
Odpowiadając na Wasze pytania, postanowiłam przedstawić przykładowy jadłospis na 3 dni. Pamiętajcie jednak, że każde dziecko inaczej przechodzi leczenie, u każdego malucha mogą wystąpić inne, dodatkowe problemy zdrowotne. Jeśli sytuacja tego wymaga, jadłospis powinien być zmodyfikowany.
Idealnie byłoby konsultować swoje wybory ze szpitalnym dietetykiem, jednak z doświadczenia wiem, że to raczej trudne. Zwykle w szpitalu pracuje jeden żywieniowiec, który jest odpowiedzialny za wszystkie oddziały i nie jest w stanie być na żądanie każdego rodzica.

Przedstawiam jadłospis, który określiłabym lekkostrawny. Może być stosowany przez pacjentów z podwyższonymi enzymami wątrobowymi. Nie eliminuję natomiast z jadłospisu nabiału czy glutenu. Jeśli twój maluch ma nietolerancje na te produkty pieczywo pszenne zamień na kukurydziane, natomiast mleko krowie na kefir, jogurt lub napój roślinny.
Pamiętaj również, iż w dniu chemii nie podawaj cytrusów, surowych warzyw i owoców.

DZIEŃ PIERWSZY (dzień przed chemią)

ŚNIADANIE:


- 1/2 bułki pszennej lub pszenno-żytniej z serkiem typu almette, kilkoma plasterkami rzodkiewki, świeżego ogórka. Kanapkę posyp szczypiorkiem. Jajko na miękko. 
Herbatka owocowa z miodem (jeśli dziecko nie jest uczulone)

DRUGIE ŚNIADANIE:
- owocowa sałatka (1/2 banana, kiwi, mandarynka). Owoce pokrój w drobną kostkę. Aby sałatka była bardziej atrakcyjna podaj ją w skórce po kiwi. Jeśli dziecko domaga się słodkiego, sałatkę posyp suszoną żurawiną lub rodzynkami.

Jeśli twoje dziecko, z różnych względów nie może jeść surowych owoców, przygotuj np. kisiel jabłkowy. Słodki, lekkostrawny i pyszny.
Jabłko obierz ze skórki i zetrzyj na tarce lub drobno posiekaj. W garnuszku zagotuj szklankę wody. Do gotującej wody dodaj jabłko, łyżeczkę cukru trzcinowego oraz szczyptę cynamonu. Gotuj kilka minut. Łyżeczkę mąki ziemniaczanej rozpuść w odrobinie zimnej wody i dodaj go gotującego się kisielu, intensywnie mieszając. Gotuj jeszcze minutkę i gotowe. 
Taki kisiel jest świetną alternatywą dla surowych owoców.

OBIAD:
- zupa pomidorowa ( w sezonie najlepiej ze świeżych pomidorów, poza sezon z pasaty lub przecieru pomidorowego) z drobnym makaronem. Możesz zaopatrzyć się w makaron w kształcie literek lub cyferek. Taki makaron z pewnością zainteresuje dziecko.
- ziemniak z wody z koperkiem, kawałek ok. 100 g gotowanego mięsa drobiowego (może być z zupy), surówka z marchewki z jogurtem naturalnym. Jeśli dziecko nie lubi marchewki możesz podać mizerię lub ogórka kiszonego.

PODWIECZOREK:


- budyń jaglany z owocami. 
1/3 szklanki kaszy jaglanej przelej wrzątkiem a następnie ugotuj w mleku. Zajmie to ok. 10-15 min. Do gorącej kaszki dodaj ulubione owoce dziecka np. 1/2 mango lub banana, łyżeczkę masła kokosowego, łyżkę miodu lub cukru trzcinowego. Zmiksuj na gładki krem. Deser możesz posypać wiórkami kokosowymi lub tartą czekoladą dobrej jakości.

KOLACJA:
- owocowy twarożek. 100 g białego sera połącz z łyżką jogurtu, dodaj łyżeczkę rodzynek lub ulubiony owoc pokrojony w kostkę. Świetnym dodatkiem będą sucharki lub wafel ryżowy. 
Jeśli dziecko ma podrażnione błony śluzowe w buzi, nie podawaj sucharków. Mogą niepotrzebnie podrażniać, gdyż są ostre.

DZIEŃ DRUGI (dzień chemii)

ŚNIADANIE:
- owsianka z suszonymi owocami na mleku.

DRUGIE ŚNIADANIE
- gotowane jabłko. Jabłko ugotuj w małej ilości wody z dodatkiem szczypty cynamonu i łyżeczki cukru trzcinowego

OBIAD:
- gotowane na parze lub w małej ilości wody pulpeciki z cielęciny, różyczka brokuła i 2 łyżki ryżu

PODWIECZOREK:
- owocowa galaretka

KOLACJA:
- omlet z jednego jajka z dodatkiem odrobiny mleka. Możesz podać na słodko z ulubioną konfiturą lub wytrawnie z szynką i serem.

Pamiętaj, że w dniu chemii dziecko może się gorzej czuć. Mogą pojawić się wymioty lub biegunka. Czasami dziecko nie ma ochoty nic jeść. Bądź cierpliwy- nie wmuszaj na siłę. Miej pod ręką kilka krakersów, chrupki lub pieczywo.
Podawaj również płyny aby nawadniać i wypłukiwać toksyny. Najlepiej podawaj przegotowaną, przestudzoną wodę. Dziecko powinno pić mały łyczkami.

DZIEŃ TRZECI (dzień po chemii)

ŚNIADANIE:
- kakao, kanapka z masłem, sałatą i drobiową szynką lub pieczonym mięsem.

DRUGIE ŚNIADANIE:
-  naleśnik z serem i cukrem pudrem. Szklanka soku jabłkowego.


OBIAD:
- krupnik z kaszą jęczmienną
- łosoś lub inna ulubiona ryba dziecka pieczona (jeśli nie masz możliwości upiec ryby, możesz ją ugotować na parze lub udusić). Skrop rybę sokiem z cytryny i podaj z surówką z kiszonej kapusty i tłuczonym ziemniaczkiem.

PODWIECZOREK:
- koktajl owocowy np. 3/4 szklanki kefiru zmiksowane z pomarańczą i dwoma daktylami

KOLACJA:
- kromka chleba mieszanego z pastą jajeczną z awokado.
Jajko ugotowane na twardo drobno posiekaj, dodaj 1/4 drobno pokrojonego awokado, łyżeczkę szczypiorku, 2-3 posiekane orzechy włoskie. Pastę połącz łyżką jogurtu naturalnego. Do smaku odrobinę posól i popieprz.

Jadłospis który przedstawiłam zawiera wszystkie niezbędna składniki odżywcze. Z doświadczenia jednak wiem, że teoria teorią, a praktyka idzie swoją drogą. Przede wszystkim przy komponowaniu posiłków zawsze pytaj malucha na co ma ochotę. Zdarzało się na naszym oddziale, że jedna z mam lepiła pierogi czy naleśniki dla całego oddziału. Tak też bywa. Apetyt twojego dziecka jest uwarunkowany lekami jakie w danym momencie przyjmuje. Nie denerwuj się jeśli są okresy z gorszym apetytem, to z pewnością się poprawi przy kolejnym etapie leczenia.
Słuchaj dziecka. Nigdy nie wmuszaj, nie "wciskaj" na siłę. Dostosuj porcje do wieku. Pięciolatkowi wystarczy filiżanka zupy czy dwa małe pulpeciki. 

Jeśli masz pytania, skontaktuj się ze mną. Pomogę Ci skomponować odpowiedni jadłospis:)

Wszystkiego dobrego :)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

DIETA PRZY USUNIĘTEJ NERCE- RAK NERKI

  Choć nie ma potrzeby stosowania specjalnej diety przy raku nerki, nie mniej jednak jest kilka zasad dotyczących żywienia, które powinny być wprowadzone. Pewne produkty powinny być ograniczone, inne dodane. Pamiętajmy jednak, że dziecko to bardzo wymagający pacjent. Posiłki dla niego powinny być przede wszystkim atrakcyjne wizualnie i oczywiście trafiać w jego gust smakowy. To nie lada wyzwanie dla dietetyków stworzyć taki jadłospis aby było smacznie, zdrowo, kolorowo :) Jednak nie jest to niemożliwe. Przy tym rodzaju raka, zaatakowana nerka zwykle jest usuwana. Sama chemioterapia czy radioterapia zwykle jest mało skuteczna. Po operacji pacjent zostaje z jedną nerką, z którą może normalnie funkcjonować. Musi jedynie pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim należy zwiększyć ilość wypijanych płynów. Dziecko w wieku 7-12 lat powinno wypijać ok.1,5 l płynów dziennie. Powinna to być woda, herbatki owocowe. Staramy się wyeliminować a przynajmniej ograniczyć słodkie napoje, napoj

ZALECENIA ŻYWIENIOWE PODCZAS ZAKAŻENIA CLOSTRIDIUM DIFFICILE

Zakażenie bakterią clostridium należy do najczęstszych zakażeń szpitalnych. Nie będę opisywać szczegółowo co to za bakteria i w jakich formach występuje. Skupię się na diecie i zaleceniach żywieniowych. Istotą choroby jest zaburzenie równowagi w składzie mikroflory jelita grubego. Zwykle objawia się to biegunką. Dieta jest wiec nieodzowna w zakażeniu. Muszę również zaznaczyć, iż biegunka nie ma związku ze sposobem odżywiania a jej ustąpienie uzależnione jest od zastosowania odpowiedniej farmakopterapii.   Jednak odpowiednie żywienie może przynieść ulgę w dolegliwościach oraz ograniczyć niebezpieczne skutki biegunki takie jak odwodnienie, zaburzenia elektrolitów, niedobory pokarmowe. Sposób żywienia uzależniony jest od wielu czynników- wieku chorego, stopnia nasilenia biegunki, ogólnego stanu zdrowia oraz indywidualnej tolerancji niektórych składników pokarmowych. BIEGUNKA O NIEZNACZNYM NASILENIU (kilka luźnych stolców) Zalecana jest dieta łatwostrawna z ograniczeniem tłusz

ZIOŁA WSPOMAGAJĄCE LECZENIE BIAŁACZKI

" Tonący brzytwy się chwyta " - dużo prawdy jest w tym powiedzeniu. W pewnych sytuacjach człowiek jest gotowy do wielu poświeceń. Pisząc "pewne sytuacje" mam na myśli nasze zdrowie, zdrowie naszej rodziny. Powiesz - zdrowie to nie wszystko, jasne że tak, ale "bez zdrowia wszystko jest niczym". Oczywiście zdrowie zaczynamy doceniać wówczas kiedy je tracimy. Niestety tak to już jest. Najważniejsze to wyciągnąć wnioski i dążyć do zdrowia :) Jestem osobą dość konserwatywną jeśli chodzi o leczenie. Dla mnie autorytetem w tej dziedzinie jest przede wszystkim lekarz. To jego sposób leczenia respektuję. Jednak ostatnio coraz więcej czytam o medycynie niekonwencjonalnej i ziołolecznictwie. Chciałabym w tym poście napisać parę słów o ziołach, szczególnie tych które korzystnie wpływają na układ krwiotwórczy i wspomagają leczenie białaczek. POKRZYWA ZWYCZAJNA W dzieciństwie obrzucaliśmy się tym chwastem aby kogoś "poparzyć" tymczasem pokrzywa jes