Przejdź do głównej zawartości

DLACZEGO WARTO JEŚĆ CEBULĘ I ZIEMNIAKI?

Niedawno pisałam o warzywach jesiennych- na pierwszy ogień poszła dynia i kalafior. Możesz przeczytać tutaj. Dziś ciąg dalszy, sięgam po bardzo pospolite- na pierwszy rzut oka- lecz bardzo zdrowe warzywa, cebulę i ziemniaki.


Pamiętacie jak Shrek porównywał się do cebuli? Cebula ma warstwy- dosłownie i w przenośni. Warzywo to jest skarbnicą witamin i ma mnóstwo właściwości- warstw, można by rzec. Co zatem takiego cudownego kryje się w cebuli?

- ma działanie BAKTERIOBÓJCZE- szczególnie istotna zaleta w okresie jesienno-zimowym. Kiedy "coś cię bierze" zamiast do apteki biegnij do warzywniaka. To dużo lepsza alternatywa niż tabletki.
- ważna informacja dla dzieci walczących z nowotworem. Cebula działa moczopędnie, a więc usuwa nagromadzoną wodę z organizmu.
- zwiększa odporność organizmu dzięki zawartości siarki.
- zmniejsza zawartość cukru we krwi
- pozwala rozprawić się z pasożytami, szczególnie z owsikami
- uśmierza pieczenie po ukąszeniu owadów (wystarczy miejsce o ukąszeniu natrzeć kawałkiem cebuli)
- regularnie jadana zapobiega zakrzepom krwi
- hamuje rozwój komórek rakowych w niektórych nowotworach (rak piersi, okrężnicy, płuc)
- pomaga utrzymać poziom cholesterolu na "zdrowym" poziomie
- spożywanie cebuli ma dobroczynny wpływ na skórę, włosy i paznokcie 
- zawiera witaminy C, B oraz minerały potas, siarka, cynk, magnez, fosfor
- i co najważniejsze, to bardzo tani produkt, więc zawsze warto mieć kilka sztuk w swojej kuchni
- cebula jest niskokaloryczna (w 100 g 40 kcal) możesz spokojnie wprowadzić ją do diety podczas odchudzania
- warto spróbować innych odmian niż tylko żółta. Bardzo smaczna jest dymka, szalotka, czerwona czy czosnkowa.
- ostrożnie ze spożywaniem cebuli przy problemach z wątrobą


Te kilka właściwości cebuli powinny cię przekonać aby sięgać po nią każdego dnia. Świetnie sprawdzi się nie tylko w sałatce, ale również w gulaszu, zupie czy pierogach. W zasadzie do każdego pikantnego dania się nadaje.



Drugim równie powszechnym warzywem są ziemniaki. Równie tanie i równie dostępne jak cebula. Co takiego w sobie kryją że warto je wprowadzić do diety?

- wbrew powszechnej opinii ziemniaki wcale nie są tuczące i kaloryczne. Wręcz przeciwnie, w 100 g ugotowanych ziemniaków jest zaledwie 70 kcal. To tłuste sosy są winowajcą, to one podnoszą kaloryczność poczciwych ziemniaków
- zawierają witaminę C, która jest niezbędna w okresie przeziębień
- zawierają witaminy z grupy B które usprawniają pracę naszego mózgu oraz korzystnie wpływają na metabolizm
- są bogate w składniki mineralne- potas, magnez, żelazo, fosfor. Magnez jest budulcem zębów i kości, poprawia przemianę materii, łagodzi stany zmęczenia i stres
- gotowane ziemniaki są lekkostrawne, dobre dla chorego dziecka
- zawierają błonnik, który ułatwia trawienie, pomaga w walce z nadwagą i pozwala obniżać poziom cholesterolu
- są dobrym źródłem energii
- ziemniaki są dobre dla nadciśnieniowców, gdyż mają mało sodu (pod warunkiem że nie przesolisz podczas gotowania)
- warzywo to jest wskazane dla chorych na cukrzycę, ponieważ zawarta w nich skrobia uwalnia się stopniowo

Nasz poczciwy ziemniak nie jest więc taki straszny. Wystarczy tylko odpowiednio go przygotować aby był smaczny i zdrowy. Polecam ten przepis, oczarujesz wszystkich :)

Moi drodzy, korzystajmy z sezonowych warzyw i owoców. Zamiast się zachwycać produktami zza oceanu sięgnijmy po to co rośnie u nas. Nasze produkty wcale nie są gorsze a wręcz przeciwnie. Jedząc je będziesz zdrowy. 


zdjęcia: wisegeek.org, wisherke-onions.nl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

DIETA PRZY USUNIĘTEJ NERCE- RAK NERKI

  Choć nie ma potrzeby stosowania specjalnej diety przy raku nerki, nie mniej jednak jest kilka zasad dotyczących żywienia, które powinny być wprowadzone. Pewne produkty powinny być ograniczone, inne dodane. Pamiętajmy jednak, że dziecko to bardzo wymagający pacjent. Posiłki dla niego powinny być przede wszystkim atrakcyjne wizualnie i oczywiście trafiać w jego gust smakowy. To nie lada wyzwanie dla dietetyków stworzyć taki jadłospis aby było smacznie, zdrowo, kolorowo :) Jednak nie jest to niemożliwe. Przy tym rodzaju raka, zaatakowana nerka zwykle jest usuwana. Sama chemioterapia czy radioterapia zwykle jest mało skuteczna. Po operacji pacjent zostaje z jedną nerką, z którą może normalnie funkcjonować. Musi jedynie pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim należy zwiększyć ilość wypijanych płynów. Dziecko w wieku 7-12 lat powinno wypijać ok.1,5 l płynów dziennie. Powinna to być woda, herbatki owocowe. Staramy się wyeliminować a przynajmniej ograniczyć słodkie napoje, napoj

ZALECENIA ŻYWIENIOWE PODCZAS ZAKAŻENIA CLOSTRIDIUM DIFFICILE

Zakażenie bakterią clostridium należy do najczęstszych zakażeń szpitalnych. Nie będę opisywać szczegółowo co to za bakteria i w jakich formach występuje. Skupię się na diecie i zaleceniach żywieniowych. Istotą choroby jest zaburzenie równowagi w składzie mikroflory jelita grubego. Zwykle objawia się to biegunką. Dieta jest wiec nieodzowna w zakażeniu. Muszę również zaznaczyć, iż biegunka nie ma związku ze sposobem odżywiania a jej ustąpienie uzależnione jest od zastosowania odpowiedniej farmakopterapii.   Jednak odpowiednie żywienie może przynieść ulgę w dolegliwościach oraz ograniczyć niebezpieczne skutki biegunki takie jak odwodnienie, zaburzenia elektrolitów, niedobory pokarmowe. Sposób żywienia uzależniony jest od wielu czynników- wieku chorego, stopnia nasilenia biegunki, ogólnego stanu zdrowia oraz indywidualnej tolerancji niektórych składników pokarmowych. BIEGUNKA O NIEZNACZNYM NASILENIU (kilka luźnych stolców) Zalecana jest dieta łatwostrawna z ograniczeniem tłusz

ZIOŁA WSPOMAGAJĄCE LECZENIE BIAŁACZKI

" Tonący brzytwy się chwyta " - dużo prawdy jest w tym powiedzeniu. W pewnych sytuacjach człowiek jest gotowy do wielu poświeceń. Pisząc "pewne sytuacje" mam na myśli nasze zdrowie, zdrowie naszej rodziny. Powiesz - zdrowie to nie wszystko, jasne że tak, ale "bez zdrowia wszystko jest niczym". Oczywiście zdrowie zaczynamy doceniać wówczas kiedy je tracimy. Niestety tak to już jest. Najważniejsze to wyciągnąć wnioski i dążyć do zdrowia :) Jestem osobą dość konserwatywną jeśli chodzi o leczenie. Dla mnie autorytetem w tej dziedzinie jest przede wszystkim lekarz. To jego sposób leczenia respektuję. Jednak ostatnio coraz więcej czytam o medycynie niekonwencjonalnej i ziołolecznictwie. Chciałabym w tym poście napisać parę słów o ziołach, szczególnie tych które korzystnie wpływają na układ krwiotwórczy i wspomagają leczenie białaczek. POKRZYWA ZWYCZAJNA W dzieciństwie obrzucaliśmy się tym chwastem aby kogoś "poparzyć" tymczasem pokrzywa jes