Przejdź do głównej zawartości

DLACZEGO WARTO JEŚĆ JESIENNE WARZYWA?


Mimo iż nie jest to moja ulubiona pora roku, jest kilka powodów dla których czasem lubię jesień. Pierwszy i najważniejszy to sezonowe warzywa i owoce. Dziś chciałabym przedstawić korzyści z jedzenia tych produktów.
Dla mnie oznaką jesieni są pojawiające się na każdym straganie dynie i od nich chciałabym zacząć.


DLACZEGO WARTO JEŚĆ DYNIĘ?
DYNIA to cudowne warzywo, jej właściwości leczniczych nie sposób przecenić. Jest bogata w witaminy i minerały, zwłaszcza niezbędny mężczyzną cynk. Dynia ma niewiele kalorii, więc jeśli się odchudzasz sięgnij po nią. Dlaczego jeszcze warto jeść dynię? Przeczytaj.

1. Poprawia wzrok – stanowi najbogatsze źródło beta- karotenu, który dobroczynnie wpływa na oczy i zapobiega „kurzej ślepocie”. Polecana jest osobom o słabszym wzroku, długo pracującym przy komputerze lub często oglądającym telewizję. Beta – karoten jest lepiej przyswajalny, gdy skroimy go 2-3 kroplami oleju.

2. Obniża ciśnienie – dynia jest bogata w potas, ma jednocześnie mało sodu, działa moczopędnie. Zapobiega zatrzymywaniu wody w tkankach, zmniejsza lub likwiduje obrzęki. Polecana jest osobom cierpiących na nadciśnienie. Jest przy tym lekkostrawna.

3. Dobroczynnie wpływa na serce – potrawy, których głównym składnikiem jest dynia obniżają poziom cholesterolu i dlatego powinny je spożywać osoby, które w dużym stopniu zagrożone są chorobami serca, układu krążenia lub miażdżycą. W ten sam sposób działa sok z dyni, bardzo smaczny jeśli zmieszamy go z sokiem z marchewki.

4. Odkwasza organizm – dostarcza wapnia, potasu, magnezu, czyli pierwiastków, które przywracają równowagę kwasowo – zasadową. Długotrwały stan zakwaszania powoduje bóle głowy, niestrawność, zaburzenia przemiany materii, wypryski na skórze, sprzyja rozwojowi miażdżycy i reumatyzmu.

5. Pozwala schudnąć – miąższ dyni jest niskokaloryczny, bo zawiera około 20 – 30 kcal w 100 g. Nadaje się więc dla wszystkich, którzy dbają o linię i pilnują kalorii swych posiłków. Szybko syci. Dodatkowo dostarcza dużo nierozpuszczalnego błonnika, który pobudza perystaltykę jelit i utrudnia przyswajanie tłuszczów z posiłków. Zwiększa przemianę materii.

6.Dostarcza smacznych i zdrowych pestek bogatych w nienasycone kwasy tłuszczowe, które rozpuszczają płytki miażdżycowe, osadzające się w tętnicach. Pestki korzystnie wpływają na czynności mózgu, uczestniczą w wytwarzaniu hormonów. Ponadto są bogatym źródłem cynku, którego jak wiadomo używa się przy leczeniu uporczywego trądziku i przy jesiennym katarze.


Kolejnym warzywem, które niewątpliwie kojarzy mi się z jesienią jest kalafior. W zasadzie można go dostać cały rok, ale ten jesienny najbardziej mi smakuje. Tak czy siak, warto wprowadzić go do swojego jadłospisu na stałe.



DLACZEGO WARTO JEŚĆ KALAFIORA?
Kalafior to odmiana kapusty warzywnej. Roślina ta obok brokuł należy do rodziny kapustowatych (krzyżowych). Wiele osób rezygnuje z umieszczenia go w swojej diecie ze względu na niezbyt przyjemny zapach i z powodu wzdęć, które może powodować.
Jednak jest to warzywo, które z pewnością zasługuje na miejsce w jadłospisie, chociażby ze względu na to, że jest bogate w witaminy, minerały oraz ma silne właściwości przeciwutleniające. Jest produktem, który z łatwością można wkomponować w sałatki czy wykorzystać do przygotowania zupy krem, a to tylko niektóre z opcji, jakie daje kalafior. 
Jeżeli należysz do tych osób, które postanowiły wykluczyć go ze swojej diety, dziś poznasz kilka powodów, dla których warto jeszcze raz to przemyśleć i spróbować się do niego przekonać!
1. Kalafior zawiera substancję zwaną sulforafanem, jest to siarkoorganiczny związek chemiczny, który poprawia ciśnienie krwi i usprawnia pracę nerek. Ma on związek z procesem metylacji DNA, która ma kluczowe znaczenie dla odpowiedniego funkcjonowania komórek, a w szczególności na wewnętrzne części tętnic.

2. Poprawia pracę mózgu- zawartość choliny i witamin z grupy B czyni z niego prawdziwego sprzymierzeńca mózgu i ogólnego zdrowia całego organizmu.

Regularna konsumpcja kalafiora już w czasie ciąży korzystnie wpływa na układ nerwowy, funkcje poznawcze i pamięć płodu. Włączenie do diety tego warzywa może okazać się pomocne w ochronie organizmu przed skutkami upływu czasu i nagromadzenia toksyn.

3. Działa moczopędnie i oczyszczająco - choć kalafior w głównej mierze składa się z wody znajdziemy w nim również dwa bardzo ważne składniki — potas i sód.  Te dwa związki mają działanie moczopędne i faworyzują eliminację wody z organizmu, która jest zatrzymywana w tkankach.

Oprócz tego, właściwość ta świetnie sprawdza się w wypadku osób z wysokim ciśnieniem tętniczym, regulując jego wartość poprzez właśnie zwiększenie produkcji moczu.
Dodatkowo właściwości oczyszczające kalafiora sprzyjają eliminacji toksyn i nagromadzonych substancji kwasowych a w tym między innymi kwasu moczowego i mocznika.

4. Doskonały produkt dla kobiet w ciąży- włączenie warzywa do diety jest szczególnie zalecane kobietom w ciąży. Wszystko ze względu na wysoką zawartość kwasu foliowego (B9) i innych składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego rozwoju płodu.

Folat, czyli metylowa forma witaminy B jest zaangażowana w produkcję białych i czerwonych krwinek, w syntezę materiału genetycznego i tworzenie przeciwciał, które nadają systemowi immunologicznemu siły.
Ponadto, spożywanie kalafiora jest zalecane osobom przyjmujących doustne środki antykoncepcyjne, ponieważ redukują poziom tej substancji w organizmie.

5. Wspomaga trawienie- wysoka zawartość błonnika czyni z kalafiora doskonały produkt przeczyszczający. Usprawnia on procesy trawienne, a jednocześnie pomaga przy problemach z zaparciami.

Błonnik ma kluczowe znaczenie przy utrzymaniu prawidłowych ruchów jelit i wspomaga sprawne usuwanie zalegających niestrawionych resztek pokarmowych.
Oprócz tego znajdziemy w nim glukorafaninę — związek, który korzystnie wpływa na stan żołądka i jelit oraz chroni je przed powstawaniem poważnych chorób, takich jak rak czy wrzody.

6. Kalafior działa przeciwnowotworowo- sulforafan, siarkoorganiczny związek chemiczny zawarty w kalafiorze ma zdolność eliminowania nowotworowych komórek macierzystych. To może pomóc w spowolnieniu rozwoju nowotworów, a niektórzy eksperci twierdzą, że nawet może być kluczem do kontrolowania przebiegu choroby.

Inne obecne w nim związki takie jak indole czy izotiocyjaniany dały pozytywne wyniki w zapobieganiu leczenia nowotworów takich jak:
  • rak sutka
  • rak prostaty
  • rak pęcherza moczowego
  • rak jelita grubego
  • rak wątroby
  • rak płuc

7. Wspomaga proces odchudzania- ze względu na niską zawartość kalorii i bogatą wartość odżywczą, kalafior naprawdę warto uwzględnić w diecie, szczególnie gdy staramy się zrzucić kilka zbędnych kilogramów.

Dzięki znacznej ilości błonnika zapewniane jest dłuższe uczucie sytości. Tym samym możliwe jest lepsze kontrolowanie spożywanych kalorii podczas całego procesu odchudzania.

8. Korzystnie wpływa na skórę- duża ilość przeciwutleniaczy i składników odżywczych pomaga utrzymać w zdrowiu również skórę. Sprzyja regeneracji komórek i hamuje procesy uszkodzenia spowodowane działaniem wolnych rodników. Jest to główną przyczyną przedwczesnego starzenia się organizmu.

Jak widać mimo to, że kalafior nie należy do najsmaczniejszych warzyw, jest źródłem bardzo ważnych składników odżywczych. Istnieje wiele sposobów na ciekawe wykorzystanie go w potrawach. Znajdź przepis, który najbardziej będzie odpowiadał Twoim upodobaniom.
Postaraj się, by kalafior pojawił się w Twojej diecie przynajmniej 2-3 razy w tygodniu i regularnie korzystaj z jego zdrowotnych właściwości.
Co jeszcze kojarzy ci się z jesienią? Brukselka, buraki, cebula, ziemniaki, marchew, bakłażan, papryka, brokuł, pigwa, śliwki, jabłka, gruszki, żurawina...uff jest tego całkiem sporo. Kiedy kończy się lato nie musisz od razu sięgać po witaminy w kapsułkach. Jesienią również jest całkiem sporo naturalnych witamin. W kolejnych postach będę zachęcać do jedzenia warzyw i owoców sezonowych :)


źródło: portalaktywni.com, krokdozdrowia.pl, agroplanet.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

DIETA PRZY USUNIĘTEJ NERCE- RAK NERKI

  Choć nie ma potrzeby stosowania specjalnej diety przy raku nerki, nie mniej jednak jest kilka zasad dotyczących żywienia, które powinny być wprowadzone. Pewne produkty powinny być ograniczone, inne dodane. Pamiętajmy jednak, że dziecko to bardzo wymagający pacjent. Posiłki dla niego powinny być przede wszystkim atrakcyjne wizualnie i oczywiście trafiać w jego gust smakowy. To nie lada wyzwanie dla dietetyków stworzyć taki jadłospis aby było smacznie, zdrowo, kolorowo :) Jednak nie jest to niemożliwe. Przy tym rodzaju raka, zaatakowana nerka zwykle jest usuwana. Sama chemioterapia czy radioterapia zwykle jest mało skuteczna. Po operacji pacjent zostaje z jedną nerką, z którą może normalnie funkcjonować. Musi jedynie pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim należy zwiększyć ilość wypijanych płynów. Dziecko w wieku 7-12 lat powinno wypijać ok.1,5 l płynów dziennie. Powinna to być woda, herbatki owocowe. Staramy się wyeliminować a przynajmniej ograniczyć słodkie napoje, napoj

ZALECENIA ŻYWIENIOWE PODCZAS ZAKAŻENIA CLOSTRIDIUM DIFFICILE

Zakażenie bakterią clostridium należy do najczęstszych zakażeń szpitalnych. Nie będę opisywać szczegółowo co to za bakteria i w jakich formach występuje. Skupię się na diecie i zaleceniach żywieniowych. Istotą choroby jest zaburzenie równowagi w składzie mikroflory jelita grubego. Zwykle objawia się to biegunką. Dieta jest wiec nieodzowna w zakażeniu. Muszę również zaznaczyć, iż biegunka nie ma związku ze sposobem odżywiania a jej ustąpienie uzależnione jest od zastosowania odpowiedniej farmakopterapii.   Jednak odpowiednie żywienie może przynieść ulgę w dolegliwościach oraz ograniczyć niebezpieczne skutki biegunki takie jak odwodnienie, zaburzenia elektrolitów, niedobory pokarmowe. Sposób żywienia uzależniony jest od wielu czynników- wieku chorego, stopnia nasilenia biegunki, ogólnego stanu zdrowia oraz indywidualnej tolerancji niektórych składników pokarmowych. BIEGUNKA O NIEZNACZNYM NASILENIU (kilka luźnych stolców) Zalecana jest dieta łatwostrawna z ograniczeniem tłusz

ZIOŁA WSPOMAGAJĄCE LECZENIE BIAŁACZKI

" Tonący brzytwy się chwyta " - dużo prawdy jest w tym powiedzeniu. W pewnych sytuacjach człowiek jest gotowy do wielu poświeceń. Pisząc "pewne sytuacje" mam na myśli nasze zdrowie, zdrowie naszej rodziny. Powiesz - zdrowie to nie wszystko, jasne że tak, ale "bez zdrowia wszystko jest niczym". Oczywiście zdrowie zaczynamy doceniać wówczas kiedy je tracimy. Niestety tak to już jest. Najważniejsze to wyciągnąć wnioski i dążyć do zdrowia :) Jestem osobą dość konserwatywną jeśli chodzi o leczenie. Dla mnie autorytetem w tej dziedzinie jest przede wszystkim lekarz. To jego sposób leczenia respektuję. Jednak ostatnio coraz więcej czytam o medycynie niekonwencjonalnej i ziołolecznictwie. Chciałabym w tym poście napisać parę słów o ziołach, szczególnie tych które korzystnie wpływają na układ krwiotwórczy i wspomagają leczenie białaczek. POKRZYWA ZWYCZAJNA W dzieciństwie obrzucaliśmy się tym chwastem aby kogoś "poparzyć" tymczasem pokrzywa jes