Przejdź do głównej zawartości

ROLA DIETETYKA W CHOROBIE NOWOTWOROWEJ


Temat poruszany przeze mnie wielokrotnie, jednak co jakiś czas przypominam, iż prawidłowe odżywianie podczas choroby nowotworowej jest naprawdę bardzo istotne.


Walka z nowotworem wymaga holistycznego podejścia do problemu, które uwzględni wszystkie czynniki jakie mogą mieć wpływ na poprawę jakości życia osoby chorej. Istotne miejsce w terapii zajmuje dietetyka onkologiczna, która dzięki zastosowaniu odpowiednich form wsparcia pomaga pacjentom mierzyć się z dolegliwościami występującymi w trakcie terapii takimi jak nudności, biegunki, zaparcia czy utrata apetytu – która jest jedną z przyczyn prowadzących do niedożywienia chorych.

Odpowiednie odżywianie w trakcie choroby pomaga nie tylko w regulacji rozstrojonych procesów fizjologicznych ale może wzmocnić organizm, pobudzić układ odpornościowy i wspierać go w odzyskaniu równowagi. Właściwa dieta pomoże dostarczyć do organizmu odpowiednią ilość substancji odżywczych co może przyczynić się do rozwiązania problemu niedoborów powstałych w trakcie choroby i leczenia.
Wsparcie pacjentów w walce z dolegliwościami towarzyszącymi terapii należy prowadzić zarówno na polu żywieniowym jak i farmakologicznym. Wiedzą o tym doskonale dietetycy onkologiczni zajmujący odpowiednie miejsce w całym procesie leczenia. Pomagają zarówno pacjentom jak i bliskim chorych zrozumieć właściwe zasady żywienia – w zależności od stanu zdrowia pacjenta, stosowanego leczenia (chemioterapia, radioterapia, przeszczep komórek krwiotwórczych) oraz występujących dolegliwości.


Pacjenci onkologiczni bardzo często wystawiają się na niebezpieczeństwa wynikające z samodzielnego poszukiwania alternatywnych metod leczenia – w tym poprzez diety przeciwnowotworowe i „cudowne” suplementy (których działanie nie zostało poparte dowodami naukowymi). Bombardowani są informacjami z internetu, lub zasłyszanymi od znajomych, co prowadzi do dezorientacji. Zdarza się również, że lekarz prowadzący nie przekaże wystarczająco dużej ilości informacji na temat właściwego postępowania w trakcie terapii. Trzeba wiedzieć, że nawet zdrowe produkty spożywcze cieszące się dobrą sławą w profilaktyce antynowotworowej (np. świeże warzywa, soki czy orzechy) mogą spowodować poważne dolegliwości. Zdecydowanie większe niebezpieczeństwo dla pacjentów w trakcie leczenia mogą stanowić zioła, pestki i tajemnicze suplementy – mogą przeszkadzać w leczeniu wchodzą w niepożądane reakcje z lekami.
Dlatego tak ważne jest aby  już na samym początku edukować pacjentów budując w nich świadomość, która pozwoli im uniknąć zagrożeń, skupić się na walce z choroba i powrocie do zdrowia. Jeżeli zachorowaliśmy powinniśmy nauczyć się zadawać jak najwięcej pytań – najpierw prowadzącemu onkologowi – jeżeli ilość uzyskanych informacji nas nie satysfakcjonuje lub się wstydzimy innemu kompetentnemu lekarzowi, któremu przedstawimy pełną informację na temat stanu zdrowia. Od tego zaczyna się współpraca z dietetykiem lub lekarzem zajmującym się żywieniem klinicznym. To właśnie oni powinni ułożyć właściwy jadłospis dla chorego. Taki jadłospis – co warte podkreślenia – powstaje indywidualnie. Lekarz układający dietę zapoznaje się ze stanem zdrowia pacjenta, badaniami, dokumentacją np. kartą oceny stanu odżywienia NRS 2002 (od 2012 roku szpitale są zobowiązane do przeprowadzenia tej oceny). Optymalnym rozwiązaniem jest, kiedy dietetyk współpracuje z lekarzem prowadzącym. Istotne dla dietetyka są nie tylko choroba, jej stopień zaawansowania i stosowane leczenie jego etapy ale także płeć, wiek, schorzenia współwystępujące jak np. cukrzyca oraz wcześniej wspomniane dolegliwości: brak apetytu, ból, wymioty, biegunki, zaparcia, podrażnienie błony śluzowej przewodu pokarmowego czy suchość w jamie ustnej. Do zadań dietetyka należy również przedstawienie zasad według których postępować po zakończeniu leczenia.


W obliczu choroby warto pozbyć się uprzedzeń, które często nam szkodzą, zacząć zadawać pytania, pamiętać o tym, że istnieją alternatywne metody, które lekarze akceptują – jednak nigdy kosztem leczenia.
Dostępne są również książki i poradniki na temat żywienia w trakcie choroby nowotworowej, które mogą stanowić dodatkowe źródło informacji i inspiracji dla chorych. Szczególnie polecam poradniki JedzOnko oraz JedzOnko 2 stworzone specjalnie dla najmłodszych pacjentów. Poza praktycznymi i smacznymi przepisami w poradniku znajduje się wiele wskazówek i ciekawostek, które z pewnością pomogą podczas procesu leczenia.

Książkę można kupić TUTAJ oraz TUTAJ . Serdecznie polecam :)






źródło: hematoonkologia.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

DIETA PRZY USUNIĘTEJ NERCE- RAK NERKI

  Choć nie ma potrzeby stosowania specjalnej diety przy raku nerki, nie mniej jednak jest kilka zasad dotyczących żywienia, które powinny być wprowadzone. Pewne produkty powinny być ograniczone, inne dodane. Pamiętajmy jednak, że dziecko to bardzo wymagający pacjent. Posiłki dla niego powinny być przede wszystkim atrakcyjne wizualnie i oczywiście trafiać w jego gust smakowy. To nie lada wyzwanie dla dietetyków stworzyć taki jadłospis aby było smacznie, zdrowo, kolorowo :) Jednak nie jest to niemożliwe. Przy tym rodzaju raka, zaatakowana nerka zwykle jest usuwana. Sama chemioterapia czy radioterapia zwykle jest mało skuteczna. Po operacji pacjent zostaje z jedną nerką, z którą może normalnie funkcjonować. Musi jedynie pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim należy zwiększyć ilość wypijanych płynów. Dziecko w wieku 7-12 lat powinno wypijać ok.1,5 l płynów dziennie. Powinna to być woda, herbatki owocowe. Staramy się wyeliminować a przynajmniej ograniczyć słodkie napoje, napoj

ZALECENIA ŻYWIENIOWE PODCZAS ZAKAŻENIA CLOSTRIDIUM DIFFICILE

Zakażenie bakterią clostridium należy do najczęstszych zakażeń szpitalnych. Nie będę opisywać szczegółowo co to za bakteria i w jakich formach występuje. Skupię się na diecie i zaleceniach żywieniowych. Istotą choroby jest zaburzenie równowagi w składzie mikroflory jelita grubego. Zwykle objawia się to biegunką. Dieta jest wiec nieodzowna w zakażeniu. Muszę również zaznaczyć, iż biegunka nie ma związku ze sposobem odżywiania a jej ustąpienie uzależnione jest od zastosowania odpowiedniej farmakopterapii.   Jednak odpowiednie żywienie może przynieść ulgę w dolegliwościach oraz ograniczyć niebezpieczne skutki biegunki takie jak odwodnienie, zaburzenia elektrolitów, niedobory pokarmowe. Sposób żywienia uzależniony jest od wielu czynników- wieku chorego, stopnia nasilenia biegunki, ogólnego stanu zdrowia oraz indywidualnej tolerancji niektórych składników pokarmowych. BIEGUNKA O NIEZNACZNYM NASILENIU (kilka luźnych stolców) Zalecana jest dieta łatwostrawna z ograniczeniem tłusz

ZIOŁA WSPOMAGAJĄCE LECZENIE BIAŁACZKI

" Tonący brzytwy się chwyta " - dużo prawdy jest w tym powiedzeniu. W pewnych sytuacjach człowiek jest gotowy do wielu poświeceń. Pisząc "pewne sytuacje" mam na myśli nasze zdrowie, zdrowie naszej rodziny. Powiesz - zdrowie to nie wszystko, jasne że tak, ale "bez zdrowia wszystko jest niczym". Oczywiście zdrowie zaczynamy doceniać wówczas kiedy je tracimy. Niestety tak to już jest. Najważniejsze to wyciągnąć wnioski i dążyć do zdrowia :) Jestem osobą dość konserwatywną jeśli chodzi o leczenie. Dla mnie autorytetem w tej dziedzinie jest przede wszystkim lekarz. To jego sposób leczenia respektuję. Jednak ostatnio coraz więcej czytam o medycynie niekonwencjonalnej i ziołolecznictwie. Chciałabym w tym poście napisać parę słów o ziołach, szczególnie tych które korzystnie wpływają na układ krwiotwórczy i wspomagają leczenie białaczek. POKRZYWA ZWYCZAJNA W dzieciństwie obrzucaliśmy się tym chwastem aby kogoś "poparzyć" tymczasem pokrzywa jes