Przejdź do głównej zawartości

DZIETA ŁATWOSTRAWNA PO ZABIEGU CHIRURGICZNYM


 
Dieta łatwostrawna to podstawowe zalecenie po zabiegu chirurgicznym. Dieta łatwostrawna jest modyfikacją żywienia racjonalnego ludzi zdrowych, powinna pokryć zapotrzebowanie energetyczne i dostarczyć takiej samej ilości składników pokarmowych, jak dieta podstawowa.
Różnica między dietą podstawowa a łatwostrawną polega na doborze produktów łatwostrawnych oraz technik przyrządzania posiłków, które czynią potrawę łatwo przyswajalną przez organizm.

Różnica między żywieniem dzieci zdrowych a wymagających diety polega na doborze produktów łatwostrawnych oraz technik sporządzania posiłków, które czynią potrawę łatwo przyswajalną. Podstawą tej diety jest wykluczenie produktów i potraw tłustych, smażonych, pieczonych w tradycyjny sposób, długo zalegających w żołądku, wzdymających, ostro przyprawionych.
W diecie należy zmniejszyć ilość błonnika pokarmowego. Jest on mniej drażniący przewód pokarmowy jeśli podasz go w odpowiedniej formie:
- wybieraj tylko dojrzałe warzywa i owoce
- owoce i warzywa podawaj bez skórki, najlepiej zmiksowane 
- dobrym rozwiązaniem są soki oraz musy i przeciery 
- podawaj oczyszczone produkty zbożowe (biała bułka zamiast razowej)


Czego unikać a co jeść na diecie łatwostrawnej?
Głównym zaleceniem na diecie jest wykluczenie produktów, które pobudzają wydzielanie dużej ilości soku żołądkowego i mechanicznie drażnią błonę śluzową żołądka.

Produkty dozwolone

Do najlepiej tolerowanych produktów w diecie lekkostrawnej należą:
  • Chude mięso (młoda wołowina, chuda cielęcina, kurczak, indyk) i ryby (dorsz, sandacz, sola)
  • Kasze drobnoziarniste (kasza jaglana, kasza manna)
  • Ryży biały, jaśminowy i basmati
  • Płatki ryżowe
  • biszkopty
  • drobne makarony
  • Jasne pieczywo, najlepiej czerstwe
  • Jogurty, maślanki, zsiadłe mleko
  • Biały ser (chudy)
  • Jaja na miękko
  • Warzywa pieczone lub gotowane takie jak marchew, buraki, cukinia, fasolka szparagowa, dynia, sałata
  • Miękkie owoce, ale bez skórek i pestek np. jabłka, borówki, pomarańcze, banany, ananasy. Świetnie sprawdzają się gotowane lub pieczone jabłka
  • Masło, oliwa i oleje roślinne np. olej lniany, olej sojowy lub kukurydziany
  • Do picia woda mineralna niegazowana, kompoty z owoców bez dodatku cukru
  • Soki owocowe i koktajle warzywne bez dodatku cukru
  • Kisiel lub mus owocowy
  • Zalecane przyprawy np. majeranek, koperek, pietruszka, sok z cytryny, cynamon, laska wanilii
  • zupy przygotowywane na wywarach warzywnych

Produkty zakazane

Żeby odciążyć żołądek i cały układ trawienia, w diecie lekkostrawnej powinno się za to unikać takich produktów jak:
  • Wszelkie smażone potrawy
  • Tłuste gatunki mięs (baranina, wieprzowina, gęsina, mięso kaczki) i ryb (węgorz, karp, łosoś)
  • Tłuste wędliny, pasztety i konserwy
  • Grube kasze np. pęczak, gryczana
  • grube makarony pełnoziarniste
  • Razowe pieczywo pełnoziarniste (mąka z pełnego przemiału)
  • Tłuste sery białe, sery żółte, sery pleśniowe
  • Warzywa takie jak: warzywa strączkowe, kapustne, kalarepa, rzodkiewka, cebula, czosnek
  • Niektóre owoce np. gruszka, czereśnie, daktyle, figi, śliwki
  • Gazowane napoje i napoje słodzone
  • Gotowe sosy, zupy i dania w proszku
  • Mocna kawa i herbata, alkohol
  • Słodycze: torty, ciasta z kremem, lody, czekolada
  • Gumy do żucia
  • Przyprawy wykluczone to m.in. chili, ostra papryka, ziele angielskie, curry, ocet, musztarda

Dieta lekkostrawna całkiem niesłusznie kojarzy się z bezsmakowym jedzeniem, jednak wbrew panującej opinii można jeść smaczne i zróżnicowane potrawy jednocześnie stosując się do jej zaleceń. Przedstawiam jednodniowy jadłospis w diecie pooperacyjnej. Rozpoczęcie spożycia normalnych produktów powinno nastąpić w 1-3 dobie po operacji. Najlepiej aby mały pacjent zjadał 6-7 posiłków w małej objętości, ale częściej.

PRZYKŁADOWY JEDNODNIOWY JADŁOSPIS PO ZABIEGU CHIRURGICZNYM 

ŚNIADANIE- płatki jaglane z bananem, borówkami i syropem z agawy. Słaba herbata
2-3 łyżki płatków jaglanych zalej 1/2 szklanki wody. Przykryj talerzykiem aby płatki spęczniały. Dodaj 1/2 drobno pokrojonego banana oraz łyżkę borówek. Polej łyżeczką syropu z agawy do smaku

II ŚNIADANIE- twarożek z łyżeczką dżemu jabłkowego (najlepiej domowego), 2 małe biszkopty
80-100 g chudego sera białego rozgnieć widelcem, dodaj łyżeczkę dżemu jabłkowego. Podawaj z biszkoptem

PRZEKĄSKA- mus z brzoskwini i 1/2 mango
Małą brzoskwinię obierz ze skórki, wyjmij pestkę, zmiksuj z 1/2 mango (również bez skórki)

OBIAD- zupa krem z dyni z drobiowymi pulpecikami
ZUPA: na dwie porcje- 100 g dyni, mała marchewka, mała pietruszka, mały ziemniak, liść laurowy, 3 ziarenka ziela angielskiego, łyżeczka masła, 300 ml wywaru warzywnego, łyżką jogurtu naturalnego, szczypta soli i pieprzu.
Warzywa obierz ze skórki, pokrój w kostkę. Zalej bulionem, dodaj liść laurowy, ziele angielskie i gotuj do miękkości. Gdy warzywa będą miękkie wyjmij liść laurowy oraz ziele angielskie i zmiksuj zupę na krem. Dopraw solą, pieprzem oraz jogurtem i masłem. Podawaj z pulpecikami.
PULPECIKI: na dwie porcje- 300 g drobiowego mięsa mielonego, 1/2 kajzerki namoczonej w wodzie, łyżka posiekanego koperku, szczypta soli, pieprzu, majeranku. 
Wszystkie składniki dokładnie wymieszaj, formuj pulpeciki wielkości orzecha włoskiego, gotuj na parze. Podawaj z zupą krem z dyni.

PODWIECZOREK- mały pomidor bez skórki skropiony olejem lnianym

KOLACJA- 1/2 czerstwej kajzerki z pastą z gotowanego kurczaka
PASTA Z KURCZAKA: na dwie porcje- 150 g ugotowanej piersi z kurczaka, łyżeczka drobno posiekanej natki pietruszki, mała marchewka gotowana, 2 łyżki serka kanapkowego typu almette.
Wszystkie składniki zmiksuj blenderem na gładką masę. Podawaj z pieczywem.
Pamiętaj, że przedstawiona przeze mnie dieta jest jedynie przykładowa. Dla każdego pacjenta sposób żywienia powinien być dobierany indywidualnie, uwzględniając aktualny stan zdrowia, chorobę, rokowania, przyjmowane leki, wiek dziecka.

źródło- Ciborowaska, Rudnicka "Żywienie człowieka zdrowego i chorego" Warszawa 2010 r medme.pl, 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

DIETA PRZY USUNIĘTEJ NERCE- RAK NERKI

  Choć nie ma potrzeby stosowania specjalnej diety przy raku nerki, nie mniej jednak jest kilka zasad dotyczących żywienia, które powinny być wprowadzone. Pewne produkty powinny być ograniczone, inne dodane. Pamiętajmy jednak, że dziecko to bardzo wymagający pacjent. Posiłki dla niego powinny być przede wszystkim atrakcyjne wizualnie i oczywiście trafiać w jego gust smakowy. To nie lada wyzwanie dla dietetyków stworzyć taki jadłospis aby było smacznie, zdrowo, kolorowo :) Jednak nie jest to niemożliwe. Przy tym rodzaju raka, zaatakowana nerka zwykle jest usuwana. Sama chemioterapia czy radioterapia zwykle jest mało skuteczna. Po operacji pacjent zostaje z jedną nerką, z którą może normalnie funkcjonować. Musi jedynie pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim należy zwiększyć ilość wypijanych płynów. Dziecko w wieku 7-12 lat powinno wypijać ok.1,5 l płynów dziennie. Powinna to być woda, herbatki owocowe. Staramy się wyeliminować a przynajmniej ograniczyć słodkie napoje, napoj

ZALECENIA ŻYWIENIOWE PODCZAS ZAKAŻENIA CLOSTRIDIUM DIFFICILE

Zakażenie bakterią clostridium należy do najczęstszych zakażeń szpitalnych. Nie będę opisywać szczegółowo co to za bakteria i w jakich formach występuje. Skupię się na diecie i zaleceniach żywieniowych. Istotą choroby jest zaburzenie równowagi w składzie mikroflory jelita grubego. Zwykle objawia się to biegunką. Dieta jest wiec nieodzowna w zakażeniu. Muszę również zaznaczyć, iż biegunka nie ma związku ze sposobem odżywiania a jej ustąpienie uzależnione jest od zastosowania odpowiedniej farmakopterapii.   Jednak odpowiednie żywienie może przynieść ulgę w dolegliwościach oraz ograniczyć niebezpieczne skutki biegunki takie jak odwodnienie, zaburzenia elektrolitów, niedobory pokarmowe. Sposób żywienia uzależniony jest od wielu czynników- wieku chorego, stopnia nasilenia biegunki, ogólnego stanu zdrowia oraz indywidualnej tolerancji niektórych składników pokarmowych. BIEGUNKA O NIEZNACZNYM NASILENIU (kilka luźnych stolców) Zalecana jest dieta łatwostrawna z ograniczeniem tłusz

ZIOŁA WSPOMAGAJĄCE LECZENIE BIAŁACZKI

" Tonący brzytwy się chwyta " - dużo prawdy jest w tym powiedzeniu. W pewnych sytuacjach człowiek jest gotowy do wielu poświeceń. Pisząc "pewne sytuacje" mam na myśli nasze zdrowie, zdrowie naszej rodziny. Powiesz - zdrowie to nie wszystko, jasne że tak, ale "bez zdrowia wszystko jest niczym". Oczywiście zdrowie zaczynamy doceniać wówczas kiedy je tracimy. Niestety tak to już jest. Najważniejsze to wyciągnąć wnioski i dążyć do zdrowia :) Jestem osobą dość konserwatywną jeśli chodzi o leczenie. Dla mnie autorytetem w tej dziedzinie jest przede wszystkim lekarz. To jego sposób leczenia respektuję. Jednak ostatnio coraz więcej czytam o medycynie niekonwencjonalnej i ziołolecznictwie. Chciałabym w tym poście napisać parę słów o ziołach, szczególnie tych które korzystnie wpływają na układ krwiotwórczy i wspomagają leczenie białaczek. POKRZYWA ZWYCZAJNA W dzieciństwie obrzucaliśmy się tym chwastem aby kogoś "poparzyć" tymczasem pokrzywa jes