Przejdź do głównej zawartości

NAJLEPSZA AKTYWNOŚĆ DLA DZIECKA- ROWER


 Kiedy dziecko kończy intensywne leczenie, jego organizm jest bardzo wycieńczony i zmęczony. Nic dziwnego, przeszło przecież bardzo długą i ciężką drogę.
Po tak trudnym leczeniu należy wzmocnić organizm. Wiosna to idealny moment aby dziecko spędzało czas na dworze. Nie jest jeszcze zbyt gorąco, słońce nie świeci bardzo intensywnie więc można sobie pozwolić na krótkie rowerowe przejażdżki.

Od czego zacząć?
Zanim pomyślimy o jeździe rowerem, warto ten rower przygotować. Co najmniej raz w roku warto zrobić przegląd. Sprawdzić, czy jest sprawny.
Rower oczywiście powinien być dostosowany do wieku i możliwości dziecka a przejażdżki krótkie. Na początku wystarczy kilka minut by nie przemęczać pociechy. Jazda rowerem ma być przyjemnością.

Kiedy rower jest już gotowy do jazdy, czas na pozostałe akcesoria. Bezwzględnie i obowiązkowo kask- to podstawowy element każdego rowerzysty.
Warto również zaopatrzyć malucha w rękawiczki oraz ochraniacze na łokcie i kolana- szczególnie gdy dziecko czuje się jeszcze niepewnie jako poczatkujący rowerzysta. Takie elementy dodadzą śmiałości.

Przed wyprawą koniecznie posmaruj buzię i wszystkie odsłonięte części ciała kremem z filtrem. Rowerzysta powinien być ubrany lekko i wygodnie aby nadmiernie się nie spocił. Dla dziewczynki świetne będą getry i koszulka bawełniana, dla chłopca dresy i koszulka.

Mamy już rowery, jesteśmy odpowiednio ubrani i zabezpieczeni. Co jeszcze? Oczywiście woda do picia i przekąski. Z doświadczenia mogę powiedzieć że po krótkiej przejażdżce dzieci nabierają apetytu :) Warto mieć wtedy np. jabłko pokrojone w cząstki, marchewkę pokrojoną w słupki, winogrona, paluchy serowe czy małe sucharki. Przekąska powinna być łatwa do zjedzenia, lekka i dająca energię.

Warto również wybrać odpowiednie miejsce na przejażdżkę. Na początek powinna być to bardzo łatwa trasa, równa powierzchnia. Dobrze sprawdzi się droga rowerowa w lesie. Poza tym oprócz przyjemności z jazdy, dotlenimy płuca czystym powietrzem.

Warto zabrać ze sobą koc piknikowy, aby zrobić sobie przerwę, posiedzieć, coś zjeść, porozmawiać :) Takie przejażdżki bardzo wzmacniają więzi rodzinne, a w przypadku naszych rodzin to bardzo istotne. W końcu możecie być razem :)

I to co najważniejsze- jazda na rowerze to mnóstwo zalet:
- ułatwia kontakt z naturą. Nic tak nie odpręża jak śpiew ptaków, szum strumyka, zapach świerków... Relaksacyjna jazda poprawia stan psychiczny. Podczas jazdy wydzielają się endorfiny, które powodują zadowolenie
- wzmacnia organizm, a o to nam właśnie chodzi :) Jazda na rowerze świetnie wpływa na układ kostny- przyspiesza mineralizację kości, a więc przeciwdziała osteoporozie, uelastycznia stawy, a przy tym nie obciąża ich zbyt mocno (jak np. bieganie). Wzmacnia mięśnie klatki piersiowej i przeponę. Uelastycznia stawy łączące żebra z mostkiem i kręgosłupem, dzięki czemu oddech staje się głębszy, usprawnia się wentylacja płuc i organizmowi dostarczana jest większa porcja tlenu.
Jazda na rowerze ma bardzo dobry wpływ na układ krążenia- wzmacnia ścianki żył i tętnic oraz jest zbawienna dla mięśni, które koniecznie trzeba wzmocnić po leczeniu. (pesoperfecto 2/2018)
- jak już wcześniej wspomniałam, wspólne przejażdżki spajają więzi rodzinne, przyjacielskie i koleżeńskie. Pomagają się odstresować i świetnie bawić.

Mam nadzieję, że przekonałam Was do takiej formy aktywności. Na koniec dodam tylko, że pewnego dnia kiedy wróciliśmy z takiej przejażdżki, Agatka powiedziała- dzisiaj był najlepszy dzień :)...bezcenne.

Komentarze

  1. My właśnie, aby móc jeździć całą rodziną na przejażdżki wymieniamy stare modele na rowery górskie. Romet to dobra firma, mamy niedaleko salon i wybieramy z mężem coś, co sprawdzić się w naszej okolicy. Są tu same dróżki polne, dlatego żadna szosówka nie wchodzi w grę. Mam nadzieję, że szybko wyruszymy na naszą pierwszą wspólną wyprawę :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Mój czternastoletni syn ostatnio wymarzył sobie nowy rower, z racji tego, że zbliżały się jego urodziny, postanowiłam spełnić jego prośbę i zakupiłam dla niego najbardziej uniwersalny moim zdaniem rower turystyczny. Model Romet Gazela 3 od razu wpadł w oko Grzegorzowi. Mam ogromne zaufanie do tej firmy, wszystkie ich rowery sprawdzały się u mnie bardzo dobrze.

    OdpowiedzUsuń
  3. Mój maluch już pędzi sam na rowerze, że aż nie mogę go dogonić. Chyba czas zmienić rower na nowszy model, bo Romet Gazela nadal mi się bardzo podoba.

    OdpowiedzUsuń
  4. Rower to świetna sprawa nie tylko dla dzieci, ale i dorosłych. Wytrzymałe rowery górskie romet na które się z mężem zdecydowaliśmy sprawdzają się w 100 %.

    OdpowiedzUsuń
  5. Nauczenie dziecka jechania na rowerze, pozwala później spędzać czas rodzinnie, a później dziecko będzie mogła iść samo na trasę rowerową.

    OdpowiedzUsuń
  6. Wspólne wypady z dzieckiem to bardzo fajna sprawa, a przy okazji dobrze spędzony czas.

    OdpowiedzUsuń
  7. Rower jest super dla dziecka, ale w zimę nie pojeździ.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. He he...znam takich, którzy nawet w śnieżycę jeżdżą. Oczywiście nie mówię o dzieciach :) Wiosna się zbliża, czas szykować rowery :)

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

DIETA PRZY USUNIĘTEJ NERCE- RAK NERKI

  Choć nie ma potrzeby stosowania specjalnej diety przy raku nerki, nie mniej jednak jest kilka zasad dotyczących żywienia, które powinny być wprowadzone. Pewne produkty powinny być ograniczone, inne dodane. Pamiętajmy jednak, że dziecko to bardzo wymagający pacjent. Posiłki dla niego powinny być przede wszystkim atrakcyjne wizualnie i oczywiście trafiać w jego gust smakowy. To nie lada wyzwanie dla dietetyków stworzyć taki jadłospis aby było smacznie, zdrowo, kolorowo :) Jednak nie jest to niemożliwe. Przy tym rodzaju raka, zaatakowana nerka zwykle jest usuwana. Sama chemioterapia czy radioterapia zwykle jest mało skuteczna. Po operacji pacjent zostaje z jedną nerką, z którą może normalnie funkcjonować. Musi jedynie pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim należy zwiększyć ilość wypijanych płynów. Dziecko w wieku 7-12 lat powinno wypijać ok.1,5 l płynów dziennie. Powinna to być woda, herbatki owocowe. Staramy się wyeliminować a przynajmniej ograniczyć słodkie napoje, napoj

ZALECENIA ŻYWIENIOWE PODCZAS ZAKAŻENIA CLOSTRIDIUM DIFFICILE

Zakażenie bakterią clostridium należy do najczęstszych zakażeń szpitalnych. Nie będę opisywać szczegółowo co to za bakteria i w jakich formach występuje. Skupię się na diecie i zaleceniach żywieniowych. Istotą choroby jest zaburzenie równowagi w składzie mikroflory jelita grubego. Zwykle objawia się to biegunką. Dieta jest wiec nieodzowna w zakażeniu. Muszę również zaznaczyć, iż biegunka nie ma związku ze sposobem odżywiania a jej ustąpienie uzależnione jest od zastosowania odpowiedniej farmakopterapii.   Jednak odpowiednie żywienie może przynieść ulgę w dolegliwościach oraz ograniczyć niebezpieczne skutki biegunki takie jak odwodnienie, zaburzenia elektrolitów, niedobory pokarmowe. Sposób żywienia uzależniony jest od wielu czynników- wieku chorego, stopnia nasilenia biegunki, ogólnego stanu zdrowia oraz indywidualnej tolerancji niektórych składników pokarmowych. BIEGUNKA O NIEZNACZNYM NASILENIU (kilka luźnych stolców) Zalecana jest dieta łatwostrawna z ograniczeniem tłusz

ZIOŁA WSPOMAGAJĄCE LECZENIE BIAŁACZKI

" Tonący brzytwy się chwyta " - dużo prawdy jest w tym powiedzeniu. W pewnych sytuacjach człowiek jest gotowy do wielu poświeceń. Pisząc "pewne sytuacje" mam na myśli nasze zdrowie, zdrowie naszej rodziny. Powiesz - zdrowie to nie wszystko, jasne że tak, ale "bez zdrowia wszystko jest niczym". Oczywiście zdrowie zaczynamy doceniać wówczas kiedy je tracimy. Niestety tak to już jest. Najważniejsze to wyciągnąć wnioski i dążyć do zdrowia :) Jestem osobą dość konserwatywną jeśli chodzi o leczenie. Dla mnie autorytetem w tej dziedzinie jest przede wszystkim lekarz. To jego sposób leczenia respektuję. Jednak ostatnio coraz więcej czytam o medycynie niekonwencjonalnej i ziołolecznictwie. Chciałabym w tym poście napisać parę słów o ziołach, szczególnie tych które korzystnie wpływają na układ krwiotwórczy i wspomagają leczenie białaczek. POKRZYWA ZWYCZAJNA W dzieciństwie obrzucaliśmy się tym chwastem aby kogoś "poparzyć" tymczasem pokrzywa jes