Przejdź do głównej zawartości

JADŁOSPIS PRZY NIEDOKRWISTOŚCI


Niedokrwistość to nie tylko problem dzieci chorych onkologicznie. Niedokrwistość jest najczęściej konsekwencją niedoboru żelaza. Ze wszystkich niedoborów pokarmowych, niedobór żelaza występuje najczęściej. Niedokrwistość to stan, w którym dochodzi do zmniejszenia stężenia hemoglobiny, liczby krwinek czerwonych (erytrocytów) oraz wskaźnika hematokrytowego poniżej normy.
Światowa organizacja zdrowia szacuje, że niedobór tego pierwiastka dotyczy nawet 40% dzieci na świecie. Jak widzisz, jest to olbrzymi problem.

Żelazo to mikroelement, choć jest niezbędne do życia. Uczestniczy w transporcie i magazynowaniu tlenu w tkankach. Bierze także udział w wielu przemianach metabolicznych ustroju, m.in. w syntezie i katabolizmie niektórych hormonów, wytwarzaniu związków bogatoenergetycznych czy syntezie kolagenu.

W produktach spożywczych żelazo występuje w dwóch formach – hemowej i niehemowej. Żelazo w formie hemowej jest postacią żelaza łatwiej wchłanianego. Żelazo hemowe występuje wyłącznie w produktach pochodzenia zwierzęcego i stanowi ok. 20-25% całkowitej ilości żelaza zawartego w produktach zwierzęcych. Największe ilości tego składnika znajdziemy w podrobach, mięsie, rybach i owocach morza.
Żelazo hemowe stanowi 10% całkowitej ilości żelaza pobieranego w ciągu dnia z dietą a stopień jego przyswajalności wynosi około 23% i nie zależy od innych czynników żywieniowych. W większości produktów spożywczych występuje natomiast żelazo niehemowe.

Absorpcja żelaza niehemowego z przewodu pokarmowego jest niższa niż żelaza hemowego i kształtuje się na poziomie 3-5%. Przyswajalność tej formy żelaza zależy od innych czynników, w tym czynników żywieniowych. Na wzrost przyswajania żelaza niehemowego wpływają: obecność produktu mięsnego w posiłku (tzw. meat factor), witamina A i beta-karoten, witamina C (np. pochodząca z owoców cytrusowych czy kiszonek) oraz produkty fermentowane. Wchłanianie żelaza niehemowego utrudniają  występujące w kawie, herbacie i kakao polifenole.
Negatywny wpływ na wchłanianie żelaza ma także kwas fitynowy, który znajduje się w płatkach owsianych, otrębach i nasionach roślin strączkowych, przy czym wpływ kwasu fitynowego można niwelować poprzez spożywanie produktów bogatych w witaminę C.

Niekorzystnie wpływa również wapń – oba związki konkurują ze sobą podczas wchłaniania, dlatego też zaleca się by produkty bogate w wapń spożywać rozłącznie z produktami bogatymi w żelazo. Wchłanianie żelaza blokuje też nadmiar cynku w diecie. By zapewnić sobie optymalne wchłanianie żelaza, należy zwrócić uwagę na całościową kompozycję posiłku. Korzystne będzie włączenie dużej ilości warzyw i owoców i ograniczenie płynów takich jak herbata, kakao czy mleko. Istotne jest także niepopijanie posiłków napojami typu cola, gdyż wysoka zawartość fosforanów będzie blokowała wchłanianie żelaza. Warto zastąpić tego typu napoje sokami z wysoką zawartością witaminy C.

Dieta w niedokrwistości z niedoboru żelaza.


W wielu przypadkach niedokrwistość z niedoboru żelaza wymaga leczenia przyczynowego oraz zastosowania suplementacji odpowiednimi dawkami żelaza. Leczenie takie wspomaga się jednak odpowiednią dietą uwzględniającą produkty bogate w ten pierwiastek.

DZIENNY JADŁOSPIS PRZY NISKIM POZIOMIE ŻELAZA

ŚNIADANIE- kromka pieczywa żytniego z masłem, 2 plasterki chudej wędliny drobiowej, sałata, kilka pomidorków koktajlowych, 1/3 czerwonej papryki.
Szklanka soku pomarańczowego

II ŚNIADANIE- kisiel- pół szklanki owoców leśnych (jeżyny, maliny, poziomki), mogą być mrożone, zalej szklanką wody. Gotuj na małym ogniu, dodaj łyżeczkę skrobi ziemniaczanej rozpuszczonej w 1/4 szklanki wody. Mieszaj dopóki kisiel nie zgęstnieje. W razie potrzeby dodaj łyżkę cukru trzcinowego, syrop z agawy lub daktylowy  
OBIAD- 200 ml zupy- krem z zielonego groszku z kilkoma pełnoziarnistymi grzankami, obficie posypana natką pietruszki


Sznycel cielęcy duszony w sosie koperkowym, 2 łyżki kaszy gryczanej, surówka z buraka i jabłka

PODWIECZOREK- garść suszonych owoców- morele, rodzynki, śliwki.
Sałatka z 1 kiwi i kilku truskawek

KOLACJA- omlet z jednego jajka z cebulką szalotką i garścią szpinaku.

Jadłospis jest skomponowany dla przedszkolaka (4- 7 lat), dla przeciętnego dziecka. Zawsze konsultuj swój przypadek z dietetykiem. Podany jadłospis jest przykładowy.

PRODUKTY BOGATE W ŻELAZO



Źródło- Ciborowska, Rudnicka- Dietetyka. Żywienie zdrowego i chorego człowieka, dietto.pl

Komentarze

  1. Przy problemach z sercem, niedokrwistością powinniśmy szczególną uwagę zwracać na naszą dietę. Cholesterol to także kluczowy parametr - aby nie dopuścić do jego podniesienia powinniśmy spożywać jedynie zdrowe tłuszcze i znacznie ograniczyć te wielonasycone.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo dobry artykuł, w zasadzie wszystko co najważniejsze zostało wymienione

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

DIETA PRZY USUNIĘTEJ NERCE- RAK NERKI

  Choć nie ma potrzeby stosowania specjalnej diety przy raku nerki, nie mniej jednak jest kilka zasad dotyczących żywienia, które powinny być wprowadzone. Pewne produkty powinny być ograniczone, inne dodane. Pamiętajmy jednak, że dziecko to bardzo wymagający pacjent. Posiłki dla niego powinny być przede wszystkim atrakcyjne wizualnie i oczywiście trafiać w jego gust smakowy. To nie lada wyzwanie dla dietetyków stworzyć taki jadłospis aby było smacznie, zdrowo, kolorowo :) Jednak nie jest to niemożliwe. Przy tym rodzaju raka, zaatakowana nerka zwykle jest usuwana. Sama chemioterapia czy radioterapia zwykle jest mało skuteczna. Po operacji pacjent zostaje z jedną nerką, z którą może normalnie funkcjonować. Musi jedynie pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim należy zwiększyć ilość wypijanych płynów. Dziecko w wieku 7-12 lat powinno wypijać ok.1,5 l płynów dziennie. Powinna to być woda, herbatki owocowe. Staramy się wyeliminować a przynajmniej ograniczyć słodkie napoje, napoj

ZALECENIA ŻYWIENIOWE PODCZAS ZAKAŻENIA CLOSTRIDIUM DIFFICILE

Zakażenie bakterią clostridium należy do najczęstszych zakażeń szpitalnych. Nie będę opisywać szczegółowo co to za bakteria i w jakich formach występuje. Skupię się na diecie i zaleceniach żywieniowych. Istotą choroby jest zaburzenie równowagi w składzie mikroflory jelita grubego. Zwykle objawia się to biegunką. Dieta jest wiec nieodzowna w zakażeniu. Muszę również zaznaczyć, iż biegunka nie ma związku ze sposobem odżywiania a jej ustąpienie uzależnione jest od zastosowania odpowiedniej farmakopterapii.   Jednak odpowiednie żywienie może przynieść ulgę w dolegliwościach oraz ograniczyć niebezpieczne skutki biegunki takie jak odwodnienie, zaburzenia elektrolitów, niedobory pokarmowe. Sposób żywienia uzależniony jest od wielu czynników- wieku chorego, stopnia nasilenia biegunki, ogólnego stanu zdrowia oraz indywidualnej tolerancji niektórych składników pokarmowych. BIEGUNKA O NIEZNACZNYM NASILENIU (kilka luźnych stolców) Zalecana jest dieta łatwostrawna z ograniczeniem tłusz

ZIOŁA WSPOMAGAJĄCE LECZENIE BIAŁACZKI

" Tonący brzytwy się chwyta " - dużo prawdy jest w tym powiedzeniu. W pewnych sytuacjach człowiek jest gotowy do wielu poświeceń. Pisząc "pewne sytuacje" mam na myśli nasze zdrowie, zdrowie naszej rodziny. Powiesz - zdrowie to nie wszystko, jasne że tak, ale "bez zdrowia wszystko jest niczym". Oczywiście zdrowie zaczynamy doceniać wówczas kiedy je tracimy. Niestety tak to już jest. Najważniejsze to wyciągnąć wnioski i dążyć do zdrowia :) Jestem osobą dość konserwatywną jeśli chodzi o leczenie. Dla mnie autorytetem w tej dziedzinie jest przede wszystkim lekarz. To jego sposób leczenia respektuję. Jednak ostatnio coraz więcej czytam o medycynie niekonwencjonalnej i ziołolecznictwie. Chciałabym w tym poście napisać parę słów o ziołach, szczególnie tych które korzystnie wpływają na układ krwiotwórczy i wspomagają leczenie białaczek. POKRZYWA ZWYCZAJNA W dzieciństwie obrzucaliśmy się tym chwastem aby kogoś "poparzyć" tymczasem pokrzywa jes