Przejdź do głównej zawartości

WSZYSTKIE ODMIANY POMIDORÓW

Wrzesień żegna nas piękną pogodą. To ostatni moment na przygotowanie zapasów zimowych z pomidorów. Które warto kupić i co z nich zrobić?

Kilkaset odmian pomidorów w różnych kolorach, kształtach i rozmiarach. Które najzdrowsze, które bez pestek, które na przetwory i dlaczego te a nie inne? Które pomidory do suszenia a które na przecier. Co jeszcze można z nich zrobić i czy zielone pomidory są jadalne? Poniżej przegląd odmian pomidorów ze względu na wielkość, typ, kolor i rodzaj uprawy. A na koniec wpisu czeka na Was ściąga, które pomidory do czego wybrać.

Odmiany pomidorów ze względu na sposób uprawy:

  • gruntowe /polne
  • uprawiane pod folią lub w tunelu
  • szklarniowe

Odmiany pomidorów ze względu na wielkość owoców:

– drobnoowocowe – koktajlowe, daktylowe np. cherry, koralik
– średnioowocowe – większość odmian
– wielkoowocowe – np. malinowe, bawole serca, gargamele
Odmiany pomidorów
Odmiany pomidorów

Popularne odmiany i typy pomidorów:

Pomidory koktajlowe – cherry

Właściwości: Pomidorki drobnoowocowe, o średnicy do 3-4 cm. Małe, okrągłe, czerwone, słodkie i soczyste.  Ich smak i zapach jest zdecydowanie bardziej intensywny od tradycyjnych, większych odmian. Pomidorki cherry występują w różnych kolorach, mogą być czerwone, żółte, pomarańczowe, ciemnoczerwone a nawet ciemnobrązowe.
Przeznaczenie: idealne dla dzieci, na przekąski np. z mozzarellą, do sałatek i do dekoracji. Podobnie jak daktylowe, najbardziej lubimy je jeść na surowo. Pomidorki koktajlowe sprawdzą się na przetwory na zimę: marynowane, w zalewie czy kiszone. Można je wrzucić się na patelnię, na szybkie danie na ciepło np. jako dodatek do makaronu.

Pomidory Daktylowe

Właściwości: Pomidorki drobnoowocowe, niczym koktajlowe ale o wydłużonym kształcie przypominającym daktyle. Jędrne, twarde i słodziutkie. Dobre na przekąskę i lubiane przez dzieci.
Przeznaczenie: Bardzo dobrze sprawdzą się na patelnię, na sos i marynowane, choć ze względu na mały rozmiar, zgrabny kształt i słodki smak, najbardziej lubimy je jeść na surowo.
Pomidory PODŁUŻNE – Rzymskie, Śliwkowe
Właściwości: Średniej wielkości, żywo czerwone, mięsiste, jędrne i słodkie. Bez gniazd nasiennych, prawie nie zawierają pestek. Mają dość grube ścianki i łatwo odchodzącą skórkę. Możemy je spotkać w żółtym i pomarańczowym kolorze.
PrzeznaczeniePodłużne, mięsiste odmiany pomidorów doskonale nadają się na przetwory: do smażenia na keczup, przecier, sos, zupę i do słoików na zimę. Jeśli zastanawiasz się które pomidory nadają się do suszenia lub chcesz zrobić pomidory w słoikach a’la pelati, czyli przechowywane w całości (jak z puszki, ale zdrowiej), wybierz odmiany podłużne. Takie pomidory w całości bez skóry w sosie własnym są idealne na zimę do zup i sosów. Sprawdzą się również do pizzy  i do spaghetti.
Pomidory Paprykowe
Właściwości: kształt nietypowy, lekko wydłużony, z wyglądu przypominają paprykę. Słodkie, soczyste i bardzo smaczne. Bez gniazd nasiennych. Intensywnie czerwone, jędrne i pachnące. W podobnym kształcie występuje np. odmiana pomidorów Bycze Rogi.
PrzeznaczenieDobre na zupy i do smażenia, na przecier, keczup, sos i do słoików na zimę ze względu na swój gęsty miąższ i małą ilość nasion. Sprawdzą się również do pizzy i do spaghetti.

Pomidory Bawole Serca

Właściwości: Wielkoowocowe o oryginalnym, karbowanym kształcie przypominającym sakiewkę lub właśnie serce. Raczej trudno ich nie rozpoznać ze względu na ich charakterystyczny wygląd. Mięsiste, o słodkim miąższu i delikatnej strukturze, z małą ilością pestek, pyszne, wręcz rozpływające się w ustach. Nie mylić z Byczymi Rogami 😉
Przeznaczenie: Bawole serca są tak smaczne, że warto je jeść na surowo. Będą również idealne na przetwory, na przecier i na zupę.

Pomidory San Marzano

Właściwości: To rodzaj pomidorów gruszkowych. Uchodzą za jedne z najsmaczniejszych pomidorów a ich nazwa pochodzi od nazwy włoskiego miasta San Marzano. Mają wydłużony, owalny kształt, intensywny czerwony i niewielką ilość pestek.
Przeznaczenie: Zachowują swój kształt podczas obróbki cieplnej, dlatego idealnie nadają się do słoików na pelati, czyli przechowywane w całości (jak z puszki, ale zdrowiej). Takie pomidory w całości bez skóry, w sosie własnym są idealne na zimę do zup i sosów.

Pomidory Gargamele

Właściwości: To pomidory wielkoowocowe, ciężkie, pojedyncze sztuki ważą od 0,5 do 0,7 kg a bywają i większe! Mocno czerwone, bardzo soczyste ale nie wodniste. Po przekrojeniu ich struktura pozostaje zwarta i nie wypływa z nich woda. Charakteryzują się intensywnym smakiem i zapachem.
Przeznaczenie: Sprawdzą się zarówno na kanapkach jak i w przetworach: na sok, przecier, sos i zupę. Te pomidory ze względu na wielkość możemy przyrządzić nadziewane, faszerowane np. mięsem, ryżem, kuskusem, pieczarkami i zapiekane.
Odmiany pomidorów
Odmiany pomidorów

Odmiany pomidorów ze względu na kolor:

– czerwone
– malinowe
– zielone
– tygrysie
– czarne i czekoladowe
– żółte i pomarańczowe

Pomidory malinowe

Właściwości: Malinowy, kuszący, różowy kolor, cienka skórka i okrągły kształt. Duże, lekko spłaszczone. Smak słodki i delikatny. Jedne z najsmaczniejszych pomidorów w kategorii średnio i wielkoowocowych. Odmiany to np. bawole serca, gargamele, liliputy i śliwkowe.
Przeznaczenie: Często najbardziej pożądane przez kupujących. Najlepiej smakują świeże, np. ze śmietaną ale nadają się również do słoików, na przetwory na zimę.

Pomidory zielone

Właściwości: To po prostu niedojrzałe pomidory czerwone. Jeśli będą leżały przez odpowiedni czas – dojrzeją. Delikatne w smaku. Zielone pomidory nie są szkodliwe.
Przeznaczenie: Z zielonych pomidorów możemy zrobić naprawdę sporo w kuchni. Smaczne będą marynowane i w zalewie, ale zdecydowanie najlepsze są smażone zielone pomidory z  czosnkiem.
Pomidory tygrysie
Właściwości: Czerwone lub żółte z nieregularnymi wzorami przypominającymi umaszczenie tygrysa lub zebry. Okrągłe, twarde, średniej wielkości, z niewielką ilością nasion. Miąższ czerwony, smak lekko kwaskowy, średnio słodkie.
Przeznaczenie: Do sałatek i kanapek lub  jako samodzielna przekąska. W zalewie do słoików na zimę i jako dodatek do obiadu.

Pomidory żółte i pomarańczowe

Właściwości: Idealny składnik kolorowej diety. Zawierają mniej likopenu (substancji barwiącej) niż pomidory czerwone ale za to więcej witaminy C. W smaku słodsze i bardziej aromatyczne, o delikatniejszej strukturze. Dostępne odmiany żółtych pomidorów to koktajlowe, śliwkowe i gruszkowe.
Przeznaczenie: Do sałatek i kanapek lub  jako samodzielna przekąska. W zalewie do słoików na zimę i jako dodatek do obiadu, smażone i na konfitury.

Pomidory czekoladowe

Właściwości: Dość rzadkie. I nie smakują jak czekolada 😉 Kolor od ciemnobrązowego do zgniłozielonego. W porównaniu do tradycyjnych, bardziej intensywne w smaku i słodsze ze względu na większą zawartość fruktozy. Ze względu na swą ciemna barwę posiadają najwięcej przeciwutleniaczy ze wszystkich pomidorów. Nie są to pomidory modyfikowane genetycznie.
Kumato to oryginalna odmiana pomidorów czekoladowych, której uprawą mogą się pochwalić jedynie nieliczni, ponieważ ich nasiona nie są dostępne w ogólnym obiegu.
Przeznaczenie: Do sałatek, kanapek i jako samodzielna przekąska. Do smażenia, do słoików, do marynowania.

Pomidory czarne

Wynalazek naukowców z Oregon State University . Specjalna odmiana ponoć najzdrowszych na świecie pomidorów. Skórka w czarnym odcieniu to zasługa barwników z grupy antocyjanów, występujących również w takich owocach jak jagody, wiśnie i jeżyny. Zawierają dużą zawartość antyutleniaczy.
Odmiany pomidorów ze względu na kolor
Odmiany pomidorów ze względu na kolor

Podsumowanie – odmiany pomidorów w kuchni:

Które pomidory do suszenia:

PODŁUŻNE

Które pomidory jak pelati / jak z puszki, czyli w całości do słoików:

PODŁUŻNE/ SAN MARZANO

Które pomidory na sos / przecier / keczup:

PODŁUŻNE/ PAPRYKOWE/ BAWOLE SERCA / GARGAMELE / DAKTYLOWE/ SAN MARZANO

Które pomidory marynowane / w zalewie:

KOKTAJLOWE/ DAKTYLOWE/ ZIELONE/ TYGRYSIE/ ŻÓŁTE I POMARAŃCZOWE

Które pomidory do sałatki: 

KOKTAJLOWE/ DAKTYLOWE/ PAPRYKOWE / TYGRYSIE/ ŻÓŁTE I POMARAŃCZOWE / CZEKOLADOWE/ CZARNE

Które pomidory do smażenia:

PODŁUŻNE/ DAKTYLOWE / PAPRYKOWE/ ZIELONE

źródło- lokalnyrolnik.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

DIETA PRZY USUNIĘTEJ NERCE- RAK NERKI

  Choć nie ma potrzeby stosowania specjalnej diety przy raku nerki, nie mniej jednak jest kilka zasad dotyczących żywienia, które powinny być wprowadzone. Pewne produkty powinny być ograniczone, inne dodane. Pamiętajmy jednak, że dziecko to bardzo wymagający pacjent. Posiłki dla niego powinny być przede wszystkim atrakcyjne wizualnie i oczywiście trafiać w jego gust smakowy. To nie lada wyzwanie dla dietetyków stworzyć taki jadłospis aby było smacznie, zdrowo, kolorowo :) Jednak nie jest to niemożliwe. Przy tym rodzaju raka, zaatakowana nerka zwykle jest usuwana. Sama chemioterapia czy radioterapia zwykle jest mało skuteczna. Po operacji pacjent zostaje z jedną nerką, z którą może normalnie funkcjonować. Musi jedynie pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim należy zwiększyć ilość wypijanych płynów. Dziecko w wieku 7-12 lat powinno wypijać ok.1,5 l płynów dziennie. Powinna to być woda, herbatki owocowe. Staramy się wyeliminować a przynajmniej ograniczyć słodkie napoje, napoj

ZALECENIA ŻYWIENIOWE PODCZAS ZAKAŻENIA CLOSTRIDIUM DIFFICILE

Zakażenie bakterią clostridium należy do najczęstszych zakażeń szpitalnych. Nie będę opisywać szczegółowo co to za bakteria i w jakich formach występuje. Skupię się na diecie i zaleceniach żywieniowych. Istotą choroby jest zaburzenie równowagi w składzie mikroflory jelita grubego. Zwykle objawia się to biegunką. Dieta jest wiec nieodzowna w zakażeniu. Muszę również zaznaczyć, iż biegunka nie ma związku ze sposobem odżywiania a jej ustąpienie uzależnione jest od zastosowania odpowiedniej farmakopterapii.   Jednak odpowiednie żywienie może przynieść ulgę w dolegliwościach oraz ograniczyć niebezpieczne skutki biegunki takie jak odwodnienie, zaburzenia elektrolitów, niedobory pokarmowe. Sposób żywienia uzależniony jest od wielu czynników- wieku chorego, stopnia nasilenia biegunki, ogólnego stanu zdrowia oraz indywidualnej tolerancji niektórych składników pokarmowych. BIEGUNKA O NIEZNACZNYM NASILENIU (kilka luźnych stolców) Zalecana jest dieta łatwostrawna z ograniczeniem tłusz

ZIOŁA WSPOMAGAJĄCE LECZENIE BIAŁACZKI

" Tonący brzytwy się chwyta " - dużo prawdy jest w tym powiedzeniu. W pewnych sytuacjach człowiek jest gotowy do wielu poświeceń. Pisząc "pewne sytuacje" mam na myśli nasze zdrowie, zdrowie naszej rodziny. Powiesz - zdrowie to nie wszystko, jasne że tak, ale "bez zdrowia wszystko jest niczym". Oczywiście zdrowie zaczynamy doceniać wówczas kiedy je tracimy. Niestety tak to już jest. Najważniejsze to wyciągnąć wnioski i dążyć do zdrowia :) Jestem osobą dość konserwatywną jeśli chodzi o leczenie. Dla mnie autorytetem w tej dziedzinie jest przede wszystkim lekarz. To jego sposób leczenia respektuję. Jednak ostatnio coraz więcej czytam o medycynie niekonwencjonalnej i ziołolecznictwie. Chciałabym w tym poście napisać parę słów o ziołach, szczególnie tych które korzystnie wpływają na układ krwiotwórczy i wspomagają leczenie białaczek. POKRZYWA ZWYCZAJNA W dzieciństwie obrzucaliśmy się tym chwastem aby kogoś "poparzyć" tymczasem pokrzywa jes