Przejdź do głównej zawartości

BUDYŃ JAGLANO- KOKOSOWY Z KAJMAKIEM I MIGDAŁAMI


Mam dziś dla Was coś pysznego :) Budyń z kaszy jaglanej z domową masą kajmakową oraz chrupiącymi migdałami. To idealny deser dla dziecka. Mimo, iż zawiera trochę cukru to jednak podstawą jest bardzo zdrowa kasza jaglana.

  Kasza jaglana powinna być stałym elementem naszej diety z bardzo wielu powodów. Po pierwsze pomaga w walce z przeziębieniami czy innymi zapaleniami górnego odcinka układu oddechowego, a to dlatego, iż usuwa z organizmu nadmiar wilgoci i zalegającego śluzu. Poza tym, ponieważ zawiera drogocenny i rzadko występujący w produktach spożywczych krzem, korzystnie wpływa na stawy i poprawia wygląd włosów, skóry i paznokci. Krzem zapobiega również odwapnianiu kości. Kasza jaglana jest również źródłem innych składników mineralnych np. magnezu, a ten pomaga redukować stres. Jako że dostarcza też potasu, reguluje gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu. Zawartość w kaszy jaglanej żelaza sprawia, iż pomaga ona w walce z anemią. Oczywiście żelazo z produktów roślinnych jest słabiej przyswajalne niż z produktów zwierzęcych, ale podane razem z produktami obfitującymi z witaminą C wpłynie na dużą lepszą przyswajalność żelaza. Kasza ta to również dobre źródło cynku, manganu i selenu.

   Kasza jaglana ma również pozytywny wpływ na nasza pamięć. Zawiera bowiem witaminę E oraz lecytynę. Lecytyna pomaga również w walce z nadprogramowymi kilogramami, a więc osoby borykające się z nadwagą, odchudzające się, nie muszą z jej jedzenia rezygnować. Nawet jeśli ograniczamy w celu szybszej utraty wagi węglowodany, kasza jaglana nie musi być z codziennego menu wyłączona.

   Zawarte w kaszy jaglanej prawdziwy kompleks witamin z grupy B (B1, B2, PP, B6, kwas foliowy i kwas pantotenowy) jest bardzo pomocny dla organizmu, ponieważ dba o układ nerwowy, prawidłowy metabolizm, poprawia przemianę materii i pozytywnie wpływa na koncentrację.









Dziś proponuję wersję na słodko :)

SKŁADNIKI NA 4 PORCJE
- 100 g suchej kaszy jaglanej
- puszka mleka kokosowego
- łyżka syropu z agawy
- 50 g wiórków kokosowych
- 100 g cukru trzcinowego
- 100 ml śmietanki słodkiej 30 %
- 100 g płatków migdałowych
- 50 g gorzkiej czekolady 
Kaszę jaglaną przelej obficie wrzątkiem a następnie wypłukaj dodatkowo pod bieżącą wodą. Tak przygotowaną kaszę zalej mlekiem kokosowym z puszki. Najlepiej zdejmij warstwę gęstej śmietanki kokosowej z mleka, z pozostałą wodą zalej kaszę. Gotuj pod przykryciem ok. 15 min. aż kasza wchłonie cały płyn. Jeśli płynu bezie za mało, możesz dolać mleko. Zostaw kasze do przestudzenia.
 
Na patelnię wsyp cukier trzcinowy i na małym ogniu, nie mieszając, pozwól aby zrobił się karmel. Gdy cukier zmieni się w karmel, zdejmij z ognia i dolej 50 ml słodkiej śmietanki, cały czas mieszając. Ma powstać gęsty sos karmelowy- kajmak.


Wiórki podpraż na suchej patelni.

Gdy kasza przestygnie, dodaj do niej pozostałą śmietankę kokosową, słodką śmietankę oraz syrop z agawy i zmiksuj na gładki krem. Masa musi być naprawdę gładka i puszysta, aby podczas jedzenia nie były wyczuwalne ziarenka kaszy.

Czekoladę roztop w kąpieli wodnej.

Na dno małego słoiczka ułóż warstwę kaszy, posyp prażonymi wiórkami. Następnie znów odrobinę kaszy. Kolejna warstwa to sos karmelowy. A na koniec dodaj odrobinę roztopionej czekolady. Wszystko posyp płatkami migdałów.

PYCHA :)


 

Komentarze

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

DIETA PRZY USUNIĘTEJ NERCE- RAK NERKI

  Choć nie ma potrzeby stosowania specjalnej diety przy raku nerki, nie mniej jednak jest kilka zasad dotyczących żywienia, które powinny być wprowadzone. Pewne produkty powinny być ograniczone, inne dodane. Pamiętajmy jednak, że dziecko to bardzo wymagający pacjent. Posiłki dla niego powinny być przede wszystkim atrakcyjne wizualnie i oczywiście trafiać w jego gust smakowy. To nie lada wyzwanie dla dietetyków stworzyć taki jadłospis aby było smacznie, zdrowo, kolorowo :) Jednak nie jest to niemożliwe. Przy tym rodzaju raka, zaatakowana nerka zwykle jest usuwana. Sama chemioterapia czy radioterapia zwykle jest mało skuteczna. Po operacji pacjent zostaje z jedną nerką, z którą może normalnie funkcjonować. Musi jedynie pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim należy zwiększyć ilość wypijanych płynów. Dziecko w wieku 7-12 lat powinno wypijać ok.1,5 l płynów dziennie. Powinna to być woda, herbatki owocowe. Staramy się wyeliminować a przynajmniej ograniczyć słodkie napoje, napoj

ZALECENIA ŻYWIENIOWE PODCZAS ZAKAŻENIA CLOSTRIDIUM DIFFICILE

Zakażenie bakterią clostridium należy do najczęstszych zakażeń szpitalnych. Nie będę opisywać szczegółowo co to za bakteria i w jakich formach występuje. Skupię się na diecie i zaleceniach żywieniowych. Istotą choroby jest zaburzenie równowagi w składzie mikroflory jelita grubego. Zwykle objawia się to biegunką. Dieta jest wiec nieodzowna w zakażeniu. Muszę również zaznaczyć, iż biegunka nie ma związku ze sposobem odżywiania a jej ustąpienie uzależnione jest od zastosowania odpowiedniej farmakopterapii.   Jednak odpowiednie żywienie może przynieść ulgę w dolegliwościach oraz ograniczyć niebezpieczne skutki biegunki takie jak odwodnienie, zaburzenia elektrolitów, niedobory pokarmowe. Sposób żywienia uzależniony jest od wielu czynników- wieku chorego, stopnia nasilenia biegunki, ogólnego stanu zdrowia oraz indywidualnej tolerancji niektórych składników pokarmowych. BIEGUNKA O NIEZNACZNYM NASILENIU (kilka luźnych stolców) Zalecana jest dieta łatwostrawna z ograniczeniem tłusz

ZIOŁA WSPOMAGAJĄCE LECZENIE BIAŁACZKI

" Tonący brzytwy się chwyta " - dużo prawdy jest w tym powiedzeniu. W pewnych sytuacjach człowiek jest gotowy do wielu poświeceń. Pisząc "pewne sytuacje" mam na myśli nasze zdrowie, zdrowie naszej rodziny. Powiesz - zdrowie to nie wszystko, jasne że tak, ale "bez zdrowia wszystko jest niczym". Oczywiście zdrowie zaczynamy doceniać wówczas kiedy je tracimy. Niestety tak to już jest. Najważniejsze to wyciągnąć wnioski i dążyć do zdrowia :) Jestem osobą dość konserwatywną jeśli chodzi o leczenie. Dla mnie autorytetem w tej dziedzinie jest przede wszystkim lekarz. To jego sposób leczenia respektuję. Jednak ostatnio coraz więcej czytam o medycynie niekonwencjonalnej i ziołolecznictwie. Chciałabym w tym poście napisać parę słów o ziołach, szczególnie tych które korzystnie wpływają na układ krwiotwórczy i wspomagają leczenie białaczek. POKRZYWA ZWYCZAJNA W dzieciństwie obrzucaliśmy się tym chwastem aby kogoś "poparzyć" tymczasem pokrzywa jes