Przejdź do głównej zawartości

NIEDOŻYWIENIE WŚRÓD DZIECI PODCZAS LECZENIA INTENSYWNEGO


Podczas leczenia nowotworów, niedożywienie jest sporym problemem. Niestety nie mówi się o tym w przypadku dzieci, a szkoda, bo właśnie ta grupa jest najbardziej narażona na niedożywienie. Wynikiem niedożywienia jest zwiększona liczba powikłań a nawet śmierć pacjenta. Muszę również bardzo dobitnie podkreślić, że głodówka nie hamuje rozwoju nowotworu. Mało tego, może doprowadzić do pogorszenia stanu zdrowia. 

Niedożywienie zwykle jest wynikiem braku pokrycia zapotrzebowania na składniki odżywcze lub w wyniku zwiększonego zapotrzebowania na składniki odżywcze. U chorych onkologicznie do niedożywienia dochodzi najczęściej z powodu kacheksji- czyli mówiąc dosłownie "złego stanu zdrowia". Kacheksja to zespół zaburzeń powstających w wyniku ogólnej reakcji zapalnej będącej odpowiedzią na obecność choroby nowotworowej w organizmie. 
Czynniki, które mogą spowodować niedożywienie:
- zaburzenia odżywiania drogą doustną, najczęściej występuje po prostu brak łaknienia
- zaburzenia wchłaniania lub trawienia
- zaburzenia procesów metabolicznych np. zaburzenie metabolizmu węglowodanów i tłuszczów
- zwiększenie zapotrzebowania na składniki odżywcze w związku z nowotworem i chorobami towarzyszącymi np. zakażenie
- zwiększenie wydatku energetycznego
- niepożądane skutki leczenia np. biegunki, wymioty, zaburzenia odczuwania smaku i zapachu



Istotne jest aby dzieci były regularnie ważone, aby kontrolować ubytek masy ciała. W przypadku osób dorosłych wykorzystuje się ankiety- Subiektywną Globalną Ocenę Stanu Odżywienia (SGA — Subjective Global Assessment) lub formularz przesiewowej oceny ryzyka związanego z niedożywieniem NRS 2002 (Nutritional Risk Screening 2002), które należy powtarzać co 14 dni.
Ankiety są tak skonstruowane by na jej podstawie można było określić ryzyko żywieniowe. Ankieta pozwala określić czy pacjent jest niedożywiony, zagrożony niedożywieniem oraz z dużym ryzykiem żywieniowym.
W przypadku dzieci, aby ocenić stan odżywienia bardzo prostym elementem jest wywiad żywieniowy. Na jego podstawie dietetyk lub lekarz jest w stanie odpowiednio dobrać sposób żywienia.

Najłatwiej i najbezpieczniej jest wprowadzić dietę doustną fortyfikowaną produktami naturalnymi. Mówiąc dokładniej jest to "wzmocnienie" normalnych posiłków lub wprowadzenie doustnych diet przemysłowych ONS

1. Najlepiej sprawdzają się produkty o dużej gęstości kalorycznej:
- dodatek mleka w proszku 
- dodatek masła lub śmietanki
- dodatek żółtej jaj
- dodatek oliwy i olejów roślinnych
- dodatek mleka kokosowego
- dodatek drobnych, zmiksowanych kasz
- dodatek zmielonych orzechów lub pestek np. słonecznik
- spożywanie mącznych produktów np. pierogów, naleśników, makaronów (jeśli nie występują dodatkowe problemy żywieniowe a dziecko nie ma wprowadzonej specjalnej diety)
- dziecko powinno spożywać posiłki częściej ale mniejsze objętościowo. Można wprowadzić 6-7 posiłków na dobę.
- staraj się aby dieta była urozmaicona (w miarę możliwości)

2. Dodawanie preparatów produkowanych przemysłowo, jedno- lub wieloskładnikowych. Preparaty jednoskładnikowe zawierają białka, węglowodany lub tłuszcze, preparaty wieloskładnikowe — różne kombinacje wymienionych makroskładników, zazwyczaj z dodatkiem witamin i minerałów. Przy fortyfikowaniu żywności często konieczna jest równoległa zmiana tekstury diety oraz objętości i częstości posiłków ze względu na ograniczony apetyt i różne dolegliwości chorego. Fortyfikowanie żywności powinno być zawsze nadzorowane przez wykwalifikowany personel medyczny. Nieprawidłowo fortyfikowana dieta nie pokrywa zapotrzebowania na składniki pokarmowe i/lub zaburza właściwe ich proporcje, może się więc stać dietą niedoborową, a także — w przypadku nieprawidłowo zalecanych ONS — może mieć negatywny wpływ na objawy ze strony przewodu pokarmowego (np. nasilenie biegunek). (Journal of Onkology - standardy leczenia żywieniowego w onkologii, Tom 65, Nr.4/2015r.)

W szczególnych sytuacjach, kiedy żywienie doustne jest niemożliwe lub mało skuteczne wprowadzane są inne metody, m.in. leczenie żywieniowe dojelitowe (zgłębniki nosowo-żołądkowe lub nosowo-jelitowe, gastrostomia, mikrojejunostomia), leczenie żywieniowe pozajelitowe. Dokładniej o tych metodach napiszę w kolejnym poście.

Przy okazji posta chciałabym przedstawić przepis na pyszny, bezglutenowy deser, który jest odpowiednio "wzmocniony".

DESER KOKOSOWY (przepis na 2 porcje)
- pół szklanki kaszy jaglanej
- 3 łyżki śmietanki z mleka kokosowego
- 2 łyżki płatków lub wiórków kokosowych
- łyżka syropu z agawy
- 1/2 mango
- opcjonalnie do dekoracji ulubione owoce dziecka np. banan lub borówki

Jak ugotować idealnie kaszę jaglaną? To wbrew pozorom wcale nie jest takie łatwe. Ważne aby kasza była smaczna, bez charakterystycznej goryczki. 
Pól szklanki kaszy jaglanej przesyp na sitko i dokładnie przelej wrzątkiem. Dzięki temu zabiegowi kasza po ugotowaniu nie będzie gorzka.
Tak przygotowaną kaszę przełóż do garnuszka, zalej szklanką ciepłej wody, dodaj szczyptę soli, przykryj pokrywką i gotuj 15 min. na małym ogniu. Podczas gotowania nie mieszaj kaszy. Po ugotowaniu, wyłącz ogień i zostaw kaszę w spokoju jeszcze na 15 min.
Gdy kasza lekko przestygnie bardzo dokładnie zmiksuj ją ze śmietanką kokosową. Śmietankę uzyskasz, jeśli dzień wcześniej wstawisz puszkę mleka 82% tłuszczu do lodówki. Wówczas woda kokosowa oddzieli się od tłuszczu.
Jeśli podczas miksowania stwierdzisz że kasza jest zbyt sucha, dodaj jeszcze łyżkę śmietanki.
Do zmiksowanej kaszy dodaj syrop z agawy oraz pokrojoną, obraną ze skórki połówkę mango. Zmiksuj jeszcze chwilę aby składniki się połączyły.
Tak przygotowany deser przełóż do pucharków, posyp wiórkami lub płatkami kokosa i udekoruj owocami.
SMACZNEGO !!!


SKŁADNIKI ODŻYWCZE JEDNEJ PORCJI
319 Kcal,  B 6,2g,  T 10,4g  W 49,5g


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

DIETA PRZY USUNIĘTEJ NERCE- RAK NERKI

  Choć nie ma potrzeby stosowania specjalnej diety przy raku nerki, nie mniej jednak jest kilka zasad dotyczących żywienia, które powinny być wprowadzone. Pewne produkty powinny być ograniczone, inne dodane. Pamiętajmy jednak, że dziecko to bardzo wymagający pacjent. Posiłki dla niego powinny być przede wszystkim atrakcyjne wizualnie i oczywiście trafiać w jego gust smakowy. To nie lada wyzwanie dla dietetyków stworzyć taki jadłospis aby było smacznie, zdrowo, kolorowo :) Jednak nie jest to niemożliwe. Przy tym rodzaju raka, zaatakowana nerka zwykle jest usuwana. Sama chemioterapia czy radioterapia zwykle jest mało skuteczna. Po operacji pacjent zostaje z jedną nerką, z którą może normalnie funkcjonować. Musi jedynie pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim należy zwiększyć ilość wypijanych płynów. Dziecko w wieku 7-12 lat powinno wypijać ok.1,5 l płynów dziennie. Powinna to być woda, herbatki owocowe. Staramy się wyeliminować a przynajmniej ograniczyć słodkie napoje, napoj

ZALECENIA ŻYWIENIOWE PODCZAS ZAKAŻENIA CLOSTRIDIUM DIFFICILE

Zakażenie bakterią clostridium należy do najczęstszych zakażeń szpitalnych. Nie będę opisywać szczegółowo co to za bakteria i w jakich formach występuje. Skupię się na diecie i zaleceniach żywieniowych. Istotą choroby jest zaburzenie równowagi w składzie mikroflory jelita grubego. Zwykle objawia się to biegunką. Dieta jest wiec nieodzowna w zakażeniu. Muszę również zaznaczyć, iż biegunka nie ma związku ze sposobem odżywiania a jej ustąpienie uzależnione jest od zastosowania odpowiedniej farmakopterapii.   Jednak odpowiednie żywienie może przynieść ulgę w dolegliwościach oraz ograniczyć niebezpieczne skutki biegunki takie jak odwodnienie, zaburzenia elektrolitów, niedobory pokarmowe. Sposób żywienia uzależniony jest od wielu czynników- wieku chorego, stopnia nasilenia biegunki, ogólnego stanu zdrowia oraz indywidualnej tolerancji niektórych składników pokarmowych. BIEGUNKA O NIEZNACZNYM NASILENIU (kilka luźnych stolców) Zalecana jest dieta łatwostrawna z ograniczeniem tłusz

ZIOŁA WSPOMAGAJĄCE LECZENIE BIAŁACZKI

" Tonący brzytwy się chwyta " - dużo prawdy jest w tym powiedzeniu. W pewnych sytuacjach człowiek jest gotowy do wielu poświeceń. Pisząc "pewne sytuacje" mam na myśli nasze zdrowie, zdrowie naszej rodziny. Powiesz - zdrowie to nie wszystko, jasne że tak, ale "bez zdrowia wszystko jest niczym". Oczywiście zdrowie zaczynamy doceniać wówczas kiedy je tracimy. Niestety tak to już jest. Najważniejsze to wyciągnąć wnioski i dążyć do zdrowia :) Jestem osobą dość konserwatywną jeśli chodzi o leczenie. Dla mnie autorytetem w tej dziedzinie jest przede wszystkim lekarz. To jego sposób leczenia respektuję. Jednak ostatnio coraz więcej czytam o medycynie niekonwencjonalnej i ziołolecznictwie. Chciałabym w tym poście napisać parę słów o ziołach, szczególnie tych które korzystnie wpływają na układ krwiotwórczy i wspomagają leczenie białaczek. POKRZYWA ZWYCZAJNA W dzieciństwie obrzucaliśmy się tym chwastem aby kogoś "poparzyć" tymczasem pokrzywa jes