Przejdź do głównej zawartości

JADŁOSPIS W DIECIE ŁATWO STRAWNEJ NISKOBIAŁKOWEJ


Choć białko to podstawowy budulec organizmu i w diecie powinien występować, są sytuacje podczas leczenia, iż należy ten składnik diety ograniczyć. Nie jest to łatwe zaproponować niskobiałkowy jadłospis dla dziecka, jednak do zrealizowania. Chciałabym przedstawić przykładowy jadłospis w diecie łatwo strawnej niskobiałkowej. Ta dieta jest idealna dla dzieci, które mają problemy z nerkami. Dieta zawiera odpowiednią ilość białka i składniki, które są łatwo trawione przez organizm. Należy jednak pamiętać, iż podczas leczenia należy uwzględnić inne problemy zdrowotne dziecka, etap leczenia, przyjmowane leki. Każde dziecko musi być traktowane indywidualnie, a dieta powinna być dobrana do konkretnego malucha. Pamiętajmy również, że dieta dziecka powinna uwzględniać jego preferencje smakowe i być kolorowa.

Dieta którą przedstawiam jest odpowiednia dla 7-8 letniego dziecka o wadze 24 kg.

ŚNIADANIE
- 2 kromki pieczywa niskobiałkowego (najlepiej również niskosodowego), 1/2 łyżeczki serka do smarowania pieczywa, 2 plastry gotowanej szynki z kurczaka, pomidor obrany ze skórki, sałata, herbata owocowa


II ŚNIADANIE
- mus z awokado i sucharki
1/2 dojrzałego awokado zmiksuj z 2 łyżkami śmietanki kokosowej i łyżką miodu. Aby powstał krem czekoladowy dodaj odrobine kakao. Gotowy mus posyp 4 posiekanymi orzechami włoskimi. Podawaj z 2 sucharkami.



OBIAD
- kolorowy makaron niskobiałkowy z jarmużem/szpinakiem i słodką śmietanką. Porcja dla dziecka to ok. 200 g.
Makaron ugotuj, szpinak/jarmuż uduś na łyżce oliwy, dodaj 100 ml słodkiej śmietanki. Wszystkie składniki wymieszaj. Szklanka soku jabłkowego.



 
PODWIECZOREK
- brzoskwinia lub mus z brzoskwini z 4 biszkoptami. Szklanka soku z winogron
KOLACJA
- risotto 150 g z groszkiem i marchewką, skropione olejem lnianym.
Ryż ugotuj zgodnie z przepisem na opakowaniu, do prawie gotowego ryżu dodaj kilka małych marchewek i 2 łyżki groszku. Zamiast małych marchewek możesz użyć zwykłej marchwi pokrojonej w kostkę. Danie skrop olejem.


Kaloryczność 1445 kcal
Białko 22 g
Tłuszcz 45 g
Węglowodany 170 g

Podczas diety należy kontrolować potas, sód i fosfor.

Komentarze

  1. Problem z tego typu dietami jest taki, że dzieci w tym wieku przyzwyczajone są do innych smaków. Długo pracowaliśmy, aby przekonać syna do niektórych produktów, ale finalnie się udało i poprawa jest więcej, niż zauważalna.

    OdpowiedzUsuń
  2. Niestety to prawda – dieta lekkostrawna, choć naprawdę fajnie wygląda – w przypadku dzieci, trzeba bardzo mocno się nagimnastykować. Dlatego też, warto ją ułożyć z dietetykiem – w oparciu o preferencje dziecka. Wówczas na pewno będzie łatwiej.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zdecydowanie tak, nawet najlepszy jadłospis będzie tylko pięknie wyglądał na papierze, jeśli nie dostosujemy go do preferencji dziecka. To absolutnie priorytet.

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

DIETA PRZY USUNIĘTEJ NERCE- RAK NERKI

  Choć nie ma potrzeby stosowania specjalnej diety przy raku nerki, nie mniej jednak jest kilka zasad dotyczących żywienia, które powinny być wprowadzone. Pewne produkty powinny być ograniczone, inne dodane. Pamiętajmy jednak, że dziecko to bardzo wymagający pacjent. Posiłki dla niego powinny być przede wszystkim atrakcyjne wizualnie i oczywiście trafiać w jego gust smakowy. To nie lada wyzwanie dla dietetyków stworzyć taki jadłospis aby było smacznie, zdrowo, kolorowo :) Jednak nie jest to niemożliwe. Przy tym rodzaju raka, zaatakowana nerka zwykle jest usuwana. Sama chemioterapia czy radioterapia zwykle jest mało skuteczna. Po operacji pacjent zostaje z jedną nerką, z którą może normalnie funkcjonować. Musi jedynie pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim należy zwiększyć ilość wypijanych płynów. Dziecko w wieku 7-12 lat powinno wypijać ok.1,5 l płynów dziennie. Powinna to być woda, herbatki owocowe. Staramy się wyeliminować a przynajmniej ograniczyć słodkie napoje, n...

DOMOWY PASZTET DLA DZIECI

Ile razy stałaś przed dylematem, co dać dziecku do kanapki aby było zdrowe i pyszne? Ile razy zastanawiałaś się, czy wędliny które kupiłaś są z dobrego mięsa? Każdy rodzic ma takie dylematy, każdy pragnie aby jego dziecko jadło zdrowo i było zdrowe. Szczególnie rodzice chorych dzieci powinni o to zadbać aby dziecko jadło zdrowo. Koniec z takimi dylematami. Zachęcam Was wszystkich do robienia domowych wędlin. Wystarczy dobry kawałek mięsa z pewnego źródła, kilka prostych dodatków i można stworzyć pyszny dodatek do kanapek. Jeśli nie masz sprawdzonego sprzedawcy, to lepiej samemu coś upichcić niż karmić rodzinę E. Z doświadczenia wiem, ze dzieci lubią pasztety. Jeśli i Twoje dziecko jest jego zwolennikiem to przepis idealny. W sklepowych pasztetach można znaleźć naprawdę dziwne dodatki. Lepiej nie ryzykować i upiec pasztet w domowej kuchni. To naprawdę nie jest skomplikowane a smak bez porównania. Przepis na  domowy pasztet  już podawałam. Dziś jednak chciałabym podać przepis,...

ZIOŁA WSPOMAGAJĄCE LECZENIE BIAŁACZKI

" Tonący brzytwy się chwyta " - dużo prawdy jest w tym powiedzeniu. W pewnych sytuacjach człowiek jest gotowy do wielu poświeceń. Pisząc "pewne sytuacje" mam na myśli nasze zdrowie, zdrowie naszej rodziny. Powiesz - zdrowie to nie wszystko, jasne że tak, ale "bez zdrowia wszystko jest niczym". Oczywiście zdrowie zaczynamy doceniać wówczas kiedy je tracimy. Niestety tak to już jest. Najważniejsze to wyciągnąć wnioski i dążyć do zdrowia :) Jestem osobą dość konserwatywną jeśli chodzi o leczenie. Dla mnie autorytetem w tej dziedzinie jest przede wszystkim lekarz. To jego sposób leczenia respektuję. Jednak ostatnio coraz więcej czytam o medycynie niekonwencjonalnej i ziołolecznictwie. Chciałabym w tym poście napisać parę słów o ziołach, szczególnie tych które korzystnie wpływają na układ krwiotwórczy i wspomagają leczenie białaczek. POKRZYWA ZWYCZAJNA W dzieciństwie obrzucaliśmy się tym chwastem aby kogoś "poparzyć" tymczasem pokrzywa jes...