Choć białko to podstawowy budulec organizmu i w diecie powinien występować, są sytuacje podczas leczenia, iż należy ten składnik diety ograniczyć. Nie jest to łatwe zaproponować niskobiałkowy jadłospis dla dziecka, jednak do zrealizowania. Chciałabym przedstawić przykładowy jadłospis w diecie łatwo strawnej niskobiałkowej. Ta dieta jest idealna dla dzieci, które mają problemy z nerkami. Dieta zawiera odpowiednią ilość białka i składniki, które są łatwo trawione przez organizm. Należy jednak pamiętać, iż podczas leczenia należy uwzględnić inne problemy zdrowotne dziecka, etap leczenia, przyjmowane leki. Każde dziecko musi być traktowane indywidualnie, a dieta powinna być dobrana do konkretnego malucha. Pamiętajmy również, że dieta dziecka powinna uwzględniać jego preferencje smakowe i być kolorowa.
Dieta którą przedstawiam jest odpowiednia dla 7-8 letniego dziecka o wadze 24 kg.
ŚNIADANIE
- 2 kromki pieczywa niskobiałkowego (najlepiej również niskosodowego), 1/2 łyżeczki serka do smarowania pieczywa, 2 plastry gotowanej szynki z kurczaka, pomidor obrany ze skórki, sałata, herbata owocowa
II ŚNIADANIE
- mus z awokado i sucharki
1/2 dojrzałego awokado zmiksuj z 2 łyżkami śmietanki kokosowej i łyżką miodu. Aby powstał krem czekoladowy dodaj odrobine kakao. Gotowy mus posyp 4 posiekanymi orzechami włoskimi. Podawaj z 2 sucharkami.
OBIAD
- kolorowy makaron niskobiałkowy z jarmużem/szpinakiem i słodką śmietanką. Porcja dla dziecka to ok. 200 g.
Makaron ugotuj, szpinak/jarmuż uduś na łyżce oliwy, dodaj 100 ml słodkiej śmietanki. Wszystkie składniki wymieszaj. Szklanka soku jabłkowego.

PODWIECZOREK
- brzoskwinia lub mus z brzoskwini z 4 biszkoptami. Szklanka soku z winogron
KOLACJA
- risotto 150 g z groszkiem i marchewką, skropione olejem lnianym.
Ryż ugotuj zgodnie z przepisem na opakowaniu, do prawie gotowego ryżu dodaj kilka małych marchewek i 2 łyżki groszku. Zamiast małych marchewek możesz użyć zwykłej marchwi pokrojonej w kostkę. Danie skrop olejem.
Kaloryczność 1445 kcal
Białko 22 g
Tłuszcz 45 g
Węglowodany 170 g
Podczas diety należy kontrolować potas, sód i fosfor.
Problem z tego typu dietami jest taki, że dzieci w tym wieku przyzwyczajone są do innych smaków. Długo pracowaliśmy, aby przekonać syna do niektórych produktów, ale finalnie się udało i poprawa jest więcej, niż zauważalna.
OdpowiedzUsuńNiestety to prawda – dieta lekkostrawna, choć naprawdę fajnie wygląda – w przypadku dzieci, trzeba bardzo mocno się nagimnastykować. Dlatego też, warto ją ułożyć z dietetykiem – w oparciu o preferencje dziecka. Wówczas na pewno będzie łatwiej.
OdpowiedzUsuńZdecydowanie tak, nawet najlepszy jadłospis będzie tylko pięknie wyglądał na papierze, jeśli nie dostosujemy go do preferencji dziecka. To absolutnie priorytet.
Usuń