Przejdź do głównej zawartości

ZIELONO MI :)


Twoje dziecko nie lubi warzyw? Wszystko co zielone jest niedobre- jego zdaniem? Na widok szpinaku ma odruch wymiotny a widząc brokuła ucieka od stołu? Przyznaję, jest to duży problem. Ale każdy problem można rozwiązać.
Mam dla Ciebie niezawodne przepisy, które nawet zatwardziałego niejadka przekonają do warzyw.
My, dorośli wiemy jak ważne jest spożywanie warzyw i owoców a mimo to wielu z nas niechętnie sięga po te dobrodziejstwa. Wolimy w przelocie kupić hamburgera niż poświęcić 10 minut na przygotowanie sałatki lub kanapki. Znasz to? Jeśli tak, to nie dziw się, że dziecko również nie przepada za warzywami.
Zmiany zacznij od siebie. Kiedy maluch zobaczy co masz na talerzu, chętniej sięgnie by spróbować.
Mam więc dla Ciebie dwie, ciekawe propozycje na serwowanie brokuła i szpinaku.
Zacznę od brokuła, który jest pełen witamin i składników mineralnych. Warzywo to zawiera sulforafan- związek, wykazujący silne działanie antynowotworowe. 
Więcej na temat brokułów znajdziesz tutaj

Skoro już wiesz, że brokuł jest bardzo wartościowym warzywem, proponuję brokułowe placuszki. Bardzo szybkie i proste w wykonaniu, a przede wszystkim smaczne.

SKŁADNIKI
- mały brokuł
- 2 łyżki płatków lub otrębów owsianych 
- 100 g sera feta
- jajko
- 2 łyżki mąki pełnoziarnistej
- garść zmielonych, ulubionych orzechów
- garść posiekanej natki pietruszki
- sól, pieprz

Brokuła ugotuj na parze. Gdy przestygnie zmiksuj razem z serem i płatkami owsianymi. Do zmiksowanej masy dodaj jajko, zmiksowane orzechy, mąkę. Dopraw solą, pieprzem i garścią posiekanej natki pietruszki.
Nie przesadź z solą, masa jest już dość słona od sera fety.



Gotową masę włóż do lodówki na pół godziny, a następnie formuj małe placuszki, smaż na złoto na patelni lub piecz w piekarniku.
Podawaj z gęstym jogurtem. Bardzo smaczne danie zarówno dla dzieci jak i dla dorosłych.


                             Placuszki z sałatką z ogórka i grillowanym schabem

Kolejną- na pierwszy rzut oka- zwyczajną potrawą są naleśniki. Zwyczajną ale uwielbianą przez dzieci. Nie znam dziecka, które nie lubi naleśników. Wiem, że maluchy przeważnie jadają naleśniki na słodko, z twarożkiem lub dżemem. Dziś jednak chciałabym zaproponować wersję nieco zmodyfikowaną, a do twarożku proponuję dodać świeży szpinak. I tak zwyczajne naleśniki stają się wytrawną potrawą.
Moim córkom bardzo smakowały takie naleśniki  "na ostro". Serdecznie polecam.

SKŁADNIKI
- 4 naleśniki. Możesz skorzystać z tego przepisu na naleśniki. Pomiń jedynie miód w przepisie a dodaj odrobinę pieprzu.
- pęk szpinaku
- ząbek czosnku
- łyżka masła
- kiełki np. rzodkiewki
- 100 g białego sera
- łyżeczka ziarenek czarnuszki
- kawałek parmezanu lub innego sera

Szpinak podsmaż na maśle z czosnkiem i masłem. Gdy przestygnie wymieszaj z twarogiem i ziarenkami czarnuszki. Dopraw solą i pieprzem. Farszem smaruj naleśniki. Zwijaj w rulon. Zapiekaj 10 min w piekarniku posypane parmezanem w 180 st. C a następnie udekoruj kiełkami.
Naprawdę pyszne naleśniki.


                                                    Naleśnik dodatkowo posypany ziarnami sezamu

Polecam do diety włączyć zielone warzywa. To doskonałe źródło witamin i antyoksydantów, które chronią nas przed chorobami nowotworowymi.
Jeśli nie masz pomysłów, jak ciekawie podać posiłek zaglądaj do mnie:) Często modyfikuję znane przepisy aby były odpowiednie dla dzieci z chorobą nowotworową. Oczywiście moje dania są dedykowane nie tylko chorym dzieciom ale wszystkim dla których odżywianie ma znaczenie.
Staram się również wymyślać swoje dania a moje córki są surowymi krytykami nowych potraw. Na blogu nie zamieszczam przepisów, które nie zostały zaakceptowane przez moich krytyków:)
Pozdrawiam.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

DIETA PRZY USUNIĘTEJ NERCE- RAK NERKI

  Choć nie ma potrzeby stosowania specjalnej diety przy raku nerki, nie mniej jednak jest kilka zasad dotyczących żywienia, które powinny być wprowadzone. Pewne produkty powinny być ograniczone, inne dodane. Pamiętajmy jednak, że dziecko to bardzo wymagający pacjent. Posiłki dla niego powinny być przede wszystkim atrakcyjne wizualnie i oczywiście trafiać w jego gust smakowy. To nie lada wyzwanie dla dietetyków stworzyć taki jadłospis aby było smacznie, zdrowo, kolorowo :) Jednak nie jest to niemożliwe. Przy tym rodzaju raka, zaatakowana nerka zwykle jest usuwana. Sama chemioterapia czy radioterapia zwykle jest mało skuteczna. Po operacji pacjent zostaje z jedną nerką, z którą może normalnie funkcjonować. Musi jedynie pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim należy zwiększyć ilość wypijanych płynów. Dziecko w wieku 7-12 lat powinno wypijać ok.1,5 l płynów dziennie. Powinna to być woda, herbatki owocowe. Staramy się wyeliminować a przynajmniej ograniczyć słodkie napoje, n...

ZALECENIA ŻYWIENIOWE PODCZAS ZAKAŻENIA CLOSTRIDIUM DIFFICILE

Zakażenie bakterią clostridium należy do najczęstszych zakażeń szpitalnych. Nie będę opisywać szczegółowo co to za bakteria i w jakich formach występuje. Skupię się na diecie i zaleceniach żywieniowych. Istotą choroby jest zaburzenie równowagi w składzie mikroflory jelita grubego. Zwykle objawia się to biegunką. Dieta jest wiec nieodzowna w zakażeniu. Muszę również zaznaczyć, iż biegunka nie ma związku ze sposobem odżywiania a jej ustąpienie uzależnione jest od zastosowania odpowiedniej farmakopterapii.   Jednak odpowiednie żywienie może przynieść ulgę w dolegliwościach oraz ograniczyć niebezpieczne skutki biegunki takie jak odwodnienie, zaburzenia elektrolitów, niedobory pokarmowe. Sposób żywienia uzależniony jest od wielu czynników- wieku chorego, stopnia nasilenia biegunki, ogólnego stanu zdrowia oraz indywidualnej tolerancji niektórych składników pokarmowych. BIEGUNKA O NIEZNACZNYM NASILENIU (kilka luźnych stolców) Zalecana jest dieta łatwostrawna z ograniczeniem t...

DOMOWY PASZTET DLA DZIECI

Ile razy stałaś przed dylematem, co dać dziecku do kanapki aby było zdrowe i pyszne? Ile razy zastanawiałaś się, czy wędliny które kupiłaś są z dobrego mięsa? Każdy rodzic ma takie dylematy, każdy pragnie aby jego dziecko jadło zdrowo i było zdrowe. Szczególnie rodzice chorych dzieci powinni o to zadbać aby dziecko jadło zdrowo. Koniec z takimi dylematami. Zachęcam Was wszystkich do robienia domowych wędlin. Wystarczy dobry kawałek mięsa z pewnego źródła, kilka prostych dodatków i można stworzyć pyszny dodatek do kanapek. Jeśli nie masz sprawdzonego sprzedawcy, to lepiej samemu coś upichcić niż karmić rodzinę E. Z doświadczenia wiem, ze dzieci lubią pasztety. Jeśli i Twoje dziecko jest jego zwolennikiem to przepis idealny. W sklepowych pasztetach można znaleźć naprawdę dziwne dodatki. Lepiej nie ryzykować i upiec pasztet w domowej kuchni. To naprawdę nie jest skomplikowane a smak bez porównania. Przepis na  domowy pasztet  już podawałam. Dziś jednak chciałabym podać przepis,...