Przejdź do głównej zawartości

JAK ZDROWO ODŻYWIAĆ SIĘ PO CHEMIOTERAPII ?


Wiele razy pisałam o diecie podczas choroby nowotworowej, dzieliłam się z Wami moimi doświadczeniami i sprawdzonymi przepisami. Doradzałam i odpowiadałam na Wasze pytania.
W tym poście chciałabym zająć się dietą po leczeniu :) Wierzę w to bardzo, bardzo mocno, że Wasze dzieci zakończyły ciężkie leczenie szpitalne i są na dobrej drodze do zdrowia. Oczywiście ta droga jest jeszcze długa, ale najgorsze za Wami. Teraz trzeba zrobić wszystko by dziecko nabierało sił po chorobie i wróciło do "normalnego" życia.
W drodze tej niewątpliwie pomoże wam zdrowe odżywianie i prawidłowo zbilansowana dieta.

Jeśli dziecko było leczone chemioterapią, jej działanie nie zakończy się wraz z ostatnim wlewem. Chemioterapia jest jednym z najbardziej toksycznych "leków" podczas leczenia chorób nowotworowych. Niestety, leczenie to nie odróżnia komórek chorych od zdrowych, zabija wszystkie, a toksyny krążą w organizmie jeszcze długo. Organizm musi się napracować aby pozbyć się substancji toksycznych, które były użyte do walki z rakiem. 

Toksyny zwykle zbierają się w wątrobie i nerkach i o te narządy szczególnie trzeba zadbać. U zdrowego człowieka, nie ma problemu, organizm sam się oczyszcza z codziennych toksyn bez zbędnej naszej pomocy. Niestety u osób osłabionych ciężką chorobą organizm sam może sobie nie poradzić i należy go wspomóc różnymi naturalnymi metodami.

Najprostszym sposobem jest picie dużej ilości wody. Dziecko powinno wypijać co najmniej litr wody dziennie. Woda to najlepszy sprzymierzeniec wątroby. 

Bardzo skutecznym sposobem jest włączenie do diety ostropestu plamistego, pospolitej rośliny, która zyskuje zwolenników na całym świecie. Zioło można stosować w formie ziarenek bądź sproszkowany dodając do wielu potraw lub w formie oleju. Nie ma większych problemów aby kupić olej z ostropestu.
Ostropest zapobiega uszkodzeniom komórek wątroby nie dopuszczając do łączenia się toksyn z ich powierzchnią. Ostropest plamisty swoje cudowne, zdrowotne właściwości zawdzięcza sylimarynie. Substancja ta chroni wątrobę przed działaniem związków toksycznych i pobudza jej zdolności regeneracyjne.
Ponadto obniża stężenie bilirubiny we krwi oraz normalizuje parametry AST, ALT- parametry biochemiczne oceniające kondycję wątroby. 
Ostropest chroni wątrobę przed silnie działającymi lekami m.in cytostatykami właśnie.
Ostropest stymuluje regenerację starych i wytwarzanie nowych komórek wątroby. Zawarta w owocach sylimaryna podnosi poziom glutationu- białka, w wątrobie, który będąc silnym przeciwutleniaczem przeciwdziała uszkadzaniu komórek wątroby przez wolne rodniki.

W diecie oczyszczającej nie powinno zabraknąć roślin strączkowych (ale z umiarem, gdyż mogą działać wzdymająco), warzyw i owoców,które dzięki dużej zawartości błonnika świetnie oczyszczają organizm.
Unikaj natomiast: 
- żywności w puszkach, konserw mięsnych, rybnych i warzywnych
- ogranicz cukier rafinowany (najlepiej byłoby w ogóle go wyeliminować, ale wiem, że to trudne w przypadku dzieci), 
- tłuste mięsa, tłuszcze zwierzęce (smalec),  
- sól i ostre przyprawy: ocet, chili, musztarda, pieprz,
- tłuste zupy
- placki ziemniaczane, fasolka po bretońsku, krokiety, pizza, bigos, hamburgery, chipsy.

Warto wprowadzić napary z pokrzywy, krwawnika, skrzypu, szałwii. Zioła warto latem zbierać samemu i suszyć a następnie przechowywać w szklanych słoikach. Ziołowe herbatki nie tylko pomagają usuwać toksyny ale również regenerują wiele organów, w tym bardzo wyczerpany układ krwionośny.

Przede wszystkim jednak warto do diety włączyć warzywa i owoce. Są one bombą witaminową, zawierają również antyoksydanty, flawonoidy, likopen, beta-karoten, luteinę i składniki mineralne. Więcej na ten temat znajdziesz tutaj oraz tutaj
Mimo, iż o czosnku już pisałam, nie mogę nie wspomnieć o nim i w tym poście.

Czosnek ma silne antyrakowe działanie. Ogranicza dopływ krwi do guzów nowotworowych. Aby jednak czosnek spełniał swoją funkcję musisz stosować świeży, nie w postaci tabletek z apteki.
W czosnku znajduje się silna substancja allicyna, o której już wielokrotnie wspominałam. Związek ten zwalcza wirusy, bakterie, grzyby, drożdże. 
Allicyna pomaga zapobiegać zakażeniom, wzmacnia siły obronne organizmu, hamuje rozwój wielu nowotworów. 
Czosnek jest doskonałym i bardzo silnym środkiem neutralizującym wolne rodniki. Wzmacnia system immunologiczny.

Chemioterapia niszczy naturalna florę jelit dlatego warto przyjmować probiotyki. Nie koniecznie jednak od razu musisz pędzić do apteki. Wystarczy codziennie wypić kefir lub zjeść jogurt naturalny a stan jelit z pewnością się poprawi. Pamiętaj również, że to od stanu jelit zależy odporność organizmu. Warto więc o nie dbać. 

Poza warzywami i owocami bogatymi w witaminy, dieta powinna zawierać białko- budulec organizmu. Wskazane jest białko zarówno zwierzęce jak i roślinne. 
Zwierzęce to chude mięso, serki, twarogi, kefir, jajka, ryby.
Roślinne to drobne kasze, ryż, soczewica.
Muszę wspomnieć o rybach morskich, które poza dobrze przyswajalnym białkiem dostarczają cennych kwasów OMEGA-3. Kwasy te pomagają w szybszej regeneracji organizmu po tak wyczerpującym leczeniu.

Poza białkiem w diecie nie powinno zabraknąć węglowodanów, aby organizm miał z czego czerpać energię. Wskazane jest jasne pieczywo, sucharki, biszkopty, drobne makarony, drobne kasze, ryż.

Tłuszcz, bardzo ważny składnik diety, powinien być dostarczany w postaci masła i tłuszczów roślinnych- oleju rzepakowego, oliwy z oliwek.

Pamiętaj, wszystkie potrawy powinny być kolorowe, ładnie podane i apetyczne. Wszystko przygotowane ze świeżych produktów, najlepiej tuż przed podaniem. Wszystko musi być z produktów dobrej jakości, z pewnego źródła.
Jednak czasami pozwól dziecku na małe, kulinarne szaleństwo. Nic się nie stanie, gdy od czasu do czasu wybierzecie się na pizzę. 

Życzę dużo zdrowia i samych zdrowych pyszności :)

Komentarze

  1. Leczenie przez żywienie, znane również jako dietoterapia, to podejście terapeutyczne, w którym dieta i odpowiednie żywienie odgrywają kluczową rolę w poprawie zdrowia i wsparciu procesów leczenia. To fascynująca dziedzina, która zdobywa coraz większą uwagę w świecie medycyny.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

DIETA PRZY USUNIĘTEJ NERCE- RAK NERKI

  Choć nie ma potrzeby stosowania specjalnej diety przy raku nerki, nie mniej jednak jest kilka zasad dotyczących żywienia, które powinny być wprowadzone. Pewne produkty powinny być ograniczone, inne dodane. Pamiętajmy jednak, że dziecko to bardzo wymagający pacjent. Posiłki dla niego powinny być przede wszystkim atrakcyjne wizualnie i oczywiście trafiać w jego gust smakowy. To nie lada wyzwanie dla dietetyków stworzyć taki jadłospis aby było smacznie, zdrowo, kolorowo :) Jednak nie jest to niemożliwe. Przy tym rodzaju raka, zaatakowana nerka zwykle jest usuwana. Sama chemioterapia czy radioterapia zwykle jest mało skuteczna. Po operacji pacjent zostaje z jedną nerką, z którą może normalnie funkcjonować. Musi jedynie pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim należy zwiększyć ilość wypijanych płynów. Dziecko w wieku 7-12 lat powinno wypijać ok.1,5 l płynów dziennie. Powinna to być woda, herbatki owocowe. Staramy się wyeliminować a przynajmniej ograniczyć słodkie napoje, n...

ZALECENIA ŻYWIENIOWE PODCZAS ZAKAŻENIA CLOSTRIDIUM DIFFICILE

Zakażenie bakterią clostridium należy do najczęstszych zakażeń szpitalnych. Nie będę opisywać szczegółowo co to za bakteria i w jakich formach występuje. Skupię się na diecie i zaleceniach żywieniowych. Istotą choroby jest zaburzenie równowagi w składzie mikroflory jelita grubego. Zwykle objawia się to biegunką. Dieta jest wiec nieodzowna w zakażeniu. Muszę również zaznaczyć, iż biegunka nie ma związku ze sposobem odżywiania a jej ustąpienie uzależnione jest od zastosowania odpowiedniej farmakopterapii.   Jednak odpowiednie żywienie może przynieść ulgę w dolegliwościach oraz ograniczyć niebezpieczne skutki biegunki takie jak odwodnienie, zaburzenia elektrolitów, niedobory pokarmowe. Sposób żywienia uzależniony jest od wielu czynników- wieku chorego, stopnia nasilenia biegunki, ogólnego stanu zdrowia oraz indywidualnej tolerancji niektórych składników pokarmowych. BIEGUNKA O NIEZNACZNYM NASILENIU (kilka luźnych stolców) Zalecana jest dieta łatwostrawna z ograniczeniem t...

DOMOWY PASZTET DLA DZIECI

Ile razy stałaś przed dylematem, co dać dziecku do kanapki aby było zdrowe i pyszne? Ile razy zastanawiałaś się, czy wędliny które kupiłaś są z dobrego mięsa? Każdy rodzic ma takie dylematy, każdy pragnie aby jego dziecko jadło zdrowo i było zdrowe. Szczególnie rodzice chorych dzieci powinni o to zadbać aby dziecko jadło zdrowo. Koniec z takimi dylematami. Zachęcam Was wszystkich do robienia domowych wędlin. Wystarczy dobry kawałek mięsa z pewnego źródła, kilka prostych dodatków i można stworzyć pyszny dodatek do kanapek. Jeśli nie masz sprawdzonego sprzedawcy, to lepiej samemu coś upichcić niż karmić rodzinę E. Z doświadczenia wiem, ze dzieci lubią pasztety. Jeśli i Twoje dziecko jest jego zwolennikiem to przepis idealny. W sklepowych pasztetach można znaleźć naprawdę dziwne dodatki. Lepiej nie ryzykować i upiec pasztet w domowej kuchni. To naprawdę nie jest skomplikowane a smak bez porównania. Przepis na  domowy pasztet  już podawałam. Dziś jednak chciałabym podać przepis,...