Przejdź do głównej zawartości

CZYSTA WODA ZDROWIA DODA?

Temat, wydawałoby się banalny. Woda, wielkie mi co. Ale woda to życie, jeden z żywiołów, uniwersalny napój dla każdego. Wszyscy ją znają, jednak niewielu docenia. Niby wszyscy wiemy, że wodę należy pić codziennie, jednak niewielu z nas stosuje się do tego. W teorii jesteśmy świetni, gorzej z praktyką. 
Na usta ciśnie się pytanie- co z tą wodą?

No właśnie, która woda nadaje się do picia? Tylko ta w butelkach, czy zwyczajna kranówka też jest dobra? Co to znaczy woda źródlana i mineralna. "Woda to woda" czy jest między nimi różnica?  Ile wody powinien pić dorosły człowiek a ile dziecko? A tak w ogóle to czy nie lepiej pić smaczne, kolorowe napoje niż bezsmakową wodę?

Warto, a wręcz trzeba pić wodę, to fakt. Woda stanowi 60% masy ciała
dorosłego człowieka, u noworodka nawet 75%.
Woda wchodzi w skład komórek i tkanek, odpowiada za wiele funkcji w organizmie. Nie może jej zabraknąć w codziennej diecie.
Woda sama w sobie nie dostarcza organizmowi składników odżywczych, bierze natomiast udział w transportowaniu składników z pożywienia do komórek i tkanek. Bez jej obecności w naszym ciele nie mogłyby zachodzić żadne procesy metaboliczne.

Powszechnie wiadomo, że bez jedzenia człowiek może przeżyć ponad dwa tygodnie, bez wody natomiast jedynie kilka dni. To mówi samo za siebie. Woda to życie.

Skoro wiadomo, że wodę trzeba pić, czy ta z kranu jest dobra?

W zasadzie w wielu miejscach w Polsce woda z kranu nadaje się do picia. Woda codziennie jest kontrolowana w specjalnych laboratoriach. Jej parametry muszą być zgodne z surowymi normami krajowymi i europejskimi. Wszystkie badania są kontrolowane przez Państwową Inspekcję Sanitarną.
Jednak na jakość wody w naszym kranie ma wpływ stan rur w budynku oraz stan wodociągów. Jeśli chcesz mieć pewność czy w Twoim kranie płynie "dobra" woda warto zbadać próbkę.
Jeśli wyniki będą pozytywne, możesz bez obaw pić wodę z kranu, oszczędzając czas, pieniądze i odpady.

Wiele niespecyficznych objawów, takich jak: suchość w ustach, spadek wydolności organizmu, odczucie gorąca, zawroty i bóle głowy, uczucie zmęczenia, zaburzenia funkcjonowania układu moczowego, zmiany ciśnienia tętniczego krwi to skutki niedoboru wody w naszym organizmie. 
Kiedy organizm jest odwodniony, słabną również nasze zdolności poznawcze i koncentracja. Dzieje się tak, gdy odwodnienie jest na poziomie 1% naszej masy ciała. Co ciekawe, uczucie pragnienia pojawia się dopiero przy odwodnieniu rzędu 1,5- 2% masy ciała.
Kiedy więc zaczyna boleć Cię głowa, zamiast od razu sięgać po tabletkę, może warto wypić szklankę wody.

Przyjmuje się, że człowiek powinien wypijać 30 ml wody na każdy kilogram ciała. Łatwo więc policzyć ile wody potrzebujesz. Ta ilość jest potrzebna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Wraz ze wzrostem aktywności fizycznej, czy temperatury powietrza należy zwiększyć jej spożycie.
Dzieci powinny pić ok litra wody. Są one znacznie bardziej ruchliwe więc potrzebują więcej wody.
Tu jednak pojawia się problem- jak przekonać dziecko do picia wody. Dla rodzica to nie lada wyzwanie, zwłaszcza gdy dziecko do tej pory piło głównie kolorowe napoje.
Po pierwsze- bądź wzorem do naśladowania, zawsze miej przy sobie butelkę wody i popijaj ją małymi łykami. To ważne aby popijać wodę cały dzień, niż naraz wypić litr. Wypicie jednorazowo dużej ilości wody może spowodować wypłukiwanie składników mineralnych z organizmu.
Po drugie- najlepiej gdyby w kuchni czy salonie stał dzbanek z wodą i szklanki aby dziecko zawsze miało do niej dostęp
Po trzecie- dodawaj do wody kolorowe owoce, sok z cytryny czy pomarańczy, mięte, melisę lub inne zioła, które urozmaicą smak. Dzieci nie lubią nijakiego smaku wody
Po czwarte- podawaj wodę w kolorowych kubeczkach, ze słomkami, patyczkami
Najważniejsze, woda powinna być pierwszym napojem dziecka gdy odstawiasz je od piersi. Nie "zdrowe" kolorowe, słodkie soczki ale zwykła woda. Gwarantuję, że nie będziesz miała problemu z podawaniem dziecku wody, gdy nauczy się ją pić od małego (testowane na własnych dzieciach).

Poza "kranówką" w domu, mamy jeszcze do wyboru wodę źródlaną, mineralną i stołową. Czym się różnią między sobą i czy każdy może je pić?

WODA MINERALNA- nazw ta została przyjęta w 1912 r. w hydrogeologii dla wód zawierających powyżej 1000 mg/l rozpuszczalnych składników mineralnych.
Ten limit mineralizacji był tylko wielkością umowną, nie potwierdzoną badaniami. Obecnie "naturalna woda mineralna" to wody podziemne, które ze względu na swoje pochodzenie, warunki geologiczne, skład chemiczny mogą wpływać korzystnie na różne funkcje fizjologiczne organizmu.
W grupie naturalnych wód mineralnych znajdują się wody o bardzo zróżnicowanym składzie mineralnym i zróżnicowanej zawartości rozpuszczalnych składników. Ten rodzaj wód jest generalnie przeznaczony do picia w stanie surowym, najlepiej w krótkim czasie po otwarciu, aby zachować w maksymalnym stopniu naturalny skład mineralny.
Wody wysokozmineralizowane nie powinny być pite przez dzieci. Dorośli też powinni uważać na częstość spożycia, codzienne picie takiej wody może spowodować kumulację biopierwiastków w organizmie i doprowadzić np. do kamicy nerkowej. 
Poza tym wody te zawierają znaczne ilości chlorku sodu - soli, która powoduje wzrost ciśnienia krwi i obrzęki. Dlatego też z dobrodziejstwa wód mineralnych należy korzystać rozważnie. Jeśli mineralizacja wynosi powyżej 1500 mg/l, wodę powinniśmy pić od czasu do czasu.

WODA ŹRÓDLANA- wody naturalnego pochodzenia, przeznaczone do spożycia bez szczególnych ograniczeń dotyczących ilości wypijanej wody, stanu zdrowia czy wieku.
Wody źródlane są najczęściej nisko zmineralizowane o zawartości składników mineralnych na poziomie 200-500 mg/l i własnie dlatego mogą być stosowane do różnych celów: do picia, do przygotowywania napojów, pożywienia jak również dla dzieci.
Wody niżej zmineralizowane występują w nieco płytszych warstwach wodonośnych, jednak nie jest to regułą, ponieważ istnieją wody zakwalifikowane jako źródlane a wydobywane są z głębokości ponad 150 m.
W składzie mineralnym wód źródlanych dominują najczęściej wodorowęglany wapnia i magnezu, rzadziej chlorki, siarczany czy sód.
Wody źródlane stanowią ok 75% wszystkich wód pitnych.

WODA STOŁOWA- określenie to jest stosowane dla wód wzbogaconych w niektóre składniki mineralne przez łączenie- w odpowiednich proporcjach- wód niskozmineralizowanych z naturalnymi wodami mineralnymi wysokozmineralizowanymi lub przez dodanie do wody niskozmineralizowanej niektórych składników mineralnych w postaci soli (chlorki wapnia i magnezu, siarczan magnezu).
Chodzi o uzyskanie stężeń tych składników zalecanych do podawania niektórym osobom dla uzupełnienia ich niedoborów w organizmie i poprawy bilansu mineralnego np. sportowcom lub osobom pracującym w trudnych warunkach termicznych (wysoka temperatura).

WODA MINERALNA LECZNICZA- to szczególna kategoria wód mineralnych. Nie mogą być uzdatniane. Co najmniej jeden swoisty składnik powinien działać leczniczo lub profilaktycznie. Można je pić systematycznie tylko po konsultacji z lekarzem. Nie wolno ich podawać dzieciom i osobom starszym (tylko po konsultacji z lekarzem).
Najpopularniejsze wody lecznicze w Polsce to:


Nazwa wody
Miejscowość pochodzenia
Mineralizacja w mg/l
Schorzenia, przy których warto ją pić

Celestynka
Rymanów Zdrój
8500
cholesterolemia, miażdżyca, układ krążenia, zaburzenia przemiany materii, nieżyty układu pokarmowego, drogi oddechowe

Dąbrówka
Szczawno Zdrój
1803
układ moczowy, kamica nerkowa, zaburzenia przemiany materii, cukrzyca, praca trzustki

Franciszek*
Wysowa
16441
nadkwasota, wrzody żołądka i dwunastnicy, kac

Galicjanka
Powroźnik
2345
cholesterolemia, miażdżyca, układ krążenia, osteoporoza, nieżyty układu pokarmowego, nieżyty i stany zapalne jelit, niewydolność wątroby, depresje, nerwice

Henryk*
Wysowa
5091
nieżyty układu pokarmowego, drogi żółciowe, cukrzyca, praca trzustki

Jan*
Krynica
663
cholesterolemia, miażdżyca, układ krążenia, układ moczowy, kamica nerkowa, dna moczanowa

Jan
Szczawnica
4261
cholesterolemia, miażdżyca, układ krążenia, osteoporoza, nieżyty układu pokarmowego, otyłość, niedokwaśność, drogi oddechowe,

Józef
Wysowa
773
układ moczowy, kamica nerkowa, dna moczanowa

Kinga Pienińska
Krościenko
512
cholesterolemia, miażdżyca, układ krążenia, nadciśnienie, kamica nerkowa

Klaudynka
Rymanów Zdrój
8247
cholesterolemia, miażdżyca, układ krążenia, układ moczowy

Kryniczanka
Krynica-Żegiestów
2774
nadmiar toksyn, zatrucie metalami ciężkimi, depresje, nerwice

Marysieńka
Cieplice
638
układ moczowy, nerki, kamica nerkowa, dna moczanowa, osteoporoza

Mieszko
Szczawno Zdrój
2934
zaburzenia przemiany materii, nieżyty układu pokarmowego, drogi oddechowe

Milusia (Muszyńska)
Muszyna
4360
nadciśnienie, nadkwasota, wrzody żołądka i dwunastnicy, nieżyty i stany zapalne jelit, cukrzyca, praca trzustki, otyłość, anemia

Muszynianka
Muszyna
1868
nadciśnienie, zaburzenia przemiany materii, nadkwasota, wrzody żołądka i dwunastnicy, nieżyty i stany zapalne jelit, cukrzyca, praca trzustki

Ostromecko
Ostromecko
k. Bydgoszczy
695
układ moczowy, nieżyty i stany zapalne jelit, cukrzyca, praca trzustki

Piwniczanka
Piwniczna Zdrój
2530
nadkwasota, wrzody żołądka i dwunastnicy, nieżyty i stany zapalne jelit, cukrzyca, praca trzustki

Słotwinka
Krynica
4039
nieżyty układu pokarmowego, alergie, nadmiar toksyn, zatrucie metalami ciężkimi, depresje, nerwice

Staropolanka
Polanica Zdrój
1005
cholesterolemia, miażdżyca, układ krążenia

Tytus
Rymanów Zdrój
8496
cholesterolemia, miażdżyca, układ krążenia, układ moczowy, nerki, zaburzenia przemiany materii, drogi oddechowe

Wielka Pieniawa
Polanica Zdrój
4075
nieżyty układu pokarmowego, nadkwasota, wrzody żołądka i dwunastnicy, drogi żółciowe, niewydolność wątroby, anemia, kac

Wysowianka
Wysowa
607
nerki, zaburzenia przemiany materii, nadkwasota, wrzody żołądka i dwunastnicy

Zuber*
Krynica
24386
nadkwasota, wrzody żołądka i dwunastnicy, kac

* podawać tylko po konsultacji z lekarzem

CO DAJE PICIE WODY?

- reguluje trawienie
- odchudza i oczyszcza
- poprawia wytrzymałość fizyczną
- reguluje temperaturę ciała
- gasi pragnienie
- poprawia funkcjonowanie wątroby
- redukuje cellulit
- nawilża skórę
- dotlenia organizm
- pomaga we wzroście czerwonych krwinek
- poprawia funkcjonowanie serca
- zmniejsza ryzyko zachorowania na raka
- redukuje bóle głowy i pleców
- poprawia pamięć oraz koncentrację
- pomaga zwalczyć gorączkę
- poprawia wzrok
- niweluje nieświeży oddech
- poprawia funkcjonowanie nerek, zmniejsza infekcję dróg moczowych oraz kamicy nerkowej

Jak widać woda jest niezbędna do życia. Warto pić zarówno mineralną jak i źródlaną. Uważaj jednak na wody smakowe, które są popularne szczególnie wśród dzieci. Niestety, to nie jest dobry wybór. Większość wód poza cukrem, zawiera różne aromaty i substancje dodatkowe, które mogą wpływać niekorzystnie na zdrowie i samopoczucie. Wody smakowe nie pomagają w nawodnieniu organizmu.

Zamiast sięgać po gotową wodę smakową, warto przygotować ją samemu. Wystarczy do wody np. źródlanej dodać wyciśnięty sok z cytryny lub pomarańczy, kilka listków świeżej mięty lub melisy, ulubione owoce (mogą być świeże, suszone lub mrożone) i napój gotowy. Taka domowa woda smakowa nie tylko znakomicie nawadnia ale i świetnie smakuje. Spróbuj.





natemat.pl
poradnikzdrowie.pl

Komentarze

  1. Wow! Świetny, wyczerpujący artykuł :) Niestety wciąż wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy jak ważne jest odpowiednie nawodnienie organizmu i to nie tylko w upały czy po wysiłku fizycznym. Ja odkąd zaczęłam regularnie pić wodę, czuję mniejsze zmęczenie i zauważyłam ogromną poprawę stanu skóry...

    OdpowiedzUsuń
  2. Kuna System (http://www.kunasystem.pl/) - gwarancja naturalnie czystej wody!

    OdpowiedzUsuń
  3. Tak woda jest ważnym dla nas napojem. Dlatego według mnie warto tutaj w szczególności zwrócić uwagę na wodę alkaiczną https://ideau.pl , która jest nawet lepsza jak zwykła woda. Ona jest krystalicznie czysta i naturalna, i ma dobroczynne właściwości.

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty z tego bloga

DIETA PRZY USUNIĘTEJ NERCE- RAK NERKI

  Choć nie ma potrzeby stosowania specjalnej diety przy raku nerki, nie mniej jednak jest kilka zasad dotyczących żywienia, które powinny być wprowadzone. Pewne produkty powinny być ograniczone, inne dodane. Pamiętajmy jednak, że dziecko to bardzo wymagający pacjent. Posiłki dla niego powinny być przede wszystkim atrakcyjne wizualnie i oczywiście trafiać w jego gust smakowy. To nie lada wyzwanie dla dietetyków stworzyć taki jadłospis aby było smacznie, zdrowo, kolorowo :) Jednak nie jest to niemożliwe. Przy tym rodzaju raka, zaatakowana nerka zwykle jest usuwana. Sama chemioterapia czy radioterapia zwykle jest mało skuteczna. Po operacji pacjent zostaje z jedną nerką, z którą może normalnie funkcjonować. Musi jedynie pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim należy zwiększyć ilość wypijanych płynów. Dziecko w wieku 7-12 lat powinno wypijać ok.1,5 l płynów dziennie. Powinna to być woda, herbatki owocowe. Staramy się wyeliminować a przynajmniej ograniczyć słodkie napoje, n...

ZALECENIA ŻYWIENIOWE PODCZAS ZAKAŻENIA CLOSTRIDIUM DIFFICILE

Zakażenie bakterią clostridium należy do najczęstszych zakażeń szpitalnych. Nie będę opisywać szczegółowo co to za bakteria i w jakich formach występuje. Skupię się na diecie i zaleceniach żywieniowych. Istotą choroby jest zaburzenie równowagi w składzie mikroflory jelita grubego. Zwykle objawia się to biegunką. Dieta jest wiec nieodzowna w zakażeniu. Muszę również zaznaczyć, iż biegunka nie ma związku ze sposobem odżywiania a jej ustąpienie uzależnione jest od zastosowania odpowiedniej farmakopterapii.   Jednak odpowiednie żywienie może przynieść ulgę w dolegliwościach oraz ograniczyć niebezpieczne skutki biegunki takie jak odwodnienie, zaburzenia elektrolitów, niedobory pokarmowe. Sposób żywienia uzależniony jest od wielu czynników- wieku chorego, stopnia nasilenia biegunki, ogólnego stanu zdrowia oraz indywidualnej tolerancji niektórych składników pokarmowych. BIEGUNKA O NIEZNACZNYM NASILENIU (kilka luźnych stolców) Zalecana jest dieta łatwostrawna z ograniczeniem t...

DOMOWY PASZTET DLA DZIECI

Ile razy stałaś przed dylematem, co dać dziecku do kanapki aby było zdrowe i pyszne? Ile razy zastanawiałaś się, czy wędliny które kupiłaś są z dobrego mięsa? Każdy rodzic ma takie dylematy, każdy pragnie aby jego dziecko jadło zdrowo i było zdrowe. Szczególnie rodzice chorych dzieci powinni o to zadbać aby dziecko jadło zdrowo. Koniec z takimi dylematami. Zachęcam Was wszystkich do robienia domowych wędlin. Wystarczy dobry kawałek mięsa z pewnego źródła, kilka prostych dodatków i można stworzyć pyszny dodatek do kanapek. Jeśli nie masz sprawdzonego sprzedawcy, to lepiej samemu coś upichcić niż karmić rodzinę E. Z doświadczenia wiem, ze dzieci lubią pasztety. Jeśli i Twoje dziecko jest jego zwolennikiem to przepis idealny. W sklepowych pasztetach można znaleźć naprawdę dziwne dodatki. Lepiej nie ryzykować i upiec pasztet w domowej kuchni. To naprawdę nie jest skomplikowane a smak bez porównania. Przepis na  domowy pasztet  już podawałam. Dziś jednak chciałabym podać przepis,...