Przejdź do głównej zawartości

ROLA ŻYWIENIA PODCZAS LECZENIA


Jak wiecie, żywienie jest moim priorytetem. Staram się jak mogę edukować młodszych i tych trochę starszych. Czemu to robię, bo wierzę w sens mojej pracy.
Dziś słów kilka na temat odżywiania podczas intensywnego leczenia. 
Dlaczego ta kwestia jest tak istotna- ponieważ pośrednio decyduje o skuteczności terapii. Zaskoczony? To co podajesz dziecku do jedzenia, ma istotny wpływ na pozostałe elementy terapii.

Dobrze odżywiony organizm jest silniejszy a dzięki temu bardziej odporny na skutki uboczne- nudności, pleśniawki, zaparcia, biegunki, gojenie ran pooperacyjne co w konsekwencji prowadzi do wydłużenia pobytu w szpitalu.


 Zdaję sobie sprawę, że w polskiej rzeczywistości dostęp do dietetyka w szpitalu jest trudny bądź niemożliwy. Pacjenci z reguły czerpią informacje o żywieniu z internetu, gdzie niestety nadal królują nieprawdziwe informacje. Największe mity jakie można znaleźć to "cukier karmi raka" czy "raka można zagłodzić".
Moi drodzy, zagłodzić to można dziecko. Słodkości również nie musisz dziecku odmawiać. Oczywiście nie mówię tu o cukierkach, batonach czy lizakach ale domowa galaretka, ciasto drożdżowe, krem czekoladowy czy zapiekane owoce pod kruszonką (przepis w JedzOnko 2) jak najbardziej mogą pojawić się w diecie chorego dziecka. Pamiętaj, że leczący się maluch ma takie same potrzeby jak jego zdrowy rówieśnik. Również chce jeść słodycze, zwracajmy jednak uwagę na jakość. 

Druga kwestia- nie odmawiaj maluchowi jego ulubionych potraw, ale staraj się je przygotowywać w zdrowszej wersji. Jeśli dziecko lubi frytki, zamiast kupować gotowce, zrób domowe, a jeszcze lepiej, zamiast smażyć- upiecz w piekarniku. Takie frytki są równie smaczne, a dużo zdrowsze.

Kolorowe napoje zamień na owocowe lemoniady. Szczególnie latem masz pole do popisu, kiedy stragany uginają się od różnokolorowych owoców. Gotuj kompoty. To świetny napój dla dziecka. Poza tym, masz wpływ na ilość cukru, jaka dodasz do napoju.

Zapiekanki z serem zamień na lżejsze wersje. Zamiast tłustego żółtego sera dodaj lekką mozzarellę. Po roztopieniu jest równie ciągnąca jak żółty ser. Ketchup spokojnie możesz stosować. W tej chwili na rynku można znaleźć naprawdę dobre produkty.



A co z chipsami, przecież to przysmak niejednego dziecka. Eksperymentuj z różnymi warzywami. W najnowszej książce JedzOnko 2 znajdziesz ciekawą propozycję na chipsy oraz "solone orzeszki".

A tymczasem przedstawiam szybki przepis na pyszne, domowe lody.
- jogurt grecki 200 g
- śmietanka 30% 200 g
- syrop z agawy 50 ml
- truskawki 500 g

Truskawki dokładnie umyj pod bieżącą wodą, odetnij szypułki i zmiksuj na gładko. Przełóż do małego garnuszka i gotuj 10-15 min. na wolnym ogniu, by odparował nadmiar wody. Gdy powstanie sos truskawkowy, odstaw do wystudzenia.
W tym czasie zimną śmietankę ubij na sztywno, jogurt w osobnej misce zmiksuj z syropem z agawy. Do jogurtu delikatnie dodawaj powoli śmietankę, delikatnie mieszając. Na koniec powoli dodawaj sos truskawkowy, cały czas mieszając.
Gotową masę przełóż do pojemnika i włóż do lodówki na min. 4 h.
Gotowe smakołyki podawaj w wafelku lub w miseczce. Możesz udekorować owocami.

Zamiast truskawek, świetnie sprawdzi się banan lub mango.

 SMACZNEGO :)

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

DIETA PRZY USUNIĘTEJ NERCE- RAK NERKI

  Choć nie ma potrzeby stosowania specjalnej diety przy raku nerki, nie mniej jednak jest kilka zasad dotyczących żywienia, które powinny być wprowadzone. Pewne produkty powinny być ograniczone, inne dodane. Pamiętajmy jednak, że dziecko to bardzo wymagający pacjent. Posiłki dla niego powinny być przede wszystkim atrakcyjne wizualnie i oczywiście trafiać w jego gust smakowy. To nie lada wyzwanie dla dietetyków stworzyć taki jadłospis aby było smacznie, zdrowo, kolorowo :) Jednak nie jest to niemożliwe. Przy tym rodzaju raka, zaatakowana nerka zwykle jest usuwana. Sama chemioterapia czy radioterapia zwykle jest mało skuteczna. Po operacji pacjent zostaje z jedną nerką, z którą może normalnie funkcjonować. Musi jedynie pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim należy zwiększyć ilość wypijanych płynów. Dziecko w wieku 7-12 lat powinno wypijać ok.1,5 l płynów dziennie. Powinna to być woda, herbatki owocowe. Staramy się wyeliminować a przynajmniej ograniczyć słodkie napoje, napoj

ZALECENIA ŻYWIENIOWE PODCZAS ZAKAŻENIA CLOSTRIDIUM DIFFICILE

Zakażenie bakterią clostridium należy do najczęstszych zakażeń szpitalnych. Nie będę opisywać szczegółowo co to za bakteria i w jakich formach występuje. Skupię się na diecie i zaleceniach żywieniowych. Istotą choroby jest zaburzenie równowagi w składzie mikroflory jelita grubego. Zwykle objawia się to biegunką. Dieta jest wiec nieodzowna w zakażeniu. Muszę również zaznaczyć, iż biegunka nie ma związku ze sposobem odżywiania a jej ustąpienie uzależnione jest od zastosowania odpowiedniej farmakopterapii.   Jednak odpowiednie żywienie może przynieść ulgę w dolegliwościach oraz ograniczyć niebezpieczne skutki biegunki takie jak odwodnienie, zaburzenia elektrolitów, niedobory pokarmowe. Sposób żywienia uzależniony jest od wielu czynników- wieku chorego, stopnia nasilenia biegunki, ogólnego stanu zdrowia oraz indywidualnej tolerancji niektórych składników pokarmowych. BIEGUNKA O NIEZNACZNYM NASILENIU (kilka luźnych stolców) Zalecana jest dieta łatwostrawna z ograniczeniem tłusz

ZIOŁA WSPOMAGAJĄCE LECZENIE BIAŁACZKI

" Tonący brzytwy się chwyta " - dużo prawdy jest w tym powiedzeniu. W pewnych sytuacjach człowiek jest gotowy do wielu poświeceń. Pisząc "pewne sytuacje" mam na myśli nasze zdrowie, zdrowie naszej rodziny. Powiesz - zdrowie to nie wszystko, jasne że tak, ale "bez zdrowia wszystko jest niczym". Oczywiście zdrowie zaczynamy doceniać wówczas kiedy je tracimy. Niestety tak to już jest. Najważniejsze to wyciągnąć wnioski i dążyć do zdrowia :) Jestem osobą dość konserwatywną jeśli chodzi o leczenie. Dla mnie autorytetem w tej dziedzinie jest przede wszystkim lekarz. To jego sposób leczenia respektuję. Jednak ostatnio coraz więcej czytam o medycynie niekonwencjonalnej i ziołolecznictwie. Chciałabym w tym poście napisać parę słów o ziołach, szczególnie tych które korzystnie wpływają na układ krwiotwórczy i wspomagają leczenie białaczek. POKRZYWA ZWYCZAJNA W dzieciństwie obrzucaliśmy się tym chwastem aby kogoś "poparzyć" tymczasem pokrzywa jes