Przejdź do głównej zawartości

CENNA KREW PĘPOWINOWA



Dyskusje na ten temat są coraz częstsze i coraz więcej przyszłych rodziców zastanawia się nad pobraniem krwi pępowinowej. Dziś kilka przydatnych informacji jeśli jeszcze nie jesteś zdecydowana a rozważasz taką możliwość.

Poród to jedyny moment kiedy można pobrać krew pępowinową. A jest ona naprawdę bardzo cenna. Dzięki zawartym w niej komórkom macierzystym można dziś leczyć bardzo wiele ciężkich chorób, w tym wiele chorób nowotworowych.

Posiadanie zdeponowanej krwi pępowinowej zwiększa szanse uratowania zdrowia i życia w przypadku ciężkiej choroby. Mało tego, taka krew może uratować życie nie tylko dziecka ale również członków rodziny. 
Nad pobraniem krwi powinni się zastanowić szczególnie ci rodzice, którzy w historii rodzinnej mają przypadki zachorowania na nowotwory czy choroby hematologiczne. Na świecie taka praktyka jest coraz bardziej popularna, w Polsce dopiero kiełkuje, ale warto tematem się zainteresować.

Zabieg odbywa się po porodzie, gdy pępowina jest już odcięta, a dzieckiem zajmuje się lekarz lub maluch leży u mamy przy piersi. Położna nakłuwa odcinek pępowiny pozostały u matki i krew spływa do specjalnego zestawu pobraniowego. Cały proces trwa kilka minut, dla matki jest bezbolesny. Zresztą w emocjach porodu czynność jest nawet niezauważalna.

Krew pępowinową pobierają w zasadzie wszystkie szpitale, ale nie wszystkie współpracują z każdym bankiem krwi. Mamy dwa rodzaje banków- publiczny i rodzinny. Pierwszy jest bezpłatny, ale rodzice, oddając do niego krew, nie mają do niej praw. W przypadku banku rodzinnego rodzice pokrywają koszty pobrania i przechowywania krwi. Koszt pobrania wynosi ok. 2000 zł, jest to jednorazowa opłata. Przechowywanie zaś kosztuje ok. 500 zł rocznie, za to rodzice są dysponentami krwi.
Jeśli bierzecie pod uwagę taką możliwość, warto już w drugim trymestrze wybrać szpital, w którym matka chce rodzić oraz wybrać bank, któremu powierzy się ten bezcenny materiał. Wówczas rodzice podpisują umowę z bankiem i otrzymują zestaw pobraniowy. Trzeba pamiętać aby zabrać go ze sobą do porodu :)

Materiał pobrany można przechowywać bardzo długo. Najnowsze badania Amerykańskiego Towarzystwa Hematologicznego potwierdzają zachowanie funkcji komórek macierzystych po 25 latach od pobrania. Krew przechowuje się w ciekłym azocie w temp. poniżej -170 st. C

Nie martw się, jeśli Twój poród musi się odbyć przez cesarskie cięcie, wówczas także można pobrać krew pępowinową. Jej ilość jest porównywalna z ilością pobranej krwi przy porodzie naturalnym.

Komórki macierzyste z krwi pępowinowej można podać nie tylko dziecku ale również innym osobom. Takie komórki są bowiem młodsze i mniej "wyspecjalizowane" niż te pobrane ze szpiku czy krwi obwodowej. Można je zatem przeszczepić nawet przy niepełnej zgodności antygenów tkankowych. Poza tym przeszczep komórek macierzystych powoduje mniej powikłań a komórki o wiele szybciej się regenerują niż komórki szpikowe.
Obecnie w Stanach Zjednoczonych częściej do przeszczepów wykorzystuje się komórki z krwi pępowinowej niż te ze szpiku.

Obecnie najczęściej wykorzystuje się komórki z krwi pępowinowej do leczenia nowotworów, jednak trwają badania nad wykorzystaniem ich w leczeniu choroby Alzhaimera, Parkinsona czy SM.


Publiczne banki krwi pępowinowej działające w Polsce:
Bank Komórek Krwiotwórczych i Krwi Pępowinowej Katedry i Kliniki Hematologii, Onkologii i Chorób Wewnętrznych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego
ul. Banacha 1a, 02-097 Warszawa
Zakład Hematologii Doświadczalnej i Bank Krwi Pępowinowej Centrum Onkologii, Instytut im. Marii Skłodowskiej-Curie
ul. W.K. Roentgena 5, 02-781 Warszawa
Bank Krwi Łożyskowej, Instytut Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie
ul. Indiry Gandhi 14, 02-776 Warszawa
Bank Krwi Pępowinowej Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu
ul. Marcelińska 44, 60-354 Poznań

Rodzinne banki krwi pępowinowej działające w Polsce
Longa Vita Bank Komórek Macierzystych Sp. z o.o
Diagnostyka Bank Krwi Pępowinowej Sp. z o.o Sp. kom.
Novum Bank Komórek Macierzystych Sp. z o.o
Polski Bank Komórek Macierzystych S.A
Bank Komórek Macierzystych Progenis Sp. z o.o
Zachodni Bank Komórek Macierzystych "Zdrowie dziecka" Sp. z o.o


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

DIETA PRZY USUNIĘTEJ NERCE- RAK NERKI

  Choć nie ma potrzeby stosowania specjalnej diety przy raku nerki, nie mniej jednak jest kilka zasad dotyczących żywienia, które powinny być wprowadzone. Pewne produkty powinny być ograniczone, inne dodane. Pamiętajmy jednak, że dziecko to bardzo wymagający pacjent. Posiłki dla niego powinny być przede wszystkim atrakcyjne wizualnie i oczywiście trafiać w jego gust smakowy. To nie lada wyzwanie dla dietetyków stworzyć taki jadłospis aby było smacznie, zdrowo, kolorowo :) Jednak nie jest to niemożliwe. Przy tym rodzaju raka, zaatakowana nerka zwykle jest usuwana. Sama chemioterapia czy radioterapia zwykle jest mało skuteczna. Po operacji pacjent zostaje z jedną nerką, z którą może normalnie funkcjonować. Musi jedynie pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim należy zwiększyć ilość wypijanych płynów. Dziecko w wieku 7-12 lat powinno wypijać ok.1,5 l płynów dziennie. Powinna to być woda, herbatki owocowe. Staramy się wyeliminować a przynajmniej ograniczyć słodkie napoje, n...

ZALECENIA ŻYWIENIOWE PODCZAS ZAKAŻENIA CLOSTRIDIUM DIFFICILE

Zakażenie bakterią clostridium należy do najczęstszych zakażeń szpitalnych. Nie będę opisywać szczegółowo co to za bakteria i w jakich formach występuje. Skupię się na diecie i zaleceniach żywieniowych. Istotą choroby jest zaburzenie równowagi w składzie mikroflory jelita grubego. Zwykle objawia się to biegunką. Dieta jest wiec nieodzowna w zakażeniu. Muszę również zaznaczyć, iż biegunka nie ma związku ze sposobem odżywiania a jej ustąpienie uzależnione jest od zastosowania odpowiedniej farmakopterapii.   Jednak odpowiednie żywienie może przynieść ulgę w dolegliwościach oraz ograniczyć niebezpieczne skutki biegunki takie jak odwodnienie, zaburzenia elektrolitów, niedobory pokarmowe. Sposób żywienia uzależniony jest od wielu czynników- wieku chorego, stopnia nasilenia biegunki, ogólnego stanu zdrowia oraz indywidualnej tolerancji niektórych składników pokarmowych. BIEGUNKA O NIEZNACZNYM NASILENIU (kilka luźnych stolców) Zalecana jest dieta łatwostrawna z ograniczeniem t...

DOMOWY PASZTET DLA DZIECI

Ile razy stałaś przed dylematem, co dać dziecku do kanapki aby było zdrowe i pyszne? Ile razy zastanawiałaś się, czy wędliny które kupiłaś są z dobrego mięsa? Każdy rodzic ma takie dylematy, każdy pragnie aby jego dziecko jadło zdrowo i było zdrowe. Szczególnie rodzice chorych dzieci powinni o to zadbać aby dziecko jadło zdrowo. Koniec z takimi dylematami. Zachęcam Was wszystkich do robienia domowych wędlin. Wystarczy dobry kawałek mięsa z pewnego źródła, kilka prostych dodatków i można stworzyć pyszny dodatek do kanapek. Jeśli nie masz sprawdzonego sprzedawcy, to lepiej samemu coś upichcić niż karmić rodzinę E. Z doświadczenia wiem, ze dzieci lubią pasztety. Jeśli i Twoje dziecko jest jego zwolennikiem to przepis idealny. W sklepowych pasztetach można znaleźć naprawdę dziwne dodatki. Lepiej nie ryzykować i upiec pasztet w domowej kuchni. To naprawdę nie jest skomplikowane a smak bez porównania. Przepis na  domowy pasztet  już podawałam. Dziś jednak chciałabym podać przepis,...