Przejdź do głównej zawartości

CO TO JEST NEUTROPENIA?

Ostatnio natchnęłam się na ciekawy artykuł na temat neutropenii. Warto wiedzieć co to jest. 
Przeczytajcie. Artykuł jest krótki ale konkretny.
U większości dzieci leczonych cytostatykami pojawia się ten problem. Warto co nie co wiedzieć o neutropenii.


Leczenie onkologiczne to złożony, długotrwały proces. Jednym z elementów może być chemioterapia, czyli zastosowanie leków przeciwnowotworowych tzn. cytostatyków. Preparaty te są stosowane w celu zniszczenia komórek nowotworowy. Różnią się one między sobą sposobem w jaki uszkadzają komórki.
Pacjenci przed rozpoczęciem leczenia z użyciem cytostatyków informowani są o potencjalnych jego powikłaniach, które występują z różną częstością i mogą być czasem charakterystyczne dla danego leku. Jednym z częstszych skutków ubocznych jest tzw. neutropenia. Co to właściwie jest i czemu się pojawia?

Neutropenia - Objawy i przebieg

Neutropenia to spadek liczby pewnej frakcji białych ciałek krwi tzn. neutrofilii (granulocytów obojętnochłonnych), biorących udział w odpowiedzi na zakażenie, głównie te spowodowane przez bakterie. 
Powstają one w szpiku kostnym, skąd trafiają do krwi oraz tkanek. Muszą one ulegać ciągłej wymianie, by móc prawidłowo pełnić swoje funkcje. Związane jest to z koniecznością powstawania ciągle nowych komórek, a im komórki częściej się dzielą tym stają się bardziej wrażliwa na uszkodzenie w trakcie chemioterapii. Cytostatyki bowiem niszczą namnażające się komórki nowotworowe, ale także i te zdrowe m.in. w szpiku kostnym.
Dlatego bardzo często u pacjentów w czasie terapii przeciwnowotworowej obserwuje się niekorzystne zmniejszenie ilości białych, czerwonych krwinek oraz płytek krwi. Najszybciej obserwuje się neutropenię właśnie.  Ilość granulocytów obojetnochłonnych  sprawdzić można w pobranej próbce krwi,  wykonując tzw. morfologię krwi.  Gdy jest ich zbyt mało to przebieg teoretycznie błahej infekcji może stanowić zagrożenie dla chorego. Przy ich bardzo niskiej liczbie istnieje niebezpieczeństwo wystąpienia  gorączki neutropenicznej. Jest to stan bezpośredniego zagrożenia życia wymagający leczenia  w warunkach szpitalnych.   Wniosek z tego, że pacjent w trakcie leczenia, który zaczyna gorączkować lub też wystąpią inne objawy infekcji powinien skonsultować się niezwłocznie z lekarzem, który podejmie decyzję co do dalszego postępowania.
Bezobjawowa neutropenia, czyli sam spadek ilości granulocytów obojętnochłonnych bez cech zakażenia nie wymaga leczenia. Wskazany jest wówczas:
  • oszczędzający tryb życia,
  • unikanie skupisk ludzi,
  • unikanie kontaktu z osobami chorymi na choroby infekcyjne,
  • dbanie o higienę, w tym szczególnie jamy ustnej.
Dodatkowo taki stan może  czasem skutkować koniecznością przesunięcia terminu kolejnej chemioterapii lub zmniejszeniem dawek stosowanych leków, bądź koniecznością profilaktycznego podawania leków pobudzających podziały białych ciałek krwi zachodzących w szpiku kostnym. Niekiedy leki te podaje się już przy pierwszym cyklu leczenia, jeśli zastosowany schemat leczenia wiąże się z wysokim bądź średnim  ryzykiem rozwoju gorączki neutropenicznej oraz występują liczne dodatkowe  czynniki ryzyka. Decyzje takie podejmuje lekarz prowadzący.
Źródło: forumonkologiczne.pl

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

DIETA PRZY USUNIĘTEJ NERCE- RAK NERKI

  Choć nie ma potrzeby stosowania specjalnej diety przy raku nerki, nie mniej jednak jest kilka zasad dotyczących żywienia, które powinny być wprowadzone. Pewne produkty powinny być ograniczone, inne dodane. Pamiętajmy jednak, że dziecko to bardzo wymagający pacjent. Posiłki dla niego powinny być przede wszystkim atrakcyjne wizualnie i oczywiście trafiać w jego gust smakowy. To nie lada wyzwanie dla dietetyków stworzyć taki jadłospis aby było smacznie, zdrowo, kolorowo :) Jednak nie jest to niemożliwe. Przy tym rodzaju raka, zaatakowana nerka zwykle jest usuwana. Sama chemioterapia czy radioterapia zwykle jest mało skuteczna. Po operacji pacjent zostaje z jedną nerką, z którą może normalnie funkcjonować. Musi jedynie pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim należy zwiększyć ilość wypijanych płynów. Dziecko w wieku 7-12 lat powinno wypijać ok.1,5 l płynów dziennie. Powinna to być woda, herbatki owocowe. Staramy się wyeliminować a przynajmniej ograniczyć słodkie napoje, napoj

ZALECENIA ŻYWIENIOWE PODCZAS ZAKAŻENIA CLOSTRIDIUM DIFFICILE

Zakażenie bakterią clostridium należy do najczęstszych zakażeń szpitalnych. Nie będę opisywać szczegółowo co to za bakteria i w jakich formach występuje. Skupię się na diecie i zaleceniach żywieniowych. Istotą choroby jest zaburzenie równowagi w składzie mikroflory jelita grubego. Zwykle objawia się to biegunką. Dieta jest wiec nieodzowna w zakażeniu. Muszę również zaznaczyć, iż biegunka nie ma związku ze sposobem odżywiania a jej ustąpienie uzależnione jest od zastosowania odpowiedniej farmakopterapii.   Jednak odpowiednie żywienie może przynieść ulgę w dolegliwościach oraz ograniczyć niebezpieczne skutki biegunki takie jak odwodnienie, zaburzenia elektrolitów, niedobory pokarmowe. Sposób żywienia uzależniony jest od wielu czynników- wieku chorego, stopnia nasilenia biegunki, ogólnego stanu zdrowia oraz indywidualnej tolerancji niektórych składników pokarmowych. BIEGUNKA O NIEZNACZNYM NASILENIU (kilka luźnych stolców) Zalecana jest dieta łatwostrawna z ograniczeniem tłusz

ZIOŁA WSPOMAGAJĄCE LECZENIE BIAŁACZKI

" Tonący brzytwy się chwyta " - dużo prawdy jest w tym powiedzeniu. W pewnych sytuacjach człowiek jest gotowy do wielu poświeceń. Pisząc "pewne sytuacje" mam na myśli nasze zdrowie, zdrowie naszej rodziny. Powiesz - zdrowie to nie wszystko, jasne że tak, ale "bez zdrowia wszystko jest niczym". Oczywiście zdrowie zaczynamy doceniać wówczas kiedy je tracimy. Niestety tak to już jest. Najważniejsze to wyciągnąć wnioski i dążyć do zdrowia :) Jestem osobą dość konserwatywną jeśli chodzi o leczenie. Dla mnie autorytetem w tej dziedzinie jest przede wszystkim lekarz. To jego sposób leczenia respektuję. Jednak ostatnio coraz więcej czytam o medycynie niekonwencjonalnej i ziołolecznictwie. Chciałabym w tym poście napisać parę słów o ziołach, szczególnie tych które korzystnie wpływają na układ krwiotwórczy i wspomagają leczenie białaczek. POKRZYWA ZWYCZAJNA W dzieciństwie obrzucaliśmy się tym chwastem aby kogoś "poparzyć" tymczasem pokrzywa jes